מה משתלם יותר משכנתא או הלוואה?

אנשים רבים נזקקים במהלך חייהם לאשראי חיצוני עבור מטרות שונות, כמו רכישת דירה, קניית רכב, כיסוי חובות כספיים ועוד. מכיוון שמגוון האפשרויות לקבל מימון פיננסי התרחב מאד בשנים האחרונות, לעתים קיים קושי להחליט על האפיק המשתלם ביותר. במאמר זה ננסה להשוות בין שתי אופציות של מימון חיצוני – משכנתא והלוואה רגילה.

בחור רווק חולם על בית

היתרונות של משכנתא על פני הלוואה רגילה

הפלוסים הגדולים של הלוואות משכנתא, הם כמובן הריבית הנמוכה שנגבית מהלווים ביחס להלוואות רגילות, הפריסה הארוכה של התשלומים, שיכולה להתבצע עד לתקופה של שלושים שנה וסכומי ההלוואה הגבוהים.

התנאים המשתלמים האלו נובעים בין השאר, מרגולציה ממשלתית על הבנקים, שמטרתה להפוך את הלוואות הדיור לזמינות יותר. בנוסף לכך, ישנו כמובן את עניין שעבוד הדירה, שמהווה ביטחונות כנגד ההלוואה ומורידה את סיכוני האשראי שהבנקים חשופים אליהם.

למעשה, תחום המשכנתאות הוא אינו רווחי מבחינת הבנקים כמו ענפים פיננסיים אחרים, אך ישנו יתרון אחד גדול בתחום זה – הלקוחות נשארים לתקופה ארוכה במיוחד, כך שהסיכוי כי הם ישתמשו גם בשירותים בנקאיים נוספים הוא גבוה.

כאשר מדברים על משכנתא מול הלוואה בנקאית, אפשר להזכיר את האופציה של משכנתא לכל מטרה, שהינה מיועדת לבעלי נכס נדל"ן וקרובה במאפיינים שלה לאשראי רגיל. במקרה זה, ניתן לקבל סכומי כסף גבוהים למדי כהלוואה, אך הריבית תהיה גבוהה יותר ממשכנתא רגילה (וקרובה יותר לזו של אשראי בנקאי רגיל).

בצד היתרונות, ניתן לציין גם את המגוון הרחב של מסלולי המשכנתא הפוטנציאליים, שחלקם יכולים להיות צמודים לפריים, למדד המחירים לצרכן, לשערי מטבע חוץ ועוד (עניין שלא קיים לרוב בהלוואות רגילות).

מה עדיף משכנתא או הלוואה? היתרונות של הלוואה רגילה על פני משכנתא

קודם כל, נציין, שהלוואה רגילה נלקחת בדרך כלל למטרות שונות בתכלית מאלו של נטילת משכנתא. בזמן שמשכנתא היא לרוב הלוואה ארוכת טווח לצורך רכישת דיור, הרי שהלוואה רגילה יכולה להיות מיועדת למימון הוצאות רבות – טיול לחו"ל, לימודים אקדמיים, סגירת חובות, עזרה כספית לקרובי משפחה, רכישת רכב, שיפות הבית ועוד.

היתרון המשמעותי של הלוואה היא בפשטות היחסית שלה, וזאת לעומת נטילת משכנתא, שכרוכה בטרטורים בירוקרטיים לא מועטים, חתימות של עורכי דין ונוטריונים, מסמכים מרשויות ממשלתיות וביקורים תכופים בבנק. בנקים רבים וגם גופים חוץ בנקאיים כמו חברות אשראי או ביטוח, מציעים לעתים קרובות הלוואות בצורה מקוונת או דרך הטלפון, בלי שום צורך להגיע לפגישה פנים מול פנים.

בנוסף לכך, במקרה של הלוואה רגילה אין שום שעבוד מבחינתו של הלווה וזאת בניגוד למשכנתא, כאשר הדירה יכולה לעבור לבעלות הבנק אם התשלומים אינם נפרעים בזמן. עם זאת, יש לזכור כי הלווה של אשראי רגיל משלם על היתרון הזה בצורת ריבית – כאשר אין ביטחונות, ההלוואה היא מסוכנת יותר והריבית תהיה גבוהה יותר.

מה משתלם יותר – משכנתא או הלוואה?

מכיוון שהמטרות של לווי משכנתא ולווים של אשראי רגיל הן נבדלות, קצת בעייתי לעשות את ההשוואה בין המוצרים הפיננסיים הללו. הרי לא קיימת באמת ללווים אפשרות להחליף אופציה אחת בשנייה. עם זאת, אם נתייחס לשתי האופציות כהלוואות בנקאיות, ניתן לומר, שמשכנתא הינה משתלמת יותר במקרה שמדובר על אשראי בסכומים משמעותיים (בגלל הריבית הנמוכה, הפריסה הארוכה ועוד). במקרים שהאשראי המבוקש הוא נמוך, הלוואה רגילה היא המתאימה יותר.

אנו בפורטל משכנתא גורו נמצאים כאן עבורך ומציעים לך את האפשרות לבצע השוואה בין תמהילי המשכנתאות האופטימאליים עבורך. כדי לקבל את כל האינפורמציה ללא שום עלות או התחייבות, כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את הפרטים האישיים שלך בעמוד זה ואנו נדאג שהנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.