מה הריבית הממוצעת למשכנתא ומהי משמעותה

משכנתאות נלקחות במיוחד בתקופה האחרונה בצורה אינטנסיבית בשל הריבית הנמוכה. דרוש פיקוח ובסיס עבור הבנקים למשכנתאות על שיעורי הריבית, וזה למעשה מה הריבית הממוצעת למשכנתא עושה, כאשר החישוב והפרסום שלה נעשים על ידי בנק ישראל, ולכן היא נקראת לרוב – ריבית בנק ישראל.

כסף ששולם כריבית על משכנתא

מדברים רבות בתקופה האחרונה על נושא מחירי הדיור, כמה שהמחירים יקרים וזוגות במיוחד צעירים שלא מצליחים לרכוש דירה וחיים על שכירויות ובתי ההורים.

ניתן לומר בוודאות, כי כאשר הריבית על משכנתא נמוכה וממשיכה לרדת, כפי שאנו חווים כיום, אנשים לא יפסיקו לרוץ לבנקים, לבקש משכנתאות ולקנות דירות.

וכמו שכולם יודעים – אם הביקוש גבוה וההיצע נמוך, מחירי הדירות לא ירדו. אם זה כך אז זהו זמן טוב לשאול מה הריבית הממוצעת למשכנתא, מה משמעותה והאם היא כדאית בתקופה זו.

קצת רקע ומתחילים

מוסדות רבים במשק מעניקים משכנתא לאזרחים המעוניינים לקנות דירה. עבור הלוואה זו גובים הגופים ריבית שעשויה להיות קבועה לכל תקופת חיי קרן ההלוואה, ויכולה להיות גם משתנה על פני תקופות. בנוסף לרוב מתבצעת הצמדה למדד והפרשי העלייה, או הירידה שלו משפיעים על גובה ההחזרים החודשיים.

ריבית משכנתא ממוצעת הוא כלי חשוב עבור המוסדות הפיננסיים על מנת לחשב את גובה הריבית המשתנה שהם נותנים ללקוחות עבור המשכנתא. בנוסף אם לקוח מבקש פרעון מוקדם של ההלוואה לפני תום התשלומים, הריבית הממוצעת עוזרת לחשב את הקנס שיהיה על הלקוח לשלם, שכן הוא למעשה פוגע בהכנסות הבנק העתידיות מהריבית.

מי האחראי לריבית ומהן תפקידיה

האחראי לחישוב ריבית זו הוא בנק ישראל, ואופן החישוב לא רלוונטי כמו הסיבות לכך, שהן היותו המפקח על כל הבנקים המסחריים בארץ והגופים המעניקים משכנתאות, וכמובן הרצון להגן על הלקוחות הלווים. כל עוד הציבור יודע מהי הריבית על המשכנתא ומודע לכך שהיא נמוכה יחסית לשנים עברו, תמשיך הנהירה ההמונית לרכישת דירות.

ריבית זו משמשת כעוגן עבור הבנקים למשכנתאות, בכל הנושא של הלוואות דיור צמודות מדד בריבית משתנה. הדבר דומה לריבית הפריים שהגופים משתמשים בה כבסיס לחישוב הריביות שניתנות ללקוחות, כאשר בדרך כלל על הלוואה צמודת מדד בריבית משתנה יתווסף מרווח שלילי של כחצי אחוז עד אחוז.

שיעורי ריבית משכנתא ממוצעת מעודכנים ל 31/7/13

בנק ישראל מפרסם בכל חודש טבלה עם הריביות הממוצעות על משכנתאות צמודות למדד, כאשר הטבלה מחולקת לתקופות לקיחת המשכנתא. הריביות המעודכנות כדלהלן: 2.14% לתקופה של עד 5 שנים, 1.72% בין 5 ל 10 שנים, 2.30% בין 10 ל 15 שנים, 2.72% בין 15 ל 20, 3.22% בין 20 ל 25, 3.28% מעל 25 שנים.

חשים כי העסק גדול עליכם ואתם מסתבכים עם כל המספרים? מעוניינים לקבל יעוץ משכנתא מקצועי ממומחים על מנת שלא להיכנס להרפתקה יקרה וארוכת שנים ללא הכוונה מדויקת? אתם זקוקים לשירותי יעוץ המשכנתאות של פורטל משכנתא גורו.

מי שלא שמע חשוב מאוד שידע ויכיר, שכן הלוואה לדיור כוללת המון משתנים ועלויות שיש לקחת בחשבון, ופורטל משכנתא גורו זה המקום להבין כל פרט ולקבל בסופו של דבר את מסלול המשכנתא האטרקטיבי ביותר המתאים לכל לקוח.

מקצועיות וניסיון הם שמות המשחק

חשוב מאוד להכיר את כל הנושא של משכנתא ריבית ממוצעת ושאר המושגים, כיוון שמדובר על התחייבות גדולה, תשלומים חודשיים שעשויים להגיע אף לעשרים שנים ויותר. פנו עוד היום לפורטל משכנתא גורו על ידי השארת פרטים, ותקבלו תוך זמן קצר הצעות מעולות מהמוסדות המובילים במשק.

השימוש בפורטל נוח ופשוט, אינו כרוך בתשלום או התחייבות כלשהי, והיתרון הגדול הוא כמובן בחסכון הרב שניתן להשיג על ידי התאמת מסלול המשכנתא המדויק לצרכים שלכם. בודקים זכאות למשכנתא, מגישים בקשה, ומתחילים לתכנן כבר איך ייראה הבית הבא.