כל מה שצריך לדעת על עלויות ניהול חשבון הבנק והקשר למשכנתא

יוקר המחייה בארץ והעמלות הגבוהות שאתם משלמים בגין ניהול חשבון הבנק שלכם מחייבים אתכם לנקוט באחריות פיננסית. עליכם להיות מודעים לעמלות ניהול חשבון הבנק שלכם, במיוחד בתקופה בה הנכם מתחייבים להחזרים חודשיים של המשכנתא. עליכם לזכור כי משכנתא היא הלוואה על סכום גבוה, לתקופה של שנים ארוכות, ולרוב זוהי ההחלטה הפיננסית החשובה ביותר בחייכם שעליכם לקבל

עלויות של ניהול חשבון הבנק

התנהלות פיננסית אחראית ושקולה לאורך חיי המשכנתא

כאשר לוקחים משכנתא יש להתחייב לתשלומי החזר גבוהים לאורך שנים ארוכות, לעתים עד 30 שנה. כל שקל שתוכלו לחסוך בניהול עלויות ניהול חשבון הבנק שלכם ישפרו את יכולת ההחזר שלכם ויתרמו למצב כלכלי טוב יותר. אמנם, אין להשוות בין החזר חודשי של כמה אלפי שקלים כל חודש לבין חיסכון בעלויות ניהול חשבון הבנק שיכול להסתכם בכמה עשרות שקלים בלבד, אך התנהלות פיננסית נכונה ושקולה מול הבנק מאפשרת לכם לחסוך כסף.

הטבות בשילוב בין חשבון עובר ושב למשכנתא

על פי החוק במדינת ישראל אינכם צריכים לפתוח חשבון עו"ש חדש בבנק ממנו אתם בוחרים לקחת משכנתא. עם זאת, ישנם בנקים המתנים קבלת הצעה למשכנתא בפתיחת חשבון עו"ש בבנק. הבנק עלול לתרץ זאת מסיבה כי הוא מעניק ייעוץ בנושאי משכנתא רק ללקוחות ולכן אם רוצים לקבל הצעה למשכנתא יש לפתוח חשבון עו"ש בבנק.

לפי בנק ישראל נקבע בחוק הבנקאות כי אסור להתנות שירות בפתיחת חשבון בנק. עם זאת, רוב הבנקים ינסו לשכנע את הלווים לפתוח חשבון בנק אצלם, ולעתים כדאי לפעול כך אם יש לכך הטבות משתלמות. כך לדוגמה, ישנם בנקים המציעים ללווים לפתוח חשבון עו"ש חדש כדי ליהנות מתנאים מועדפים כגון הנחה משמעותית בעת פתיחת תיק משכנתא, הנפקת תעודת זכאות בחינם, פטור מעמלות למספר שנים, הלוואה לכל מטרה ללא ריבית והצמדה, חריגה ממסגרת האשראי ללא ריבית ועוד.

אם אתם זקוקים להלוואה כדי לגייס הון עצמי בהתאם לנדרש, יתכן כי פתיחת חשבון עו"ש בבנק ממנו בחרתם לקחת משכנתא כדאית ומשתלמת עבורכם. בנוסף, כדאי לכם לשקלל את סך ההטבות ולבדוק האם יש בכך צידוק לפתיחת חשבון עו"ש בבנק למשכנתאות, או שמא כדאי לכם לפנות לבנק בו מתנהל כיום החשבון שלכם, ולנסות לשפר תנאים.

ניהול אחראי של חשבון העו"ש שלכם

רוב הישראלים אינם מודעים או מתעניינים בעמלות השונות שהבנק מחייב אותם לניהול חשבון העו"ש שלהם. כדאי לדעת כי אחת לכמה זמן מפרסם בנק ישראל טבלה עדכנית עם גובה העמלה הממוצעת שכל בנק גובה מלקוחותיו. יש בנקים הגובים עמלות גבוהות בעוד אחרים גובים עמלות נמוכות, ולעתים באמצעות העברת חשבון הבנק שלכם לבנק אחר תוכלו ליהנות מהטבה של עמלות נמוכות או ניהול חשבון הבנק ללא עמלות כלל לתקופה מסוימת.

אמנם, מדובר בחיסכון כספי יחסית נמוך כל שנה, אך עדיין זוהי הטבה משתלמת שיכולה לחסוך לכם עשרות או מאות שקלים בשנה. בתקופה בה הנכם מתחייבים למשכנתא ועליכם לעמוד בנטל תשלומי ההחזר, כל שקל נחשב. לכן, עליכם להפעיל שיקול דעת צרכני ולהתנהל פיננסית נכון, כך תוכלו לחסוך בעלויות ניהול חשבון הבנק שלכם.

אגב, כדאי לדעת כי אם אתם רואים שבנקים אחרים מציעים פתיחת חשבון עו"ש ללא עמלות ניהול או עם הטבות משתלמות אחרות, אינכם חייבים למהר ולהעביר את חשבון הבנק שלכם, אלא כדאי לפנות לבנק ולדרוש עמלות נמוכות יותר או פטור מלא מעמלות לתקופה של שנה, שנתיים או יותר.

ניהול נכון ואחראי של חשבון הבנק שלכם קשור גם להתנהלות פיננסית נכונה בנושאים אחרים כמו פנסיה, הלוואות, ביטוחים שונים, תיק השקעות, קרנות השתלמות וכמובן משכנתא. רצוי שלא להתעצל או לחשוש מהבנקים, עליכם לפעול כצרכנים מודעים, ובמיוחד בתקופה בה עליכם להתחייב לתשלומי החזר המשכנתא, כל שקל שתחסכו יעזור לכם בניהול ההוצאות החודשיות השוטפות.

צוות המומחים של משכנתא גורו ממליץ לכם לפנות לבנק ולבדוק מהו גובה העמלות שאתם משלמים עבור ניהול מחשבון העובר ושב. באותה הזדמנות כדאי לברר מהן העמלות בגין כרטיס האשראי שהוצאתם דרך הבנק, עמלות בגין קניית ומכירת ניירות ערך, ריבית על המינוס ועוד.

בנוסף, כדאי לעשות סדר בחשבון הבנק ולבדוק איזה תכניות חיסכון לטווח ארוך יש ברשותכם, והאם משתלם לנוכח הריבית הנמוכה במשק להחזיק בתכניות אלה או שיש אופציות כדאיות יותר. אגב, לעתים עדיף לכם להקטין את המשכנתא במקום לשמור על תכנית חיסכון בריבית נמוכה שאינה צוברת תשואה.

רצוי לדרוש מהבנק הטבות שונות כמו הקטנת הריבית על המינוס, הנחה או פטור מלא מתשלום על דמי ניהול כרטיס האשראי ועוד. כל הטבה שתצליחו לקבל חוסכת לכם כסף ומסייעת לכם לעמוד בנטל תשלומי המשכנתא.

לפרטים נוספים ולשאלות, הנכם מוזמנים להשאיר פרטים באתר. צוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם במהירות האפשרית, ויעניק לכם ייעוץ חשוב המאפשר לכם לחסוך בעלויות ניהול חשבון העובר ושב שלכם.