האם המשכנתא שלקחת גדולה מידי?

בעת ההחלטה על רכישת דירה ונטילת משכנתא, הלווים הפוטנציאליים נאלצים לעיתים להתפשר ולצמצם את החיפושים שלהם לדירה המבוקשת, וזאת בהתאם לכמות ההון העצמי וההכנסות העתידיות שלהם. עם זאת, אנו רואים לא פעם אנשים שנוטלים משכנתאות במימון מקסימאלי, מה שמקשה עליהם לעמוד בהחזרים החודשיים לאחר מכן.

אדם שלקח משכנתא של 70%

האם המשכנתא שלקחת גדולה מידי?

בשנים האחרונות, הבנק המרכזי הקשיח את התנאים לנטילת משכנתא. כיום לא ניתן לקחת משכנתא מהבנק ללא הון עצמי של 25% לפחות לרוכשי דירה ראשונה, 30% למשפרי דיור ו-50% למשקיעי נדל"ן. בנוסף לכך, החזר המשכנתא החודשי לא יכול לעלות על 50% מן ההכנסה החודשית של הלווים.

הניסיונות האלה של בנק ישראל להטיל הגבלות שונות על שוק המשכנתאות מראים כי ישנו סיכון אשראי הולך וגדל בענף ההלוואות לדיור. סביבת הריבית הנמוכה גורמת לאנשים רבים ליטול משכנתאות בסכומים גבוהים בלי להתחשב בכך, שהמצב עלול להשתנות בעתיד והריבית תעלה.

הדרך הנכונה להימנע ממצב של נטילת משכנתא גדולה מידי, היא בחינה של מספר תרחישים אפשריים של ריבית ומדד במשק טרם לקיחת ההלוואה. אם תמהיל המשכנתא שלכם כולל מסלולים הצמודים לפריים או למדד, תבדקו מה יקרה לתשלום החודשי שלכם כאשר הריבית או המדד הם גבוהים, ממוצעים ונמוכים. תזכרו שהמשכנתא שאתם נוטלים היא הלוואה להרבה שנים קדימה והתנאים המקרו כלכליים יכולים להשתנות במהרה.

מאפיין נוסף שיש לבחון הוא רמת ההכנסות החודשיות שלכם. אמנם ההגבלה של בנק ישראל עומדת על 50% החזר משכנתא מההכנסה הפנויה, אך החלוקה המומלצת יותר היא 25%-30%. במידה וצפויים שינויים עתידיים בהכנסות, יש לקחת גם אותם בחשבון.

אנו באתר רק תבקש משכנתאות מוכנים להציע לך את התמהילים המשתלמים ביותר בשבילך וזאת ללא כל עלות או התחייבות. כדי לקבל אינפורמציה נוספת, כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את הפרטים שלך בעמוד זה ואנו נחזור אליך במהירות האפשרית.