משכנתא ומעבר דירה

משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח על סכום גבוה המאפשרת לכם לרכוש דירה למגורים. כדי למזער סיכונים, הבנקים משעבדים את הדירה כנגד המשכנתא כדי להבטיח את השבת כספם, במידה והלווה אינו מסוגל לעמוד בנטל תשלומי ההחזר הבנק רשאי למכור את הנכס. כאשר אתם מתכננים לעבור לדירה גדולה יותר או למקום אחר ויש לכם משכנתא על הדירה הישנה יש לכם כמה אפשרויות כדי להסדיר את הנושא מול הבנק ממנו לקחתם את ההלוואה לרכישת הדירה הקיימת.

אדם חותם על משכנתא למעבר דירה

תכנון משכנתא ומעבר דירה

משפרי דיור המעוניינים למכור את הדירה ולעבור לנכס גדול ואיכותי יותר יכולים לבחור באחת משלוש אפשרויות:

  • גרירת משכנתא לדירה החדשה שמתכננים לקנות.
  • פירעון המשכנתא הישנה ולקיחת הלוואה חדשה לרכישת הדירה.
  • גרירה של המשכנתא הישנה בתוספת משכנתא חדשה כדי לרכוש את הנכס.

באמצעות גרירת משכנתא ישנה לדירה החדשה ניתן לשמור על תנאי ההלוואה ללא שינוי, הבנק משנה את החוזה בהתאם לפרטי הנכס החדש ושומר על התנאים הקיימים של אותם המסלולים שבחרתם בתמהיל המשכנתא, עם אותן ריביות ותקופת החזר. ראוי לציין כי אם לקחתם משכנתא בתנאי זכאות ישנם מקרים בהם תנאי ההלוואה ישתנו בהתאם להוראות של משרד השיכון והבינוי.

גרירת המשכנתא הישנה לדירה החדשה כדאית במקרים בהם לא תוכלו לקבל משכנתא בתנאים טובים יותר. אם תנאי השוק השתנו, הריבית נמוכה יותר ואתם יכולים לעמוד גם בתשלומי החזר גבוהים יותר, יתכן כי כדאי לכם לפרוע את המשכנתא הקיימת ולקחת משכנתא חדשה המותאמת למצבכם הפיננסי ולתנאי הריבית במשק.

בנוסף, אם אתם זקוקים למשכנתא נוספת כדי לרכוש את הנכס החדש, יש לכם אפשרות לגרור את המשכנתא הישנה לדירה החדשה ולקחת הלוואה נוספת בתנאים משתלמים כדי לשלם את הפער בין מחיר המכירה של הנכס שלכם לבין מחיר הנכס החדש. כדי לגשר על פער הזמן בין מכירת הנכס הקיים לבין רכישת הדירה החדשה יש אפשרות לקחת משכנתא גרייס, לשלם ריבית כמה חודשים ולפרוע את ההלוואה לאחר קבלת הכסף ממכירת הדירה הישנה.

ייעוץ מקצועי כדי לקבל החלטה נכונה

לכל החלטה שתקבלו בעת מעבר דירה יש משמעות כלכלית, עלויות שונות וסיכון שונה. לכן, מומלץ לקרוא מידע בנושא משכנתא ומעבר דירה, יש להבין את ההשלכות של כל אחת מהאפשרויות הקיימות. לכדי קבל החלטה פיננסית נכונה ושקולה מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי.

חשוב לדעת כי ישנם מקרים בהם הלווה חייב למכור את הדירה הישנה בגלל הצעת עבודה בעיר אחרת ואפילו במדינה שונה, לעתים הנכס הישן קטן מדי בעקבות הרחבת המשפחה ולכן רוצים לעבור לדירה מרווחת יותר, ולעתים מקבלים את ההחלטה לעבור דירה בגלל נסיבות חיים שונות, קבלת ירושה, מצב תעסוקתי, הזדמנות כלכלית ועוד.

למידע נוסף השאירו פרטים באתר וצוות היועצים של פורטל משכנתא גורו יחזור אליכם בהקדם. אנו מסייעים מדי שנה לאלפי לווים לקחת משכנתא מותאמת אישית בתנאים מועדפים, נשמח לסייע גם לכם. הייעוץ ניתן חינם וללא התחייבות.