משכנתא לרווק – האם זה משתלם?

בישראל, ברוב המקרים בהם מתבצעת רכישה של דירה או בית לצרכי מגורים, הקונים הם זוגות צעירים. זהו מעין סטטוס קוו שנוצר, למרות שכל אחד יכול לרכוש דירה, גם רווקים. מעבר לסטטוס השונה,נשאלת השאלה אם משכנתא לרווקים בכלל משתלמת.

בחור רווק חולם על בית

תנאים לקבלת משכנתא ליחיד

אם אתם רווקים ומעוניינים בדירה משלכם, ואין לכם את ההון העצמי לרכוש אותה בכוחות עצמכם, תמצאו מהר מאד את הדרך אל הבנק, ממש כפי שעושים זוגות צעירים המעוניינים ברכישת נכס.

מה שתגלו בבנק הוא מספר תנאים שמפלים אתכם, הרווקים לרעה, למשל זכאות למשכנתא מטעם המדינה. בעוד שזוג צעיר, בכל גיל, מקבל תעודת זכאות למשכנתא מהמדינה, המגולמת בהלוואה באמצעות משרד השיכון ובתנאים מועדפים, אצל רווקים ניתנת הזכאות להלוואת מדינה רק מגיל שלושים וגם אז, לא תמיד.

בין אם נמצאתם זכאים למשכנתא ובין אם לא, רוב הסיכויים הם שתזדקקו להלוואה משלימה בבנק למשכנתאות. גם שם תגלו שהדרך אינה סוגה בשושנים וכי הבנק יציב שורה של קריטריונים מקדימים כתנאי לאישור המשכנתא.

התנאים אותם מציבים הבנקים הם יכולת החזר הלוואה, כלומר להוכיח להם שיש לכם הכנסה קבועה ויציבה שתאפשר לכם לעמוד בהחזרים החודשיים של ההלוואה, חשבון עובר ושב תקין, כלומר שלא היו בו תנועות כמו אי כיבוד המחאות או הוראות קבע, חריגות קיצוניות וכדומה וגם הון ראשוני שיש לכם, מאחר והבנקים לא יאשרו יותר משבעים אחוזים מערך הנכס, ולעתים אף פחות מכך.

משכנתא לרווקים – שיקולים בעד ונגד

לשאלה האם משתלם לרווקים לקחת משכנתא אין תשובה חד משמעית. מצד אחד, אם יש לכם את ההון העצמי הראשוני, אתם עובדים בעבודה קבועה עם הכנסה שמאפשרת לכם לעמוד בהחזרים החודשיים וחולמים על בית משלכם, למה לא בעצם. במקום לשלם שכירות גבוהה, תוכלו להתמקם בנוחות במקום משלכם, עם או בלי בן או בת זוג.

מנגד, ובמיוחד מאחר ומדובר בהתחייבות ארוכת שנים ובסכומי כסף גדולים, קיים תמיד החשש משינויים בהכנסה. כאשר זוג לוקח משכנתא מדובר על שני בני זוג שמתפרנסים למחייתם, כך שבמקרה של משבר כמו פיטורים מעבודה ואובדן הכנסה, עדיין קיימת הכנסה של בן הזג השני, המאפשרת להמשיך ולשלם את החזרי המשכנתא ואפילו להקפיא אותה או לשנות אותה בהתאם ליכולות החדשות.

כשרווק מסתמך רק על הכנסתו החודשית, הוא ימצא שמדובר בהתחייבות שלצידה אחריות רבה. כמו כן, זוגות רבים רוכשים דירה מתוך כוונה להגדיל את התא המשפחתי ולהתמקם עם המשפחה בבית משלהם, בעוד רווקים אינם זקוקים לדירות גדולות, ויכולים גם לעבור דירה בקלות יחסית, במידה ושכר הדירה שלהם עולה, או מסיבות אחרות, ואף לבחור את מקום המגורים שלהם.

יחד עם זאת קיים גם חוסר יציבות, בידיעה שעל הדירה עשוי להודיע על פינוי השוכר הרווק מהדירה.

בשורה התחתונה דומה משכנתא לרווקים למשכנתא לזוגות, רק שכאן האחריות על ההחזר החודשי נופלת על כתפי אדם אחד בלבד. עדיין, התנאים הם דומים ועם אתם עומדים בקריטריונים של הבנק, ניתן לשקול לקיחת משכנתא שתתאים ליכולותיכם ולגובה ההשתכרות שלכם.

מעוניינים לקבל הצעות אטרקטיביות של משכנתא לרווקים? רוצים לבצע השוואת מחירים ולקבל יעוץ מקצועי שיעשה סדר בדברים? מלאו את פרטיכם באתר משכנתא גורו וקבלו מגוון הצעות רלוונטיות שנאתר עבורכם.