איפה הכי משתלם לרכוש דירה בשנים האחרונות?

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה מתמדת במחירי הדירות אשר מקשה על רבים לרכוש את הנכס לו הם מייחלים. עם זאת, על פי נתונים חדשים שהתפרסמו לאחרונה במדיות השונות ניתן לראות כי גם היום ניתן לרכוש דירות בפחות ממיליון שקל, ויש עסקות רבות הנחשבות למשתלמות במיוחד.

בעלי נכס שמעוניינים לקנות נכס נוסף

בהמשך למגמה מהשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר עסקות הנדל"ן בישראל, בין רוכשי הנכסים ניתן למצוא משקיעים, משפרי דיור וזוגות צעירים הרוכשים דירה למגורים. אמנם משרדי הממשלה, בעיקר משרד האוצר תחת ניצוחו של השר כחלון, עושים מאמצים רבים כדי להוזיל את עלויות הדיור בארץ. עם זאת נתוני השוק משקפים מציאות אחרת, ואם עד לאחרונה המתינו רבים לראות האם יחול שינוי בשוק, הרי כעת כולם מזנקים על היצע הדירות הקיים וענף הנדל"ן בארץ ממשיך לשבור שיאים.

קונים דירות בלי לחכות יותר לתוכניות הממשלה

שנת 2020 צפויה להוות שנת מפנה בענף הנדל"ן בארץ, יש הצופים ירידה במחירי הדירות אך אחרים טוענים כי מגמת עליית המחירים תלווה אותנו גם בתקופה הקרובה. יש לזכור כי למרות הצהרות מצד משרדי הממשלה עדיין כמעט ולא יצאו לשיווק מכרזי מחיר למשתכן, קיים חוסר משווע בידיים עובדות בענף הנדל"ן ויש הטוענים כי גם הריבית על המשכנתאות צפויה לעלות.

נתונים אלה גורמים לרבים מהישראלים להתייאש, להפסיק לשבת על הגדר ולהמתין לתוכניות ולהבטחות הממשלה, ולמהר לירידי הדירות השונים ולמשרדי המכירות בפרויקטים חדשים. בנוסף, יש לזכור כי מכרזי מחיר למשתכן נמצאים לרוב באזורים בעלי ביקוש נמוך יחסית, ומי שמעוניין לרכוש דירה בערים הגדולות כמו תל אביב, רמת גן, ראשון לציון, פתח תקווה וכדומה, יגלה במהרה כי היצע הדירות באזורים המבוקשים נמוך, לכן רמת המחירים הגבוהה נותרה בעינה.

איפה כדאי לקנות דירה בארץ?

למעשה, ניתן לחלק את ציבור רוכשי הדירות בשנים האחרונות לשניים:

  • זוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה
  • משקיעים ומשפרי דיור הרוכשים דירות מרווחות בפרויקטים יוקרתיים

בעוד זוגות צעירים מתקשים לגייס הון אישי גבוה על מנת לרכוש דירה גדולה הרי משקיעים ומשפרי דיור מהמעמד הגבוה לא מתקשים בכך, והם לרוב לא נאלצים לקחת משכנתא גבוהה. יש לזכור כי הריבית האפסית בארץ עלולה להשתנות בקרוב, לכן נוטלי המשכנתאות שנהנו לאורך זמן מריבית נמוכה עלולים לגלות לפתע כי ההחזר החודשי תופח במהירות ומקשה על ניהול תקין של ההוצאות השוטפות.

על פי נתונים שנאספו בשנים האחרונות ניתן לראות כי התשואה השנתית הממוצעת משכירות נחתכה בכ-40%, כתוצאה מהעלייה הגבוהה במחירי הדיור, במיוחד בפריפריה. לכן, משקיעים רוכשים דירות במטרה להמתין לעלייה במחיר הנכס כדי לממש אותו וליהנות מרווח נאה. ראוי לציין כי דווקא בערים הגדולות כמו תל אביב וירושלים התשואה בשנים האחרונות צנחה מטה, כך גם ברוב יישובי הפריפריה.

לפיכך, רבים מרוכשי הדירות מחפשים בשנים האחרונות נכסים אטרקטיביים באזורים בהם רמות המחירים עדיין נמוכות אך קיים צפי כי המחיר יעלה. בין האזורים הפופולריים ניתן למצוא את:

  • השפלה הדרומית – יישובי השפלה הדרומית, לרבות קרית גת, הולכים ומתקרבים למרכז בעקבות חיבור לעורקי תחבורה ראשיים (כביש 6) והרכבת הישירה לתל אביב.
  • מישור החוף הדרומי – למרות שבצוק איתן יישובי האזור היוו את קו האש הראשון בנפילת הטילים, שוק הנדל"ן באזור מתפתח במהירות והצפי הוא לעליית מחירים של כ-10-15%.
  • פרוזדור ירושלים – באזור פרוזדור ירושלים ושפלת יהודה יש התחלות בנייה רבות, האזור סמוך למרכז ומהווה יעד אטרקטיבי לצעירים ולמשפרי דיור, לכן הצפי לעליית מחירים הנו 10-18%.
  • עמק יזרעאל – אזור עמק יזרעאל עומד להתחבר למרכז ברכבת, לכן יישובי האזור, לרבות בית שאן, הפכו למוקדי עניין בקרב זוגות צעירים המחפשים דירה במחיר שפוי.
  • הקריות – באזור הקריות והגליל המערבי מקודמות תוכניות בנייה מסיביות של יותר מ-7,000 יחידות.
  • השרון הצפוני – באזור הנמתח מכפר יונה ועד לבנימינה יש התחלות בנייה חדשות רבות, האזור נחשב למבוקש בקרב צעירים ומשפרי דיור, המחירים צפויים לעלות בשיעור של עד 15%.

לסיכום, ניתן למצוא עסקות נדל"ן משתלמות באזורים שונים בארץ, לרוב בפריפריה, לאו דווקא בסמוך לתל אביב. לכן, אם אתה מחפש דירה בפחות ממיליון שקל תוכל למצוא את מבוקשך וסביר להניח כי בעקבות עליית המחירים המתמדת תוכל ליהנות מתשואה גבוהה בעוד כמה שנים. עם זאת, הדרך להגשמת החלום מתחילה בייעוץ משכנתא, פורטל משכנתא גורו מסייע לך, בלי שום התחייבות מצדך, כדי לבחור מסלול משכנתא המתאים במיוחד עבורך.

לפרטים נוספים ולהצעה אטרקטיבית בהתאמה אישית מלאה, השאר פרטים באתר ונחזור אליך בהקדם!