עלויות נלוות ללקיחת משכנתא

מתכננים לבקש משכנתא לצורך רכישת דירה? חשוב שתבינו היטב את העלויות הכרוכות ברכישת דירה, שאינן מורכבות רק ממחיר הדירה אלא מלא מעט הוצאות נלוות לרכישה.

לפניכם כל המידע על עלויות נלוות ללקיחת משכנתא

כסף, מחשבון, דגם של בית ומשקפיים.

הוצאות צפויות וגם בלתי צפויות

רכישת דירה, אצל רוב האנשים, כרוכה בנטילת הלוואת משכנתא מהבנק, אחרת לא יעלה בידם לממש את החלום.

עבור רוב רוכשי הדירות זו תהיה הפעם הראשונה שלהם בנטילת משכנתא והדעה הרווחת בקרב רבים מהם, היא שעלות הנכס המבוקש היא הסכום אותו יצטרכו להשיג מהבנק.

בפועל, במקביל ללקיחת משכנתא ישנן עלויות נלוות שחשוב לקחת אותן בחשבון, כדי שלא ייווצר מצב שלא יהיה לכם את התקציב עבורן, ומכיוון שעבור חלק מהן תוכלו לגלם עלויות אלו בסכום המשכנתא, וחשוב שתכירו אותן מראש.

מהן העלויות הנלוות ללקיחת משכנתא

  • פתיחת תיק- עצם העובדה שאתם בכלל ניגשים לבנק ומבקשים לקחת משכנתא, עולה לכם בעמלה על פתיחת תיק בעניינכם. סכום העמלה הוא 0.25 אחוז מסכום ההלוואה, כאשר קיימת תקרת מינימום ותקרת מקסימום.
  • מס רכישה- בין העלויות נוספות שנלוות ללקיחת המשכנתא מצוי גם מס רכישה. לפי החוק, כל אדם שרוכש נכס צריך לשלם מס באחוז מסוים משווי הנכס, על פי העדכונים שמתפרסמים מעת לעת.
  • שכר טרחת שמאי- הבנק שרוצה להבטיח לעצמו שלנכס יש ערך, במידה ולא תוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא, ידרוש מכם לקבל חוות דעת והערכת שמאי. את שכר הטרחה שלו, תצטרכו אתם לשלם.
  • שכר טרחת עורך דין- לא מומלץ לחתום על חוזה רכישת הדירה ללא ליווי מקצועי של עורך דין. לרוב יהיה שכר הטרחה שלו בין חצי אחוז לאחוז וחצי משוויו של הנכס. על כל מסמך משפטי הנדרש להעברת הבעלות המשפטית יהיה עליכם לשלם, זאת בנוסף לשכ"ט עו"ד.
  • דמי תיווך- אם הדירה שרכשתם נמצאה בסיוע מתווך דירות, יהיה עליכם לשלם לו עמלה. גובהה נע בין אחוז לשני אחוזים מערך הנכס.
  • ביטוח חיים למשכנתא- זהו תנאי חובה שמעמיד הבנק כנגד המשכנתא. ביטוח זה משמש למצבים בהם חלילה נפטר אחד מבני הזוג. במקרה כזה המשכנתא משולמת לבנק על ידי חברת הביטוח. חלק מהבנקים יתנו את מתן המשכנתא גם ברכישת פוליסת ביטוח מבנה.
  • הערת אזהרה- מדובר במסמך אותו מנפיק הבנק והיא מחייבת את המוכר לשעבד את הנכס שקניתם ממנו לטובת הבנק. כלומר, הנכס משועבד עד שההלוואה תיפרע במלואה. מסמך זה כרוך בתשלום אגרה.

עלויות נוספות

אין ספק שהמשכנתא היא הסכום העיקרי המרכיב את העלויות שלכם. אולם אין להקל ראש בעלויות הנלוות שיכולות להצטבר ביחד לסכום בלתי מבוטל, כולל עלויות הקשורות לשיפוצים והכנת תשתיות כמו גז, חשמל, כבלים וטלפון, שכירת שירותי מהנדס בניין במידה ואתם רוצים לקבל הערכה על מצב המבנה ובטיחותו, שיפוצים בדירה, עלות המעבר עצמו וכן כל נושא הבירוקרטיה, שם כל מסמך שדרוש לכם עולה לכם כסף, החל מבקשה לקבלת נסח טאבו, דרך הודעת משכון ודו"ח שעבודים ועד למסמך התחייבות ללקיחת משכנתא.

חשוב להיערך היטב לפני לקיחת המשכנתא כדי שהתקציב שלכם יכלול את כל העלויות הנלוות ללקיחת משכנתא. מומלץ להתייעץ עם גורם מוסמך, כמו יועץ משכנתאות, שגם ימליץ לכם על תמהיל המשכנתא המתאים ביותר ליכולת ההחזר שלכם ויסבר את האוזן בנוגע לכל ההוצאות הצפויות לכם.

כדי לחסוך במשכנתא ולמצוא את המשתלמת ביותר, היעזרו באתר משכנתא גורו שיאתר עבורכם את ההצעות הטובות והמשתלמות ביותר, בהתאם לתקציבכם וגובה ההכנסות שלכם.

מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר עכשיו, ללא כל התחייבות, וקבלו את ההצעות האטרקטיביות ביותר.