ריבית משכנתא ממוצעת

אחד הפרמטרים החשובים ביותר במשכנתא שלכם הוא גובה הריבית. הריבית על המשכנתא היא בעצם תשלום שאתם מעבירים לבנק על האפשרות להשתמש בכסף שהוא מלווה לכם ולקנות דירה. הריבית שהבנקים מבקשים עבור המשכנתא משתנה בהתאם לסוג מסלול המשכנתא, כאשר במסלולים מסוימים היא גבוהה באופן משמעותי ממסלולים אחרים. ההבדל בריביות נובע מהסיכונים השונים שיש בכל מסלול משכנתא ומההערכות של הבנקים לגבי הסביבה הכלכלית בעתיד. בטקסט זה נפרט מה הריבית הממוצעת למשכנתא היום.

סופר איזה מסלול עליו לקחת - עוגן מק"מ או ריבית פריים

משכנתאות נלקחות במיוחד בתקופה האחרונה בצורה אינטנסיבית בשל הריבית הנמוכה. דרוש פיקוח ובסיס עבור הבנקים למשכנתאות על שיעורי הריבית, וזה למעשה מה הריבית הממוצעת למשכנתא עושה, כאשר החישוב והפרסום שלה נעשים על ידי בנק ישראל, ולכן היא נקראת לרוב – ריבית בנק ישראל.

מדברים רבות בתקופה האחרונה על נושא מחירי הדיור, כמה שהמחירים יקרים וזוגות במיוחד צעירים שלא מצליחים לרכוש דירה וחיים על שכירויות ובתי ההורים.

ניתן לומר בוודאות, כי כאשר הריבית על משכנתא נמוכה וממשיכה לרדת, כפי שאנו חווים כיום, אנשים לא יפסיקו לרוץ לבנקים, לבקש משכנתאות ולקנות דירות.

וכמו שכולם יודעים – אם הביקוש גבוה וההיצע נמוך, מחירי הדירות לא ירדו. אם זה כך אז זהו זמן טוב לשאול מה הריבית הממוצעת למשכנתא, מה משמעותה והאם היא כדאית בתקופה זו.

ריבית משכנתא ממוצעת במשק – קצת רקע ומתחילים

מוסדות רבים במשק מעניקים משכנתא לאזרחים המעוניינים לקנות דירה. עבור הלוואה זו גובים הגופים ריבית שעשויה להיות קבועה לכל תקופת חיי קרן ההלוואה, ויכולה להיות גם משתנה על פני תקופות. בנוסף לרוב מתבצעת הצמדה למדד והפרשי העלייה, או הירידה שלו משפיעים על גובה ההחזרים החודשיים.

ריבית משכנתא ממוצעת צמודה או לא צמודה למדד הוא כלי חשוב עבור המוסדות הפיננסיים על מנת לחשב את גובה הריבית המשתנה שהם נותנים ללקוחות עבור המשכנתא. בנוסף אם לקוח מבקש פרעון מוקדם של ההלוואה לפני תום התשלומים, הריבית הממוצעת עוזרת לחשב את הקנס שיהיה על הלקוח לשלם, שכן הוא למעשה פוגע בהכנסות הבנק העתידיות מהריבית.

מי האחראי לריבית ומה התפקידים שלה?

האחראי לחישוב ריבית זו הוא בנק ישראל, ואופן החישוב לא רלוונטי כמו הסיבות לכך, שהן היותו המפקח על כל הבנקים המסחריים בארץ והגופים המעניקים משכנתאות, וכמובן הרצון להגן על הלקוחות הלווים. כל עוד הציבור יודע מהי הריבית על המשכנתא ומודע לכך שהיא נמוכה יחסית לשנים עברו, תמשיך הנהירה ההמונית לרכישת דירות.

ריבית זו משמשת כעוגן עבור הבנקים למשכנתאות, בכל הנושא של הלוואות דיור צמודות מדד בריבית משתנה. הדבר דומה לריבית הפריים שהגופים משתמשים בה כבסיס לחישוב הריביות שניתנות ללקוחות, כאשר בדרך כלל על הלוואה צמודת מדד בריבית משתנה יתווסף מרווח שלילי של כחצי אחוז עד אחוז.

ריבית משכנתאות ממוצעת במסלולי המשכנתא השונים

  • כיום גובה ריבית משכנתא ממוצעת צמודה ל-20 שנה נע בין 1.8%-2%.
  • גובה ריבית משכנתא ממוצעת לא צמודה לאותה התקופה תהיה 3.7%-4%.
  • ריבית ממוצעת במשכנתא פריים עד 20 שנה היא 0.8%-1% ואילו מעל שנה היא 1.05%-1.15%.

למה חשוב לדעת מהו ממוצע ריבית משכנתא במשק

כמו בקניית טלוויזיה או רכב, יש לעשות סקר שוק לפני שבוחרים במסלול המשכנתא המתאים לכם. אם תגיעו עם ידע מוקדם לפגישה שלכם בבנק, תוכלו להתמקח ולנהל משא ומתן בצורה טובה יותר וכך תורידו את עלות המשכנתא.

מקצועיות וניסיון הם שמות המשחק

חשוב מאוד להכיר את כל הנושא של משכנתא ריבית ממוצעת ושאר המושגים, כיוון שמדובר על התחייבות גדולה, תשלומים חודשיים שעשויים להגיע אף לעשרים שנים ויותר. פנו עוד היום לפורטל משכנתא גורו על ידי השארת פרטים, ותקבלו תוך זמן קצר הצעות מעולות מהמוסדות המובילים במשק.

אתר משכנתא גורו ישמח לעזור לך במשא ומתן שלך מול הבנקים ולהשיג לך ריבית ממוצעת למשכנתא הנמוכה ביותר במסלול שבו אתה מעוניין. יועצי המשכנתא המומחים שלנו יחסכו לך זמן וכסף והשירות שלנו הוא ללא עלות או התחייבות. השאר את הפרטים שלך ואנו נחזור אליך בהקדם האפשרי.