מה זה ביטוח משכנתא?

לקיחת משכנתא מהבנק לצורך רכישת דירה היא צעד מאד משמעותי בחיי כל אדם. מדובר על התחייבות ארוכת טווח מול הבנק, כאשר הלווה מתחייב להחזיר את ההלוואה לפי תנאים הנקבעים בחוזה מול הבנק, אך גם הבנק לוקח עליו סיכון גדול ומעוניין בהשבת כספו תוך מזעור סיכונים ככל הניתן.

שאלות נפוצות על ביטוח חיים וביטוח משכנתא

מהו ביטוח חיים?

ביטוח חיים למשכנתא הוא ביטוח מרכזי וחשוב לבנק וללווה כאחד, הוא מאפשר לבנק לקבל את ערך ההלוואה שלא הוחזרה ולמשפחת הלווה לקבל את הנכס.לקריאה מורחבת לחצו כאן

מה עלות של ביטוח משכנתא?

העלות של ביטוח משכנתא משתנה ותלויה במאפייני הלווה לקבלת הצעת מחיר לעלות משכנתא לחצו כאן

בחורה חושבת על המשימות שתצטרך לבצע אחרי פתיחת תיק משכנתא

במאמר זה נעסוק בביטוח משכנתא, אחת הדרכים בהן הבנק מנסה לבטח את עצמו מפני הסיכונים שבמתן משכנתא ללווים, ונסביר מהו ביטוח משכנתא, למה צריך אותו, למי הוא טוב, ממה הוא מורכב, ואיך ניתן להוזיל את עלויות הביטוח ולבחור את הפוליסה המתאימה והטובה ביותר עבורכם.

ביטוח משכנתא מה זה?

הבנקים למשכנתאות מעוניינים למזער סיכונים ככל הניתן, לכן הם משעבדים את הנכס לטובתם אך דורשים גם מהלווה לרכוש ביטוח משכנתא. את הביטוח ניתן לרכוש ישירות מהבנק, אך כדי להוזיל עלויות כדאי לערוך סקר שוק מקיף בין כל חברות הביטוח. כך תוכלו לרכוש ביטוח משכנתא בתנאים משתלמים יותר ולהוזיל את העלויות החודשיות הצפויות לכם בעקבות ההתחייבות ארוכת השנים לתשלומי ההחזר למשכנתא.

עליכם לזכור כי לאורך חיי המשכנתא עלולים להתרחש אירועים רבים, וכדי למזער סיכונים הבנק דורש מכם לרכוש ביטוח משכנתא המורכב משני ביטוחים- ביטוח מבנה וביטוח חיים. מאחר ומשכנתא היא הלוואה על סכום גבוה, מאות אלפי שקלים ולמעלה מכך, הרי קיים סיכון כי לאורך חיי ההלוואה יקרו תרחישים כמו מוות בטרם עת של הלווה, רעידת אדמה, שריפה ועוד.

מה כולל ביטוח משכנתא?

כאמור, ביטוח משכנתא מורכב משני ביטוחים שונים:

  • ביטוח חיים – ביטוח חיים למשכנתא חשוב לבנק ולכם. במידה ואת המשכנתא לוקח לווה יחיד אך הוא נפטר בטרם עת, הבנק יוכל לקבל את כספו מחברת הביטוח, ובני משפחתו של הלווה יקבלו את הנכס. במידה ושני בני הזוג התחייבו למשכנתא אך הבעל נפטר בטרם עת, הרי אלמנתו וילדיו לא יוכלו להתמודד עם נטל תשלומי ההחזר מאחר והכנסות המשפחה יפחתו משמעותית. לכן, ביטוח חיים מסייע לבנק להשיב את כספו מחברת הביטוח בעוד בני משפחתו של הלווה מקבלים את הנכס למגורים ואינם מסתכנים במצוקה כלכלית בגלל אי יכולת לעמוד בתשלומי ההחזר לבנק.
  • ביטוח מבנה למשכנתאהדירה עליה לקחתם משכנתא משועבדת לבנק עד להשלמת תשלומי החזר ההלוואה. במהלך התקופה עלולים לקרות נזקים למבנה כתוצאה מרעידת אדמה, פגעי מזג האוויר, שריפה ועוד. במקרה בו נגרם נזק כבד לדירה ערכה פוחת ולמעשה עליכם להמשיך לשלם את תשלומי ההחזר לבנק עבור נכס שלא ניתן לגור בו. לכן, הבנק דורש מהלווים לרכוש ביטוח מבנה, ובמקרה של נזק חברת הביטוח תשלם לבנק כדי לממן את עלות בניית או שיפוץ הבית.

כמה עולה ביטוח משכנתא?

עלות ביטוח משכנתא משתנה על פי פרמטרים רבים כמו שווי הנכס, עלות השיפוץ או הבנייה מחדש של הנכס המבוטח, מצב בריאותי של הלווה, גיל, רקע היסטורי רפואי ועוד. לכן, עלות ביטוח משכנתא משתנה מלווה ללווה, אך גם לבחירת חברת הביטוח יש השפעה ישירה על עלות הפוליסה.

כדאי לדעת כי בעבר נאלצו הלווים לרכוש ביטוח משכנתא ישירות מהבנק, אך לאחר הנהגת רפורמה בענף ניתן לרכוש את הביטוח ישירות מאחת מחברות הביטוח כדי להוזיל עלויות וליהנות מתנאים משתלמים יותר. לכן, חשוב לערוך סקר שוק מקיף בין כל חברות הביטוח, וכדאי לבקש גם מהבנק הצעה לביטוח משכנתא. כך, תוכלו להשוות בין כל ההצעות שקיבלתם ולקבל החלטה פיננסית נכונה ומשתלמת כלכלית.

אגב, כאשר רוכשים ביטוח משכנתא ניתן להוזיל את העלות של הפוליסה מאחר והנכם מחויבים על ידי הבנק לבטח רק את החלק היחסי של המשכנתא מערך הדירה שרכשתם. עם זאת, הנכם לוקחים סיכון מאחר ואם נגרם נזק לדירה הבנק יקבל מחברת הביטוח רק את הסכום הנקבע בפוליסה, אך את עלויות השיפוץ החורגות מעבר לסכום זה עליכם לממן מכיסכם הפרטי.

בנוסף, כאשר רוכשים ביטוח משכנתא דרך הבנק הוא לא כולל כיסוי נזקי רכוש לצד שלישי, לכן יש הממליצים לרכוש את הפוליסה רק דרך חברות הביטוח, וכך ניתן להרחיב את הפוליסה ולכלול גם ביטוח צד ג', ביטוח תכולה ועוד.

למידע נוסף ולהצעות אטרקטיביות לרכישת ביטוח משכנתא, השאירו עכשיו פרטים בטופס שבאתר. צוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם בהקדם עם כל התשובות, וללא כל התחייבות או עלות מצדכם, תקבלו הצעות אטרקטיביות לביטוח משכנתא.