זינוק של כ- 30% בהיקף לקיחת משכנתאות בנובמבר 2016

בחודש נובמבר האחרון (2015), ואולי בניגוד לכל התחזיות, עמד היקף המשכנתאות שנלקחו בבנקים על סכום קרוב לארבעה מיליארד ₪. בהשוואה לחודש נובמבר 2014, מדובר בזינוק של כ- 30% בהיקף לקיחת המשכנתאות.

אדם מחזיק סמל של אחוז

מגמת עלייה

תוכנית מע"מ אפס כבר מזמן התמוססה והותירה זוגות רבים מאוכזבים ובעיקר עם אובדן אימון בהליכים כלכליים שיובילו להוזלת מחירי הדיור.

גם תוכניתו של שר האוצר משה כחלון, "מחיר למשתכן", לא זכה לתהודה רבה ובסופו של דבר, לאחר תקופת צינון קצרה בשוק הדירות, שנוצרה כתוצאה מציפייה לשינויים במחירים, שבו הלקוחות ורכשו דירות, כאמור, עם זינוק משמעותי בהיקף לקיחת המשכנתאות.

הסיבה העיקרית בגידול הרכישות היא מדיניות הריבית הנמוכה של בנק ישראל, הריבית הנמוכה שנרשמת במשק ומעודדת רבים לעשות את הצעד וליטול משכנתא לצרכי דיור. ריבית זו מוזילה משמעותית את מחירי ההלוואות וגורמת לעלייה בביקוש, זאת למרות העלייה במחירי הדירות מאז הכריז יאיר לפיד על תוכנית מע"מ אפס שלו.

עושה רושם הציבור הפסיק להמתין לשינויים משמעותיים, החל ממע"מ אפס ביוזמת לפיד וכלה בתוכניתו של מחליפו כחלון, מחיר למשתכן, שמטרתה הגדלת היצע הדירות והוזלת מחירן, לראייה הגידול שנרשם בהיקף המשכנתאות בחודש נובמבר.

סוגרים שנה עם משכנתא

לקראת סוף 2015 העמידו הבנקים תנאים משופרים יותר למבקשי משכנתאות כדי לסגור את השנה עם עמידה ביעדים הבנקאיים. זוהי סיבה נוספת לגידול במשכנתאות שנלקחו, כשהציבור הבין שעומדות בפניו אלטרנטיבות טובות יותר מאשר בחודשים הקודמים.

מסלולי משכנתאות

מסלול המשכנתא המבוקש ביותר בקרב נוטלי המשכנתאות הוא מסלול הפריים שאינו כולל הצמדה למדד. באופן זה, רכיב הקרן בהלוואה יורד עם השנים, זאת בניגוד למסלולים שכן צמודים למדד.

כמו כן, מסלול פריים לא מחייב את הלווה בעמלת פירעון מוקדם, נתון שמבטיח שינוי ההלוואה הוא פירעונה בכל עת ללא תשלום קנסות.

פורטל משכנתא גורו מספק מידע, המלצות והצעות מחיר למשכנתאות טובות ואטרקטיביות מטובי הגופים הפיננסיים בישראל. לקבל המידע ולחסכון בזמן חיפוש ובכסף מלאו את פרטיכם באתר ועד מהרה תקבלו את ההצעות המשתלמות ביותר.