האם בנק ישראל גורם לזוגות צעירים לשלם סכומים מיותרים?

בשנים האחרונות הריבית במשק הישראלי נמוכה ונמצאת בשפל חסר תקדים. למרות שבארה"ב הריבית עלתה בתקופה האחרונה, נגידת בנק ישראל טרם קיבלה החלטה דומה, ולא ידוע מתי זה יקרה. למרות הריבית הנמוכה נאלצים הלווים, וביניהם בעיקר זוגות צעירים, לקחת משכנתאות יקרות ולשלם סכומים מיותרים בגלל מגבלות שונות אותם קבע המפקח על הבנקים, בין השאר מגבלת השליש.

זוג מברר על האופציות שלהם למיחזור משכנתא במסלול המהיר

 

על פי המגבלות של בנק ישראל יכולים הלווים לקחת משכנתא עם תמהיל הכולל מסלולים בריבית צמודת פריים עד לשיעור של שליש מההלוואה. מסלול זה נחשב אטרקטיבי במיוחד כאשר הריבית במשק נמוכה, המסלול מסייע לזוגות הצעירים ולכל מי שנוטל הלוואה לעמוד בתשלומי החזר נמוכים כיום, ולמעשה לחסוך הרבה כסף.

גם אם בנק ישראל יחליט בקרוב להעלות את הריבית במשק, לא תהיה לכך השפעה משמעותית על גובה ההחזר במסלול זה, השינוי הצפוי יגיע לעשרות שקלים בלבד, בעוד שמסלולים אחרים יושפעו באופן חד וניכר מהעלאת הריבית, והתשלום החודשי עשוי לקפוץ מעלה במאות שקלים.

המסקנה המתבקשת מכך היא כי אם בנק ישראל יורה לבנקים למשכנתאות להגדיל את רכיב הפריים במשכנתא, כלומר לווים יוכלו לקחת מסלולים בריבית פריים בשיעור של עד 50%, הרי הם יוכלו לחסוך עשרות אלפי שקלים ולמעלה מכך לאורך חיי ההלוואה. למעשה, באפשרות בנק ישראל להקל משמעותית על הזוגות הצעירים בארץ אשר נאנקים תחת יוקר המחיה ותשלומי ההחזר של המשכנתא.

שמירה על יציבות הבנקים

מגבלת השליש שהטיל בנק ישראל על הבנקים למשכנתאות נועדה לשמור על יציבותם. בנק ישראל טוען כי אם לווים יקבלו משכנתאות המבוססות על מסלולי ריבית פריים בשיעור גבוה משליש ההלוואה, הרי כאשר הריבית במשק תעלה לווים רבים לא יוכלו להתמודד עם השינוי החד בתשלומי ההחזר החודשיים, לכן מדובר בסיכון ליציבות הבנקים.

למעשה, באמצעות מגבלת השליש בנק ישראל מגלגל על הזוגות הצעירים את הסבסוד הנדרש לשמירה על יציבות הבנקים, בעוד שהבנק יכול להחליט אחרת ולהקל משמעותית עליהם. זוגות צעירים רבים מתמודדים עם קשיים רבים לנוכח יוקר המחיה בארץ, יש לזכור כי מחירי הדירות צמחו בשיעור חד בשנים האחרונות בעוד שהשכר הממוצע שלהם כמעט ואינו השתנה. לכן, יש לבנק ישראל תפקיד מוסרי ואפשרות להקל על הזוגות הצעירים בארץ, הן להגשים חלום ולרכוש דירה למגורים והן בהקלה משמעותית על גובה תשלומי ההחזר, וזאת באמצעות שינוי מגבלת השליש ומתן אפשרות לבחור מסלול בריבים פריים בשיעור של עד 50% מגובה המשכנתא.

למרות הטענה הקבועה של בנק ישראל ומומחים אחרים הטוענים כי לווים לא יוכלו לעמוד בתשלומי ההחזר אם וכשאר הריבית תעלה, חשוב לזכור כי זוגות צעירים שלקחו משכנתאות לפני מספר שנים כבר שילמו חלק ניכר מההלוואה, אם הבנק היה מאפשר להם לקחת משכנתא עם תמהיל הכולל 50% במסלולי ריבית צמודת פריים הם היו יכלים לחסוך עשרות אלפי שקלים, סכום גבוה שהיה מאפשר להם לשפר את איכות החיים.

למידע נוסף ולקבלת משכנתא בתנאים משתלמים השאירו פרטים באתר. צוות המוחים של פורטל משכנתא גורו מסייע מדי שנה לאלפי לווים לקבל משכנתאות זולות ומותאמות אישית. נשמח לעזור גם לכם!

לקריאה נוספת:

כל מה שרציתם לדעת על ההגבלות של בנק ישראל בדרך למשכנתא
דרכים לקבל ריבית טובה מהבנק