משכנתא לרכישת דירה מקבלן

זוגות צעירים רבים בארץ חולקים חלום משותף ומעוניינים לרכוש דירה למגורים. רבים מהם רוכשים דירה חדשה מקבלן, במרבית המקרים הם קונים דירה על הנייר, ועליהם להמתין תקופה ארוכה של מספר חודשים ועד כשלוש שנים, עד לקבלת המפתח.

בעלי נכס שמעוניינים לקנות נכס נוסף

לרכישת דירה חדשה מקבלן יש יתרונות רבים, הן מבחינת האפשרות לבחור את סביבת המגורים והן מבחינת המפרט הטכני. במקרים רבים הזוג הצעיר רוכש דירה בפרויקט חדש של בנייה רוויה בשכונה חדשה וזוכה לגור בשכנות למשפחות צעירות. עם זאת ישנם גם סיכונים שחשוב לשים לב אליהם כאשר רוכשים דירה חדשה מקבלן, לכן חשוב למזער עד כמה שניתן את הסיכונים, להקטין את גורם חוסר הוודאות ולהתכונן פיננסית נכון.

מימון רכישת דירה מקבלן

רוב הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור המעוניינים לרכוש דירה חדשה מקבלן נאלצים לקחת משכנתא כדי לממן את הרכישה של הדירה. בעוד שמשפרי דיור יכולים להמשיך לגור בנכס בבעלותם עד קבלת המפתח, זוגות צעירים ומשפחות צעירות נאלצות לשאת בעלויות שכר דירה ובמקביל עליהם לעמוד בנטל תשלומי ההחזר החודשיים של המשכנתא.

משפרי דיור יכולים לקחת הלוואת בלון כדי לרכוש את הדירה החדשה, בעוד זוגות צעירים הרוכשים דירה ראשונה יכולים לקחת משכנתא בתנאי גרייס. זוגות צעירים המשלמים שכירות גבוהה יכולים באמצעות משכנתא גרייס לרכוש את הדירה מהקבלן ולא לפספס הזדמנות לדירה חדשה, אופציה זו מאפשרת להם לשלם מדי חודש רק את הריבית עד קבלת הדירה מהקבלן.

נושא חשוב שיש לשים לב אליו בחוזה המכר הוא שיטת ההצמדה שנקבעה לגבי חישוב המחיר של הדירה. ברוב החוזים נקבעת שיטת ההצמדה למדד תשומות הבנייה. חשוב לדעת כי אם לא נקבעה שיטת הצמדה בחוזה המכר, המוכר חייב להצמיד את הפוליסה או הערבות למדד תשומות הבנייה.

מדד תשומות הבנייה משקף את מחיר הבנייה של הקבלנים, המדד כולל פרמטרים שונים כגון חומרי בנייה, שכר עבודה וכדומה. ראוי לציין כי אם מחיר הדירה שנקבע בחוזה הוא 1.2 מיליון ₪ מקזזים מהסכום את סכום ההעברה הראשוני שבני הזוג שילמו לקבלן, היתרה מוצמדת למדד תשומות הבנייה, לכן בפועל מחיר הדירה גבוה יותר, השינוי עשוי להסתכם בכמה עשרות אלפי שקלים.

כדי להימנע מהעלות הנוספת הנובעת מההצמדה למדד תשומות הבנייה הזוגות יכולים לקחת משכנתא ולהתחיל לשלם אותה, אך אז כאמור עליהם לשאת בנטל תשלומי ההחזר החודשיים ולממן את שכר הדירה, משימה שרוב הזוגות בארץ אינם מסוגלים לשאת בה מבחינה כלכלית.

ההבדל בין רכישת דירה חדשה מקבלן לרכישת דירה יד שנייה

חשיפה לשינויים במדד המחירים לצרכן

כאשר לוקחים משכנתא לרכישת דירה על הנייר יש לבנות תמהיל הלוואה הכולל מסלולים שונים, חלקם צמודים למדד המחירים לצרכן. המדד משקף את השינוי במחיר של סל קבוע של מוצרים ושירותים המייצג את הרגלי הצריכה של אוכלוסיית משקי הבית בישראל, לדוגמה מוצרי מזון, ירקות ופירות, דיור, הלבשה, בריאות, תחבורה ותקשורת.

כל שינוי במדד המחירים לצרכן משפיע באופן ישיר על משקי הבית בארץ, תשלומים רבים צמודים למדד, ביניהם משכנתאות, הלוואות ודמי מזונות.

הערכת סיכונים לגבי משכנתא לדירה על הנייר

כאמור, רכישת דירה חדשה מקבלן כרוכה בסיכונים שונים ומגוונים, הרוכשים נדרשים לקבל החלטות פיננסיות למרות שלרובם אין את הכלים הנדרשים לכך. מצד אחד, הרוכשים מעוניינים להתחיל לשלם לקבלן ולא להיחשף לשינוי במחיר הדירה בגלל ההצמדה למדד תשומות הבנייה, מצד שני חלק ממסלולי המשכנתא צמודים למדד, וגם לרוב הזוגות הצעירים קשה להתמודד עם תשלומי המשכנתא במקביל לעלויות שכר הדירה.

לכן, חשוב לקבל ייעוץ פיננסי מיועץ משכנתאות מנוסה על מנת לבצע הערכת סיכונים ולמזער אותם ככל הניתן. בעזרת היועצים של משכנתא גורו תוכלו גם אתם להעריך נכון את הסיכונים הקיימים בפתרונות מימון שונים כדי להגשים חלום ולרכוש דירה חדשה מקבלן. השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.