לחיות עם משכנתא

משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח לרכישת דירה למגורים או להשקעה, לרוב הלווה מתחייב למשכנתא לתקופה של 15-25 שנה, במקרים מסוימים אפילו ל-30 שנה. לאורך תקופת ההלוואה עשויים להשתנות דברים רבים בחייו של הלווה, לדוגמה הרחבת המשפחה, שינויי תעסוקה, תקופות ללא עבודה ועוד.

זוג מקבל ייעוץ לגבי משכנתא מוזלת

 

כדי לחיות עם המשכנתא יש למזער סיכונים ככל הניתן ולהרכיב תמהיל משכנתא המתחשב בפרמטרים רבים ומגוונים כגון שינויים צפויים בשיעור הריבית במשק, שינויים במדד המחירים לצרכן, שינויים בהרכב המשפחתי וכדומה. לכן, מעבר לבחירת מסלולי ההלוואה יש לקחת משכנתא גם בהתאם לתכנון פיננסי עם טווחי ביטחון. אמנם, לא ניתן לחזות את כל השינויים הצפויים במשק, בריבית, במדד ובחייו האישיים והתעסוקתיים של הלווה, אך ניתן לפרוס רשת ביטחון חזקה ויעילה על מנת להתמודד היטב עם נטל תשלומי ההחזר החודשי בתקופות שונות לאורך תקופת ההלוואה.

מה זה לחיות עם משכנתא?

מאחורי המושג לחיות עם משכנתא מסתתרים פרמטרים שונים ומגוונים. כפי שציינו משכנתא לוקחים לתקופה ארוכה בה דברים רבים עשויים להשתנות, במשק המקומי, בכלכלה העולמית, במצב הביטחוני והתעסוקתי ובחיים האישיים. זוגות צעירים רבים מקבלים החלטה לרכוש דירה בסביבות גיל 30, לרוב יש להם תינוק אחד ובהמשך הם מתכננים להגדיל את הקן המשפחתי. כאשר הקן המשפחתי מתרחב ההוצאות החודשיות גדלות, לכן אם בהתחלה קל יותר להתמודד עם תשלומי ההחזר, הרי עשויים בהמשך להתקשות לשלם את ההלוואה.

כמו כן, לא ניתן לצפות מראש שינויים תעסוקתיים, לכן חשוב לפרוס רשת ביטחון יעילה לתקופות בהן ההכנסה המשפחתית קטנה באופן דרסטי. עם זאת, ניתן לצפות במקרים מסוימים לשיפור בהכנסה המשפחתית בגלל קידום בעבודה, סיום הלימודים והתחלת עבודה חדשה, השקעות מניבות, ירושה וכדומה. לפיכך, יש לכלול פרמטרים רבים בעת תכנון תמהיל המשכנתא, משימה לא פשוטה שיש להשאיר לבעלי מקצוע מנוסים.

מהו הפתרון הרצוי?

תכנון פיננסי מקצועי בעזרת יועץ משכנתאות והרכבת תמהיל משכנתא המותאם למאפייני הלווה ולמצב המשק, כל אלו ועוד נועדו לסייע לזוגות הצעירים לקחת משכנתא בתנאים אופטימליים, תוך התחשבות בשינויים עתידיים במשק ובחיים. יועץ משכנתא מנוסה מסייע ללווה לקבל החלטה פיננסית הרת גורל לתקופה ארוכה, בהתאם למגבלות הקיימות שבנק ישראל קבע ובהתאמה למצב המשק וניתוח היסטורי של שינויי ריבית ומדד.

כדאי לזכור מה קרה לאלפי עובדי הייטק בתחילת שנות ה-2000 שקיבלו משכורות עתק והתחייבו למשכנתאות גבוהות. רבים מהם נאלצו למכור את דירות היוקרה ולהחזיר משכנתא יקרה שלקחו ללא בדיקה מעמיקה. כדי להימנע מטעויות אלו מומלץ לפנות לצוות המומחים של משכנתא גורו. עד היום סייענו לאלפי לווים לקבל החלטה פיננסית נכונה כדי לחיות בכבוד עם המשכנתא ועל מנת לעמוד בנטל תשלומי ההחזר לאורך תקופה ארוכה.

בניית תמהיל משכנתא בעזרת יועץ מקצועי ובחירת מסלולים שונים, ביניהם מסלולים אטרקטיביים הצמודים לריבית פריים ומסלולים שניתן לפרוע ללא קנסות ועמלות פירעון, מסייעים ללווה למזער סיכונים ולעמוד בנטל תשלומי ההחזר לאורך כל חיי ההלוואה.

למידע נוסף, לשאלות ולהצעה אטרקטיבית למשכנתא מותאמת אישית, השאירו פרטים באתר. צוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם בהקדם, נשמח לסייע גם לכם לחיות עם המשכנתא בכבוד ולחסוך עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים.