האם כל אחד יכול ללכת לבנק ולקבל משכנתא?

מגוון מסלולי המשכנתא המוצעים ללקוחות בישראל הוא גדול מאד ולעיתים קרובות, הלקוחות יוכלו למצוא שוני בתנאי המשכנתא בין בנק אחד למשנהו (בגלל כך מומלץ לבצע סקר שוק יסודי טרם נטילת משכנתא). עם זאת, מכיוון שענף המשכנתאות מפוקח על ידי בנק ישראל, ישנם גם כללים משותפים הנוגעים לנטילת הלוואות דיור. הסיבה לכך, היא ההשפעה הגדולה של תחום המשכנתאות על יציבות הכלכלה – חובות המשכנתא לבנקים עומדים כיום על מיליארדים רבים של שקלים.

זוג יושב מתחת למסגרת של בית לאחר שקיבל משכנתא

מי יכול לקחת משכנתא?

התנאים לקבלת משכנתא שצריכים להתקיים, כדי שאדם יהיה זכאי לקבל משכנתא נוגעים בעיקר להיסטוריית האשראי ורמת ההכנסות העתידיות שלו. ככל שכמות המשכנתא המבוקשת על ידי הלווים תהיה קטנה יותר, כך הסיכוי לקבל אישור חיובי הוא גדול יותר.

התנאים הספציפיים הם:

  • כמות ההון העצמי ברשות הלווים צריכה להיות לפחות 25% לרוכשי דירה ראשונה, 30% למשפרי דיור ו-50% למשקיעים.
  • ההחזר החודשי של המשכנתא צריך להיות לפחות 50% מן ההכנסה החודשית הלווים הפוטנציאליים.
  • נכס הנדל"ן המבוקש רשום בטאבו או במנהל אחר כך שניתן יהיה לבצע עליו שעבוד.
  • הלווים אינם לקוחות מוגבלים או לקוחות חמורים ולא חזרו להם צ'קים בתקופה האחרונה.26
  • אם הלווים מעוניינים לבצע מחזור משכנתא, התנאי הוא כי לא היו פיגורים בזמן האחרון.

יש לציין, כי אלו הם התנאים המינימאליים בלבד, כדי שללווים תהיה האפשרות לפנות לבנק בבקשת משכנתא. אין בכך להבטיח שהבנק יאשר את המשכנתא שביקשתם. כדי להגדיל את הסיכויים שלכם, מומלץ לגייס הון עצמי גבוה יותר ולא להגיע לרמת מימון מקסימאלית.

במידה ואתה מעוניין לקבל הצעות משתלמות לגבי מסלולי משכנתאות מהבנקים המובילים ביותר, אנו באתר רק תבקש משכנתאות יכולים לעזור לך ללא כל עלות או התחייבות. השאר את פרטי ההתקשרות שלך בעמוד זה ואנו ניצור קשר בהקדם האפשרי.