היתרונות והחסרונות של קבוצות רכישה לרכישת נדל"ן

קבוצות הרכישה הראשונות נכנסו לשוק הנדל"ן לפני מספר שנים כחלק מהניסיון של האזרחים בישראל להתמודד עם המחירים הגבוהים של הדיור. הן הפכו כמעט מיידית לטרנד פופולארי בקרב רוכשי הדירות הפוטנציאליים ומאידך, גרמו לתסכול בקרב הקבלנים.

זוג שוקל האם לקחת משכנתא

היתרון הגדול של קבוצות הרכישה היה בהענקת האפשרות להוזיל את מחירי הדיור עד 20%. זאת כתוצאה מניצול סוגיות מיסוי מסוימות וביצוע עצמאי של פעולות תכנון ובנייה שונות.

כתוצאה מן ההצלחה של ההתאגדויות לרכישת דירות, החל מעקב משרד האוצר אחר קבוצות רכישה, ובסופו של דבר הוטלו עליהן הגבלות שונות שהפחיתו מכדאיותן. עם זאת, תופעת קבוצות הרכישה עודנה קיימת ורבים מעדיפים לרכוש דירה בדרך זו. במאמר זה ננסה לתאר את היתרונות והחסרונות של קבוצות רכישה לרכישת נדל"ן.

יתרונות המיסוי על קבוצות רכישה

  • תשלום מע"מ מופחת על הקרקע – מכיוון שקבוצת הרכישה קונה את הקרקע כמספר פרטים המאוגדים יחד ולא כחברה עסקית, היא לא מחויבת בתשלום מע"מ על הרכישה הזו. יש לציין כי זהו המקרה רק כאשר לא מדובר בקרקע השייכת למנהל מקרקעי ישראל – במקרה והקרקע שייכת למנהל, ישנה גבייה של מע"מ גם במקרה של קבוצת רכישה.
    צריך לזכור גם, שרשויות המס צריכים להכיר בהתאגדות של הקונים כקבוצת רכישה טרם ביצוע העסקה. אם הדבר לא יקרה, הרי שהשווי של הקרקע הנרכשת יתייקר ב-18%.
  • תשלום מע"מ מופחת על היטלי בנייה ואגרות פיתוח – עלות האגרות וההיטלים השונים שמוטלים על רוכשי הקרקע מטעם העירייה או הרשויות השונות היא גבוהה יחסית, אך במקרה של קבוצת רכישה, הקונים פטורים מתשלום מע"מ גם במקרה הזה.
    החיסכון במקרה זה הוא משמעותי, מכיוון שבמקרה של רכישה מקבלן, העלויות עבור תשלומי המע"מ מגולגלים לעבר הרוכשים באמצעות העלאת מחיר הדירה
  • מס רכישה מופחת במקרה של רכישת דירה מוכנה מקבלן, הקונה משלם מס רכישה עבור העלות הסופית של הדירה שכוללת גם את המס על הקרקע. כאשר אנו מדברים על רכישה באמצעות קבוצת רכישה, לעומת זאת, מס הרכישה משולם על הקרקע בלבד ועומד על כ-5%.
    יש לציין, כי במקרים מסוימים, ובמיוחד כאשר הדירה המבוקשת נמצאת באזורים עם קרקע יקרה יחסית, העלות של 5% מס רכישה על הקרקע יכולה להיות שווה פחות או יותר למס על מחירה הסופי של הדירה מקבלן.

האם עדיין כדאי לקנות דירה בקבוצת רכישה?

אם עד לפני מספר שנים קבוצות הרכישה היו טרנד פופולארי ושמענו עליהן כל הזמן בתקשורת, בזמן האחרון ההתעסקות בתופעה הזאת דעכה במידת מה. זה קרה בגלל הגבלות שונות שהטילה המדינה על קבוצות הרכישה, שגרמו להן להפוך לפחות אטרקטיביות מבחינת הוזלת עלויות.

אמנם עדיין ניתן לחסוך כ-15%-20% משווי הדירה בעזרת קניית דירה על ידי הצטרפות לקבוצת רכישה, אך ישנן גם סכנות רבות. לדוגמא, במהלך השנים, קבוצות רכישה רבות הוקמו על ידי אנשים לא מקצועיים ולא בקיאים בתחום הנדל"ן. כתוצאה מכך, פרויקטים מסוימים כלל לא מומשו או שמא נדחו לתקופות ארוכות עד שייקרו את העלויות בצורה משמעותית.

קניית נדל"ן באמצעות קבוצת רכישה, אם כן, היא עדיין משתלמת מבחינת עלויות, אך ההמלצה היא לבדוק היטב את הרקע של היזמים והאנשים שמארגנים את הקבוצה, לנתח בצורה עצמאית את ההסכמים מול בעלי הקרקע, האדריכלים ועורכי הדין ולברר לגבי ההגבלות השונות שיכולות להתעורר מצד העירייה או הוועדות המקומיות.

אנו באתר משכנתא גורו נמצאים כאן בשבילך ומוכנים להציע לך השוואה בין האפשרויות האטרקטיביות ביותר של קבוצות רכישה. פנה אלינו כבר היום וקבל את כל האינפורמציה ללא עלות או התחייבות מצדך. השאר את פרטי ההתקשרות עמך באתר ואנו מבטיחים שהנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.