כל מה שצריך לדעת על בחירת יועץ משכנתאות מקצועי

ענף הנדל”ן בישראל נהנה מפריחה ויש ביקוש רב לדירות חדשות ופעילות ענפה גם בשוק הנדל”ן יד 2. כדי לרכוש דירה בישראל נאלצים מרבית הרוכשים לקחת משכנתא מהבנק. בעבר, היה נהוג לקבל ייעוץ מיועץ המשכנתאות בבנק, אך כיום יותר ויותר ישראלים פונים ליועצי משכנתאות פרטיים על מנת לבנות תמהיל משכנתא בהתאמה אישית וכדי לקבל הסברים וייעוץ מקצועי.

עלויות של ניהול חשבון הבנק

שאלות נפוצות על בחירת יועץ משכנתאות

איך לדבר עם יועץ משכנתאות?

התשובה לשאלה איך לדבר עם יועץ משכנתאות הינה מורכבת, וזאת כי היא תלויה בעיקרה בשאלה אם מדובר ביועץ משכנתאות מהבנק או ביועץ משכנתאות פרטי. חשוב לזכור את המטרה הכללית של כל יועץ, בעוד יועץ מהבנק מטרתו היא שתסגרו את המשכנתא עם הבנק אותו הוא מייצג, מטרתו של יועץ משכנתאות פרטי, קרי בלתי תלוי – היא שתהיו מרוצים על ידי מציאת המשכנתא הטובה ביותר עבורכם. לקריאה מורחבת לחצו כאן.

כמה עולה יועץ משכנתאות?

עלות שירותי יועץ משכנתאות משתנה בהתאם למאפייני הלווה וסוג המשכנתא שדרושה לו, בגדול המחירים נעים מ-5000 ש”ח עד ל18,000 ש”ח. להסבר מעמיק יותר לחצו כאן.

האם כדאי לקחת יועץ משכנתאות?

האם כדאי לקחת יועץ משכנתאות אתם שואלים? חד וחלק כן! אלא אם כן אתם מומחים בתחום ובעלי ניסיון. ההוצאה הראשונית שווה לכם את החסכון הן הכלכלי בכך שהוא יתאים לכם תמהיל משכנתא בצורה מקצועית וחכמה ובנוסף בשקט הנפשי שתקבלו בידיעה שאיש מקצוע בחר יחד איתכם את האופציה הטובה ביותר עבורכם.

חשוב לזכור כי יועץ משכנתאות של הבנק מייצג את האינטרסים של הבנק בו הוא עובד, לכן אין זה פלא כי רבים מעדיפים לשלם שכר טרחה ליועץ משכנתאות פרטי. יועץ משכנתאות פרטי מסייע לכם לבחור תמהיל משכנתא נכון ומתאים למאפיינים שלכם, ובעיקר בהתאם ליכולת ההחזר שלכם. עם זאת, בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר החברות המציעות ייעוץ משכנתא, וישנם יועצים שאינם מספיק מקצועיים ועלולים לגרום לכם לקבל החלטות שגויות שיעלו לכם הרבה מאוד כסף.

איך לבחור יועץ משכנתאות מקצועי ואמין?

לבטח גם אתם שמעתם בתקשורת, באינטרנט וממכרים כי באמצעות יועץ משכנתאות ניתן לחסוך עשרות אלפי שקלים ולמעלה מכך. יועץ משכנתאות מקצועי מציע מעטפת שירותים הכוללת אפיון הלווה, התאמת מסלולי הלוואה ובניית תמהיל משכנתא בהתאם למאפיינים אישיים, יכולת החזר ותכנון פיננסי עתידי, ייצוג בפני הבנקים ועוד. ישנם יועצי משכנתאות מנוסים ומקצועיים, אך יש גם יועצים חסרי ניסיון ופחות מיומנים.

הקריטריונים החשובים לבחירת יועץ משכנתאות איכותי, מקצועי ואמין הם:

