כל מה שצריך לדעת על ביטוח משכנתא

לאחר חיפושים והשוואות, מצאתם את הבנק איתו אתם רוצים לבצע את עסקת המשכנתא. קיבלתם עליכם את התנאים לאחר פגישות עם פקיד המשכנתאות, והגיע הזמן לחתום על המסמכים. מבין הדפים עליהם תתבקשו לחתום, יבצבץ לו מסמך שעליו רשום "ביטוח משכנתא". למעשה זהו תנאי סף שהבנק דורש, ואם תסרבו לעשות ביטוח, הבנק לא יעניק לכם את המשכנתא. על שום מה ולמה אתם נדרשים לעשות ביטוח? כל מה שצריך לדעת על ביטוח משכנתא במאמר הבא.

טופס בקשה למשכנתא

שלא נדע הכל יכול לקרות בעשרים שנה

כל בנק יבקש מכם לעשות שני ביטוחים: ביטוח על הדירה וביטוח חיים. הראשון מביניהם הוא על המבנה עצמו, אך יש לשים דגש ולציין שאין מדובר על שווי הדירה, שמושפע מעוד גורמים כגון מיקום, וגם לא תלוי במשכנתא שלקחתם, אלא בערך אותו קובעים שמאים לגבי הסכום שעולה לבנות את המבנה מחדש.

מה ההיגיון מאחורי העניין? בלקיחת משכנתא הבנק משעבד את הנכס, משמע עד לסיום התשלומים הנכס שייך לו. אם לא הצלחתם לעמוד בתשלומים בשלב זה או אחר, הבנק רשאי למכור את הנכס ולכסות על ההפסדים. לכן הוא מעוניין שתבטחו את שווי בניית המבנה, לכל נזק שלא ייגרם לו, אשר לא יאפשר את המגורים בו.

סכומים חודשיים גבוהים מצריכים הכנסה זוגית

זה לא סוד שמשכנתא משמעותה התחייבות לתשלומים חודשיים גבוהים שמגיעים לארבע ואף חמש אלף שקל כל חודש. ברוב המקרים הלווים הם זוגות אשר תלויים בהכנסה המשותפת של שני בני הזוג על מנת להצליח לעמוד בהחזרי המשכנתא. אך מה קורה במידה שלא עלינו אחד מבני הזוג הולך לעולמו או מאבד את כושר עבודתו במהלך תקופת חיי המשכנתא? לכן הבנק דורש שתעשו ביטוח חיים, כך שבמידה ויקרה מצב כזה, חברת הביטוח תחזיר את המשכנתא וכל הצדדים יהיו מכוסים.

יש לכם כוח מיקוח בתור לקוחות

עד לרפורמה בתחום שהתרחשה בשנת 98, חברות ביטוח היו היחידות שיכלו לתת פוליסות ביטוח משכנתא. כך יצא שבנקים היו שולחים את הלווים לחברות שהם עובדים איתן, סוג של שיטת שמור לי ואשמור לך, והיו גוזרים קופון על העניין.

אך מאז השתנו דברים, התחרות גדלה, האופציות התרחבו, ומבקש משכנתא יכול לבחור היכן הוא מעוניין לבצע את הביטוח. לכן כדאי מאוד לעשות סקרי שוק, לבדוק אצל הרבה חברות אילו פוליסות הן מציעות, וגם חשוב לזכור שכיום הבנקים מהם אתם לוקחים את המשכנתא מחזיקים אצלם חטיבה של ביטוחים. לא חסרות אפשרויות וחבל ללכת על הצעה ראשונה בלי לבדוק את השטח.

כמה זה יוצא בסוף בכסף?

כמובן שכל גורם אליו תפנו יקבע מחיר אחר, אך בסופו של דבר אין אפשרות להתחמק מהעובדה שביטוח המשכנתא מייקר את כל העסק. לכן אם כבר נגזר עליכם להוסיף ביטוח משכנתא לתהליך, לפחות תמצו את התחרות בשוק ותנסו להשיג את הביטוח המשתלם ביותר.

מומלץ לקריאה נוספת:

משכנתא הפוכה

מחשבון משכנתא

כלים שונים כמו מחשבוני ביטוח משכנתא יכולים לבאר את העתיד ולהראות לכם בדיוק כמה יוצא לכם בפועל לשלם על הביטוח בכל אחד מהמקומות בהם ביררתם. אך הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות הוא להתייעץ עם מומחה מטעם האתר –  יועץ משכנתאות מקצועי שנבחר בקפידה שידע להסביר ומעבר לזה לעזור לכם לחסוך ולצמצם את העלויות הנוספות למשכנתא ואת המשכנתא עצמה למינימום האפשרי. פנו אלינו עוד היום לפגישת ייעוץ.