סיוע לזוגות ידועים בציבור ותיקים

נכון להיום יש בישראל עשרות אלפי זוגות ידועים בציבור חסרי דירה המעוניינים לרכוש נכס למגורים ולהגשים את חלומם לקורת גג בבעלותם. כדי לסייע לזוגות ידועים בציבור קבע משרד הבינוי והשיכון שיטת ניקוד לזכאות המאפשרת לקבל משכנתא גבוהה יותר בתנאים משתלמים של ריבית נמוכה, וזאת במטרה לעודד את הזוגות לרכוש דירה.

זוג בודקים האם הם זכאים למשכנתא

אם אתם זוג העונה על הגדרת ידועים בציבור חשוב לבצע בדיקת זכאות כדי לקבל משכנתא בסכום גבוה יותר, במקרים מסוימים ניתן גם לקבל הטבות משתלמות, בהתאם ליישוב בו מעוניינים לגור ועל פי קריטריונים המוגדרים בחוק.

מי זכאי לסיוע?

שיטת הניקוד לזכאות משכנתא לזוגות ידועים בציבור ותיקים קבועה בחוק, משך הזכאות ייקבע על פי התקופה בה בני הזוג מנהלים משק בית משותף, הניקוד מושפע מפרמטרים כמו מספר הילדים, מספר אחים ואחיות של כל אחד מבני הזוג, שירות צבאי, לאומי או אזרחי ועוד.

ההגדרה לידוע בציבור על פי משרד הבינוי והשיכון היא כל הורה יחיד אלמן/ה, גרוש/ה או רווק/ה או עגונה עם ילד אחד או יותר, אשר מתגורר עם בן או בת זוג ומנהלים יחד משק בית משותף. ראוי להדגיש כי ככל שבני הזוג צוברים ניקוד גבוה יותר על פי שיטת החישוב הנהוגה, כך הם יקבלו סכום משכנתא גבוה יותר.

סיוע לרכישת דירה חדשה עבור זוגות ידועים בציבור ותיקים

כאמור, הסיוע של משרד הבינוי והשיכון ניתן מיועד גם לזוגות ידועים בציבור, כל עוד הם מנהלים משק בית משותף. להבדיל ממקרים אחרים, זוגות ידועים בציבור נדרשים לעבור בדיקה ואישור של ועדת החריגים כדי לקבוע את משך הזכאות וגובה הסיוע המגיע לזוג.

כאשר לזוג ידוע בציבור יש לפחות ילד משותף אחד הרי גובה הניקוד ישתנה בהתאם לגיל הבכור, לבכור בגיל שנה מקבלים 250 נקודות, בגיל שנתיים 300 נקודות, בגיל שלוש 350 נקודות וכן הלאה, לכל שנה נוספת מקבלים עוד 50 נקודות.

בנוסף, יש השפעה גם למספר הילדים הסמוכים על שולחן בני הזוג הידועים בציבור שמבקשים סיוע. לילד אחד מקבלים 350 נקודות, שני ילדים 500 נקודות, שלושה ילדים 650 נקודות, 6 ילדים אלף נקודות, ולכל ילד נוסף זוכים לקבל 100 נקודות נוספות.

בני הזוג זוכים לתוספת נקודות על פי מספר האחים והאחיות של כל אחד מהם, לדוגמה לשני אחים ואחיות של כל אחד מבני הזוג מקבלים תוספת של 100 נקודות, לארבעה אחים ואחיות מקבלים תוספת של 400 נקודות, וכך הלאה, כאשר מעל ל-6 אחים ואחיות מקבלים תוספת של 50 נקודות עבור כל אח נוסף.

תוספות ניקוד לזכאי נכה

זכאים של משרד הבינוי והשיכון אשר עונים על אחת מהגדרות הנכים יקבלו תוספת של 200 נקודות נוספות בגין נכותם. בגין נכות בשיעור 75% ומעלה מקבלים תוספת של לפחות 1,600 נקודות, ובמידה והזכאי מרותק לכיסא גלגלים הוא יקבל תוספת של 2,200 נקודות.

תוספות ניקוד בגין שירות צבאי, לאומי או אזרחי

בגין שירות צבאי או לאומי זכאים לקבל תוספת של 1% לכל חודש של שירות מלא, בגין שירות אזרחי ניתן לקבל תוספת של 1% לכל חודש שירות, עד ל-12 חודשים. עבור שירות מילואים של 6 שנים לפחות, ובכל שנה לפחות 10 ימי מילואים, זכאים לתוספת של חצי אחוז עבור כל 15 ימי מילואים, עד לתקרה של 10% עבור כל אחד מבני הזוג הידוע בציבור.

תוכנית 10+

זוגות ידועים בציבור שלא הצליחו לרכוש דירה ראשונה עד היום, יכולים לקבל תוספת למשכנתא הבסיסית במסגרת תוכנית 10+, סיוע זה ניתן בנוסף לזכאות האישית. על פי נתוני משרד הבינוי והשיכון, בכפוף לתנאים, ניתן לקבל תוספת בסך 132,000 ₪, בתנאי ריבית שנתית של 3% למשך 28 שנה, ובהחזר חודשי בסך 654 ש"ח.

תוספות על פי יישוב המגורים

זוגות ידועים בציבור המעוניינים לרכוש דירה או לבנות בית ביישובי הנגב זכאים לתוספת למשכנתא בסך 48,000 – 84,000 ₪, על פי היישוב. גם לרוב היישובים באזורי עדיפות לאומית א' או ב' ניתן לקבל תוספת למשכנתא, בכפוף לתנאי משרד הבינוי והשיכון, כפי שמפורט בטבלה זו.

אם אינכם זכאים לסיוע לזוגות ידועים בציבור, או במידה והמשכנתא אינה מתאימה ומספיקה לכם, צרו עמנו קשר, וצוות המומחים של משכנתא גורו ישמח לסייע לכם.