  • ניסיון מקצועי– כאשר מחפשים יועץ משכנתאות אין לבחור ביועץ הראשון עמו נפגשים אלא יש לפנות למספר יועצים על מנת להתרשם מניסיונם וממקצועיותם. ניסיון מקצועי הוא פרמטר חשוב לבחירת יועץ משכנתאות ואין להקל בכך ראש. יועץ מנוסה מכיר את כל מסלולי המשכנתא שהבנקים מציעים, לעתים יש לו קשרי עבודה הדוקים עם בכירים במערכת הבנקאות, והוא עוקב כל הזמן אחרי הריביות והמדדים במשק ואחרי שוק הנדל”ן ומצב המשק והכלכלה.
  • יועץ פרטי או חברת ייעוץ– יש מספר חברות גדולות בתחום הייעוץ למשכנתאות וניתן למצוא גם חברות קטנות של 1-4 יועצים. בנוסף, ישנם יועצי משכנתאות הפועלים באופן עצמאי ומציעים שירות יעיל וצמוד ללקוח. למעשה, קשה לדעת מה עדיף יותר, לשכור שירותיו של יועץ משכנתאות יחיד או לפנות לחברה המונה 3 יועצים ומעלה, לכן כל אחד צריך לפעול בהתאם להעדפותיו.
  • איכות השירות– חשוב שתהיה כימיה עם יועץ המשכנתאות, לכן עוד בטרם קבלת ההחלטה על בחירת יועץ זה או אחר, כדאי להתרשם מרמת השירות ללקוח ומומלץ לבקש המלצות ולשוחח עם לפחות שני ממליצים כדי לבדוק ניסיון מקצועי ואיכות השירות ללקוח. עליכם לזכור כי תקשורת בריאה ופתוחה תאפשר לכם לשוחח בחופשיות עם יועץ המשכנתאות וזה יוכל לסייע לכם טוב יותר לקבל החלטה פיננסית משמעותית ומחייבת לתקופה ארוכה.
  • כמה כסף היועץ יכול לחסוך עבורכם– כאשר פונים ליועץ משכנתאות פרטי ומשלמים אלפי שקלים תמורת השירות מעוניינים לדעת מהי התועלת וכמה כסף ניתן לחסוך באמצעות הייעוץ. לכן, כדאי לבקש בפגישה הראשונה עם יועץ המשכנתאות הערכה כללית לגבי גובה החיסכון הכספי שהוא יכול להציע עבורכם. אין להסתפק רק בהבטחות על קבלת ריבית נמוכה יותר מאחר וגם אתם יכולים נהל מו”מ מולך הבנקים ולקבל ריביות טובות יותר.
  • בניית תמהיל משכנתא– למעשה, אתם פונים ליועץ משכנתאות פרטי כדי שיסייע לכם לבנות תמהיל משכנתא המותאם באופן מושלם למאפיינים ולצרכים הייחודיים שלכם. תפקידו של יועץ המשכנתאות להרכיב תמהיל משכנתא שמתאים במדויק לכם ויאפשר לכם לחסוך כסף רב, תוך התחשבות בגורמים כמו הון עצמי למשכנתא, תכנון פיננסי עתידי ויכולת ההחזר שלכם.
  • סקר שוק מקיף– כדי לבחור יועץ משכנתאות תוכלו לבקש המלצות מהסביבה הקרובה, לקרוא חוות דעת באינטרנט, לשוחח עם לקוחות ממליצים וכדומה. כמו בכל תחום בחיים אין להסתפק בפגישה רק עם יועץ משכנתאות אחד אלא יש לערוך סקר שוק מקיף ככל הניתן על מנת להשוות בין ההצעות השונות וכדי לקבל החלטה נכונה המתאימה לכם ביותר. מומלץ להיפגש עם לפחות 3 יועצים שונים, לבדוק את רמת השירות והכימיה עמם, ובעיקר לשמוע מהם מה הם מציעים לכם וכמה כסף הם יכולים לחסוך עבורכם.

כמה עולה יועץ משכנתא שאלתם?

מחיר שירותי יועץ המשכנתא תלויים מאוד במקרה, כפי שהסברתי קודם, יש טווח אבל לכל מקרה תעריף משלו

  1. לווים רגילים שזקוקים למשכנתא סטנדרטית – במקרה שהכל תקין וקיבלתם מכל בנק שניגשתם אליו אישור עקרוני למשכנתא ללא בעיות, ובנוסף אתם כמובן עומדים בכל התנאים הבסיסיים (יחס החזר, אחוזי מימון, ועבר נקי בבנק).
    העלות תנוע בדרך כלל בין 5,000 – 9,000 ₪, יש את אלו שידרשו סכום נמוך יותר (אבל רובם ידרשו בהתחלה יותר), אבל המחיר הוא בטווח זה.
  2. משכנתא מורכבת – משכנתא זו חלה במקרים בהם הלווה לא משיג אישור עקרוני בבנק (אם עקב מצבו הפיננסי או בגלל שיש בעיות מסוימות בנכס), במקרים מסוג זה המחירים מתחילים מסביבות 10,000 ₪, וזאת מכיוון שליועץ יש עבודה כפולה. הוא  צריך לדאוג לאישור העקרוני מהבנק (והוא יצטרך לעבוד קשה עבור זה ברוב המקרים) והוא גם צריך לבנות לכם תמהיל משכנתא.

לסיכום, בחירת יועץ משכנתאות מקצועי ומנוסה הינה קריטית עבורכם. יועץ משכנתאות מנוסה יוכל לסייע לכם לתכנן בקפידה את תמהיל המשכנתא המתאים ביותר ליכולת ההחזר ולמאפיינים שלכם, ותוכלו לחסוך הרבה מאוד כסף.

כלי משכנתא לשימושכם באתר

מחשבון משכנתא

מחשבון שפיצר

מדריך משכנתא מקיף

לפרטים נוספים ולשאלות בנושא בחירת יועץ משכנתאות, וכן לקבלת עזרה בבחירת משכנתא משתלמת, השאירו פרטים באתר, וצוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם בהקדם.

אתר זה הינו אתר מאובטח ופרטיכם ישמשו אך ורק למטרת קבלת שירותי ייעוץ מהאתר