משכנתא ירוקה ובנייה ירוקה

בשנים האחרונות חלה עלייה משמעותית בנושא החברתי של איכות הסביבה. יותר ויותר אנשים מתחילים לגלות אחריות כלפי סביבתם וההשפעה של מעשיהם על הסביבה שלכם ואיכות החיים בה. אחת המגמות הבולטות בתחום הוא בנייה ירוקה. כלומר, בנייה שמתבצעת תוך חשיבה על איכות הסביבה, אם בשלב בחירת חומרי הגלם, בשלב הבנייה ובשלב של תפעול ותפקוד הבית.

חישוב משכנתא לקניית בית

בשל החשיבות הגבוהה שניתנת כיום לנושא איכות הסביבה, אנשים שבוחרים לבנות את ביתם בבנייה ירוקה או המעוניינים לשפץ את הבית ולשלב בו מערכות ירוקות, מקבלים הטבות מהבנקים השונים כאשר הם מבקשים משכנתא או הלוואה, עבור הבית שלהם.

למי מוצעת משכנתא לבנייה ירוקה?

משכנתא לבנייה ירוקה, מכונה גם משכנתא ירוקה. משכנתא זו היא משכנתא בתנאים מטיבים, אשר מבקשים לסייע פיננסית לאלה המבקשים לבנות את ביתם בבנייה ירוקה. זה אומר שבניית הבית נעשית תוך פגיעה מינימלית בטבע ובסביבה. בנייה ירוקה נחשבת ליקרה יותר מאשר בנייה סטנדרטית ולכן, מבקשים הבנקים לעודד סוג בנייה זה. אלה שיבחרו לבנות בבנייה ירוקה, אמנם ישקיעו כסף רב, אך החזרת ההשקעה היא מהירה, שכן בית ירוק חסכוני יותר מבית סטנדרטי בצורה משמעותית.

הטבות ירוקות

לא רק מי שבוחר לבנות את ביתו בבנייה ירוקה זוכה להטבות. ישנן הטבות נוספות המוצעות למי שרוצה לבצע "שיפוץ ירוק" בבית קיים. כך למשל, נרתמים הבנקים בשיתוף המדינה, להעניק הלוואה מיוחדת למי שמבקש להתקין מערכת סולארית ביתית לייצור חשמל. בכדי לעודד יצור חשמל נקי, ההלוואה ניתנת בתנאים נוחים. לאחר מכן, יכול בעל הבית למכור את החשמל שהוא מייצר, כאשר המדינה וחברת החשמל מתחייבות לקנות ממנו חשמל, וכך להחזיר את ההלוואה ולאחר מכן להפיק רווח מהבית, בנוסף לשימוש הביתי שיעשה בחשמל המופק.

מדריך עקרונות הבנייה הירוקה

משרד איכות הסביבה פרסם מדריך המפרט מהם הקריטריונים המגדירים בניין כירוק. המבנים נבחנים לפי תקן 5281 משנת 2005, וכך כל מבנה שנבדק מקבל ניקוד לפי המערכות שיש בו וחומרי הגלם ששימשו בזמן הבנייה. לפי התקן, נבדק האם המבנה מהווה שימוש יעיל בקרקע עליה הוא מונח, האם ישנו חיסכון בחשמל תוך ביצוע שיטות פסיביות לקירור וחימום המבנה (כמו הצללה, ניצול כיווני אוויר ועוד) והאם יש חיסכון במים, תוך שימוש במערכת מחזור מים, הפרדה של מים "מלוכלכים" וכן, ניקוז תקין שאינו פוגע בסביבה.

אמנם ישנו תקן ישראלי אחד המגדיר מהי בנייה ירוקה, אך שיטות הבנייה הירוקה הן רבות ומגוונות. ישנם תקנים במדינות שונות וכן תקנים בינלאומיים, המגדירים מהי בנייה ירוקה. השיטות שונות והרעיון זהה – בנייה תוך שמירה על הסביבה, חסכון בחשמל ובמים, ייצור חשמל נקי ומניעת זיהום סביבתי. מטרות אלה ניתן להשיג באמצעות שלל סוגים של חומרי בנייה ירוקים ושיטות שנולדו מתוך חשיבה ירוקה. רק בנייה שתעמוד בתקן הישראלי ותוכח כירוקה – יזכה את בעליו במשכנתא ירוקה או בהלוואה ירוקה.

למידע נוסף על שיטות בנייה ירוקה, על חברת השביל הירוק בהנהלת הראל גולסט שעוסקת בבניה זו ניתן לבקר באתרים הבאים:

השביל הירוק בניהולו של הראל גולסט

פרוסייט

הראל גולסט גוגל פלוס

לסרטונים על בנייה ירוקה ניתן לבקר בערוץ של ה-vimeo של הראל גולסט