מחיר מטרה

בשנים האחרונות, אנו עדים להמשך העליות התלולות במחירי הדיור בכל רחבי הארץ, כאשר הכעס של דור שלם בגילאי ה-30 וה-40 שאינו מצליח להגיע לחלום הדירה, רק הולך וגדל כל הזמן. הרוכשים הפוטנציאליים שישבו על הגדר וחיכו לפעולות אקטיביות מצד המדינה כבר לא מאמינים להצהרות של הפוליטיקאים וקונים דירות ללא קשר אל התכניות העתידיות להורדת המחירים.

זוג יושב וחולם על הבית החדש שלו

כעת, כשנה לאחר בחירתה של הממשלה החדשה ושר האוצר הנכנס, משה כחלון, מקודמת תכנית נוספת, הנקראת תכנית מטרה. הפרויקט, מתבסס על החלטות ממשלה משנת 2014, ובבסיסו האפשרות לרכוש דירה במחיר הנמוך ב-20% מהמחיר שלה בשוק. זוהי בעצם שיטה לשיווק קרקעות במעורבות משרד הבינוי והשיכון, כאשר היעוד שלה הוא רוכשים של דירה ראשונה ומשפרי דיור בלבד.

אילו דירות ישווקו במסגרת תכנית מחיר מטרה?

לפי החלטות הממשלה, הדירות המיועדות ישווקו בפרויקטים שונים בכל חלקי הארץ, כאשר בשלב הראשון תוחל התכנית בראש העין ובמודיעין בלבד. בשלבים המתקדמים יותר, ישנה כוונה ליישם את תכנית מחיר מטרה גם בערים לוד, דימונה, עפולה ועוד – הכול בהתאם ההצלחה היחסית של התכנית וההשפעות שיכולות לה על כלל מחירי הנדל"ן במשק.

הדירה עצמה צריכה להיות בגודל מינימאלי של 60 מ"ר ועד 150 מ"ר, כאשר המחיר שלה ייקבע בתהליך של מכרז, ובכל מקרה יהיה בערך 20% נמוך יותר ממחירי השוק בסביבה הקרובה.

יש לציין, כי משרד הבינוי והשיכון אינו מסתפק באמירות כלליות על מחירי הדירות בלבד, אלא קובע גם סטנדרטים הכרחיים, שבהם צריכים הקבלנים לעמוד (יש לציין, כי מחוץ לתכנית מטרה, חלק מן הסטנדרטים הללו היו כרוכים בתוספת מחיר לרוכשים). הפעולות האלו מתבצעות כדי למנוע מקרים של ניצול התכנית לרעה ועוגמת נפש לרוכשים הפוטנציאליים.

כך, מחויבים הקבלנים, בין השאר, לכלול חניה בטאבו, לאפשר לרוכשים לבחור בין שלושה גוונים לפחות של אבן קיסר במטבח, שלושה גוונים של סוגי ריצוף בדירה ושלושה גוונים של דלתות פנימיות ועוד הוראות ספציפיות רבות שמפורטות במסמכים שמופצים לקבלנים, והנוגעות לכל המאפיינים של הנכס.

כיצד ניתן לרכוש דירה במסגרת פרויקט מחיר מטרה?

תנאי הסף עבור כניסה לפרויקט, הם כאמור אנשים הרוכשים דירה ראשונה או משפרי דיור. אדם מעל גיל 35 יחיד או הנמצא בתוך תא משפחתי, אשר אין בבעלותו דירה כלל ולא היה לו שום נכס בעשר השנים האחרונות (חסר דירה), או שמא יחיד מעל גיל 35 או הנמצא בתוך תא משפחתי, שיש ברשותו דירה והוא מתחייב למכור אותה בתוך שנה לאחר פתיחת תהליך הרכישה (משפר דיור) – זהו קהל היעד של תכנית מחיר מטרה.

יש לציין, כי משרד הבינוי והשיכון מעוניין גם כאן למנוע מקרים של ניצול ושימוש לרעה בתכנית ולכן מציב תנאים שונים לרוכשים של הדירות. כך, לדוגמא, אדם אשר קנה דירה במסגרת פרויקט מחיר מטרה, לא יוכל למכור אותה חמש שנים, או שמא ישלם קנס קבוע של 250 אלף ₪ למדינה (עם זאת, יוכל להשכיר אותה). מטרת ההגבלה הזאת היא, כמובן, להביא לתוצאה הרצויה בשוק, בסופו של דבר – ירידה בביקוש ובלימת עליות המחירים.

מהם שלבי ההצטרפות לתכנית מחיר מטרה?

מכיוון שהביקוש לדירות במסגרת התכנית הוא גבוה, ישנו צורך לעבור כמה שלבים והגרלות כדי להבטיח את האפשרות לרכוש נכס בפרויקט. עם זאת, ככל שערים אחרות יצטרפו לתכנית מחיר מטרה, סביר להניח שההזדמנויות של הרוכשים הפוטנציאליים ילכו ויגדלו עם הזמן.

אם כן, השלב הראשון הוא הרשמה באחת הסוכנויות שעובדות עם משרד הבינוי והשיכון, אשר מוסמכות להעניק אישורי זכאות עבור הכניסה להגרלה – ניתן לעשות זאת בטלפון או באינטרנט. כרגע מדובר בשלוש חברות – מרכז אלונים, מילגם ועמידר. לאחר מכן, יש להירשם להגרלה באמצעות הנתונים שהתקבלו באישור הזכאות ואז לבחור בפרויקט עצמו.

כעת, לאחר שכל הפעולות הנדרשות נעשו, כל מה שנותר לעשות הוא לחכות לתוצאות ההגרלה. במידה והבחירה נפלה עליכם, הרי שזהו הזמן לבדוק את כל אפשרויות המימון שאתם מעוניינים בהם ובהמשך לבחור את הדירה המתאימה אצל הקבלן.

במידה ויש לך שאלות נוספות על תכנית מחיר מטרה, אנו בפורטל משכנתא גורו נשמח להפנות אותך למומחים בתחום בלי שום עלות או התחייבות. השאר את הפרטים שלך בעמוד זה ואנו מבטיחים ליצור אתך קשר טלפוני במהירות האפשרית. באמצעות שירותי האתר תוכל לקבל ייעוץ מיועץ משכנתא מומלץ. וכמובן לקבל הצעות למשכנתא בנקאית או חוץ בנקאית.