סיוע ברכישת דירה למשפחות ותיקות ולזוגות צעירים

ממשלת ישראל החליטה ביוני 2011 להעניק סיוע והטבה משתלמת לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה וביישובים חדשים. ההטבה מיועדת גם למשפחות ותיקות ולזוגות צעירים הרוכשים דירה בפעם הראשונה בחייהם, כאשר גובה הסיוע משתנה בהתאם לפרמטרים שונים כמו מספר שנות נישואין, מספר ילדים, מספר אחים ואחיות של מבקש הסיוע ויש תוספות נוספות עליהן נרחיב בהמשך.

מטרת הסיוע היא להקל על מצוקת הדיור של זכאי משרד הבינוי והשיכון, מצוקה ממשית של ציבור נרחב מתושבי המדינה. באמצעות הסיוע מעודד משרד הבינוי והשיכון הגירה חיובית ליישובים חדשים וליישובים בפריפריה, לעודד פרויקטים של בנייה רוויה ביישובים אלה ולהעצים את חוסנם הכלכלי של היישובים השונים.

זוג שרוצה לקבל סיוע ברכישת דירה בפגישה עם נציגת משרד השיכון

מי זכאי לסיוע?

הזכאות לסיוע עבור משפחות ותיקות וזוגות צעירים נקבעת בהתאם לתעודת הזכאות אותה יש להוציא במשרד הבינוי והשיכון. שיטת הניקוד לזכאות לסיוע לרכישת דירה נקבעת על פי שיטת חישוב הקבועה בחוק, ככל שצוברים יותר נקודות זכות הרי ניתן לקבל משכנתא בסכום גבוה יותר.

לכן, לפני שאתם ממהרים לחתום על חוזה לרכישת דירה ראשונה או חוזה למשכנתא, חשוב לבצע בדיקה ישירות מול משרד הבינוי והשיכון או באמצעות יועץ משכנתאות של הבנק או יועץ חיצוני.

שיטת הניקוד לקביעת זכאות למשפחות ותיקות ולזוגות צעירים

ככל שהנכם נשואים שנים ארוכות יותר כך תקבלו ניקוד גבוה יותר שיסייע לכם לקבל משכנתא גבוהה. זוגות הנשואים פחות משנה זכאים לניקוד של 30 נקודות בלבד, בעוד זוגות הנשואים למעלה מחמש שנים זכאים לניקוד גבוה העומד על 400 נקודות, ועבור כל שנת נישואים נוספת מקבלים 50 נקודות נוספות.

אגב, זוגות ידועים בציבור זכאים אף הם לסיוע, אך עליהם לעבור ועדת חריגים, ומועד תחילת הזכאות הוא הזמן בו התחילו לנהל משק בית משותף.

גובה המשכנתא מושפע גם ממספר הילדים שיש לכם, כאשר ההגדרה לילד קובעת כי רווק עד גיל 21 המתגורר עמכם ו/או עובר בהיריון מחודש חמישי ומעלה נחשבים לילד נוסף.

עבור ילד אחד מקבלים 350 נקודות, 2 ילדים- 500 נקודות, 5 ילדים- 900 נקודות, 6 ילדים- 1,000 נקודות ועבור כל ילד נוסף זוכים ל- 100 נקודות נוספות.

גם למספר האחים והאחיות שלך ושל בן הזוג יש השפעה על גובה הסיוע, כל עוד הם אזרחי ישראל ותושבי המדינה. עבור 3 אחים ואחיות מקבלים 150 נקודות, עבור 5 אחים ואחיות מקבלים 600 נקודות, ועבור כל אח או אחות נוספים זוכים לחמישים נקודות נוספות.

תוספות ניקוד לזכאי נכה

אם אתם עומדים בהגדרות הנכים על פי משרד הבינוי והשיכון הנכם זכאים לתוספת ניקוד אישית בסך 200 נקודות. זכאים עם דרגת נכות של למעלה מ- 75% יקבלו לפחות 1,600 נקודות, ולא פחות מכך, וזכאי המרותק לכיסא גלגלים או זוג נכים נשוי שלכל אחד לפחות 75% נכות, יקבלו 2,200 נקודות.

תוספות ניקוד בגין שירות צבאי או לאומי

בגין שירות צבאי או לאומי תוכלו לקבל תוספת של 1% לכל חודש שירות מלא, עבור משכנתא בסיסית. ניתן לקבל תוספת גם בגין שירות אזרחי בשיעור של 1% לכל חודש, עד ל- 12 חודשים.

אגב, גם בגין שירות מילואים ניתן לקבל תוספת של 0.5% עבור כל 15 יום, וזאת עד לתקרה של 10% לכל אחד מבני הזוג, ועד ל- 65% במצטבר יחד עם תוספות בגין שירות צבאי, לאומי או אזרחי.

תוספות על פי יישוב המגורים

אם בכוונתכם לרכוש דירה חדשה מקבלן באחד מיישובי הנגב תוכלו לקבל תוספת ניקוד על פי היישוב, ובסכום שנע בין 48,000- 84,000 ₪. אם צברתם פחות מ- 1,000 נקודות זכאות תוכלו לקבל משכנתא בריבית ממוצעת, לא יותר מ- 3% ריבית.

בנוסף, משרד הבינוי והשיכון מציע מענקים ביטחוניים ביישובים מסוימים בהם פיקוד העורף קבע הוראות לאמצעי מיגון מיוחדים. אם תרכשו דירה באזור עדיפות לאומית א' תהיו זכאים לתוספת של 100,000 ₪, ובאזור עדיפות לאומית ב' לתוספת בסך 70,000 ₪.

כדי לחשב את הניקוד לזכאות אישית המגיע לכם לחצו כאן.

אם אינכם עומדים בתנאי הסיוע של משרד הבינוי והשיכון או במידה והמשכנתא שהוצעה לכם אינה מספיקה, צרו עמנו קשר, וצוות המומחים של משכנתא גורו ישמח לסייע לכם.