הטבות לתושבי הדרום החיים בצל המלחמה

בשנים האחרונות אנו עדים למציאות ביטחונית מורכבת לכל תושבי הארץ, ובמיוחד לתושבי הדרום. לעתים נדמה כי המלחמה הבאה נמצאת כבר בפתח, והחשש הגובר לעוד מבצע גורם למתח נפשי בקרב הציבור הרחב, ובמיוחד אצל תושבי הדרום שבשנים האחרונות כמעט ולא ידעו ימים שקטים. נכון להיום, חלפו כמעט שנתיים מאז מבצע צוק איתן, ובכתבה זו נעסוק בהטבות שתושבי הדרום יכולים לקבל בעודם חיים בצל המלחמה.

הגשת בקשה למשכנתא

החיים בצל המלחמה והפגיעה הכלכלית בעקבותיה

תושבי הדרום, במיוחד תושבי עוטף עזה והיישובים עד כ-40 ק"מ מהגבול, למודי ניסיון כיצד לחיות בצל המלחמה. החיים בצל המלחמה אינם פשוטים ועלולים לגרום לפגיעה משמעותית בהכנסות, בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאים. לא ניתן לשמור על שגרת החיים הכוללת עבודה כל יום כאשר רקטות נורות לעברך מדי יום, לכן קל מאוד להיכנס למינוס גבוה בבנק ולמצוקה כלכלית.

כאשר אין הכנסות בעסק וכאשר לא מקבלים משכורת בזמן או מחסירים ימי עבודה רבים, הדרך קצרה לקשיים כלכליים, לחריגה גבוהה ממסגרת האשראי, לצ'קים חוזרים ולחוסר יכולת לעמוד בתשלומי ההוצאות החודשיות, לרבות תשלומי ארנונה, ביטוח לאומי ומשכנתא. הפגיעה בהכנסות, אי עמידה בתשלומים ואי כיסוי צ'קים גורם לדירוג אשראי נמוך שלכם בבנק, ולכתם שחור העלול לגרום לנזק עתידי גבוה.

לכן, חשוב להימנע ממצבים אלה, ובעתות מלחמה כאשר הבנקים רגישים לנושא ומנסים לעזור כמיטב יכולתם, חשוב לפנות אל הבנק רגע לפני שהצ'קים חוזרים כדי למצוא פתרון נכון ויעיל. ראוי לציין כי הבנקים מסייעים לא רק לתושבי הדרום בעתות מלחמה אלא לכל תושבי ישראל, לכן אם אתם נפגעים כלכלית כתוצאה ממלחמה או מבצע צבאי, חשוב לפנות אל הבנק כדי לבדוק איזה הקלות ניתן לקבל, לדוגמה אישור לחריגה גבוהה ממסגרת האשראי וכיוצא בזה.

דחיית תשלומי משכנתא

אחת מההטבות המשמעותיות ביותר לתושבי הדרום היא האפשרות לדחות את תשלומי המשכנתא בשלושה חודשים. ראוי לציין כי לכל בנק למשכנתאות מדיניות אחרת בנושא, לכן עליכם לברר נקודה זו מול הבנק ממנו לקחתם הלוואה לרכישת הנכס. רוב הבנקים מציעים דחיית תשלומים לתקופה של שלושה חודשים, הקלה משמעותית על חשבון הבנק שלכם בתקופת מלחמה המאופיינת בחוסר יציבות כלכלית ובפגיעה בהכנסות.

כדאי לדעת כי הבנק ישקלל את התשלומים הדחויים ויפרוס אותם בתוך תקופת ההחזר, לכן הנכם צפויים לראות כי ההחזר החודשי שלכם בהמשך יגדל מעט, אך לא באופן דרמטי.

הלוואות נוחות לעסקים וללקוחות פרטיים

רוב העסקים בדרום נפגעו קשות במהלך מבצע צוק איתן, ורבים מבעלי העסקים נאלצו להתמודד עם מציאות כלכלית סבוכה וקשה. למעשה, העסקים בדרום נמצאו ברמת סיכון גבוהה מאחר ועליהם לעמוד בהתחייבויות כספיות כמו משכורות, ארנונה, מסים ועוד, בעוד העסק שלהם עמד שומם או נסגר במהלך המבצע הצבאי. לכן, הבנקים באים לקראת העסקים בדרום ומציעים בעתות מלחמה הלוואות אטרקטיביות המאפשרות לבעל העסק להתמודד עם המציאות הכלכלית הקשה.

במהלך מבצע צוק איתן ולאחריו, רוב הבנקים הציעו לעסקים הלוואות עד 100,000 ₪ בריבית נמוכה ובפריסה רחבה, עם אפשרות לדחיית תשלומי ההחזר החודשיים לתקופה של שלושה חודשים (גרייס). גם חברות האשראי באו לקראת בעלי העסקים ואפשרו להם להקדים את קבלת הזיכוי ללא עמלות או קנסות.

כדאי לדעת כי הבנקים באו גם לקראת הלקוחות הפרטיים מהדרום והציעו שתי הטבות עיקריות:

  • הלוואה עד 50,000 ₪ בריבית אטרקטיבית ובפריסת תשלומים ארוכה ונוחה.
  • שבירת תוכנית חיסכון ללא עמלות או קנסות כפי שנהוג בשגרה.

הטבות מביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי נחלץ אף הוא לעזרת תושבי הדרום והציע מגוון הטבות כגון דחיית תשלומי ביטוח למעסיקים ולעובדים, תשלום מקדמות תגמולי מילואים, הארכת תקופת תשלום דמי אבטלה ועוד.

צוות אתר משכנתא גורו מאחל לכל בית ישראל לחיות בביטחון רב ללא מלחמות ובעיות. עם זאת, המציאות הביטחונית בארץ מחייבת את כולם להיות מוכנים לכל תרחיש, לכן כדאי להכיר את ההטבות שניתן לקבל בעתות מלחמה. למידע נוסף ולייעוץ מיוחד לתושבי הדרום הנכם מוזמנים להשאיר פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.