ריבית משתנה

מבין כל מסלולי המשכנתא שהבנקים מציעים ללווים ישנם שני מסלולי הלוואה לרכישת דירה הנחשבים לדומים למדי, וחשוב כי כל לווה יכיר אותם. מסלולים אלה הם מסלול משכנתא בריבית משתנה לא צמודה ל- 5 שנים, ומסלול בריבית משתנה צמודה למדד ל- 5 שנים. כדי לעמוד על ההבדלים בין שני המסלולים הנפוצים כדאי להבין וללמוד מהם המאפיינים העיקריים של כל מסלול.

אנשי עסקים מראים אחד לשני נתונים לגבי משכנתא

מסלול משכנתא בריבית משתנה כל חמש שנים לא צמודה למדד

  • הריבית נשארת קבועה למשך חמש שנים ומשתנה בהתאם לעוגן שנקבע מראש בחוזה המשכנתא.
  • קרן המשכנתא לא צמודה למדד המחירים לצרכן.
  • הטווח של הריביות שאפשר להשיג כיום נע בין 2.75-3.10 (תלוי באורך המשכנתא, בבנק ובתנאים האישיים שלכם).

מסלול עם ריבית משתנה כל חמוש שנים וצמודה למדד

  • הריבית נשארת קבועה למשך חמש שנים ומשתנה בהתאם לעוגן שנקבע מראש בחוזה המשכנתא.
  • הקרן של המשכנתא צמודה למדד המחירים לצרכן.
  • הטווח של הריביות שאפשר להשיג כיום נע בין 2.25-2.5% (תלוי באורך המשכנתא, בבנק ובתנאים האישיים שלכם).

השוואה בין שני המסלולים מגלה את קווי הדמיון ביניהם, כאשר השוני העיקרי בין שני המסלולים הוא ההצמדה למדד ושיעור הריבית שתוכלו להשיג מהבנק.

איזה מסלול כדאי ללווה לבחור?

כל לווה חייב להפעיל שיקול דעת בעת בחירת מסלולי המשכנתא ובניית התמהיל של ההלוואה. חשוב לציין כי כאשר משווים בין שני המסלולים עליכם לאמוד ולנסות להעריך את גובה המדד בעתיד הקרוב, כך יהיה לכם קל יותר לבחור במסלול זה או אחר. אם ההפרש בין מסלול צמוד למסלול לא צמוד לתקופה של 15 שנה עומד על 1.5%, ובמקביל הבנק צופה כי המדד יעילה בשיעור של 1.5%, הרי אין הבדל בין שני המסלולים וכל החלטה שתקבלו תהיה טובה.

עם זאת, עליכם לזכור כי אף אדם, לא אנליסט ולא כלכלן, יכול לחזות את ההתרחשויות הכלכליות הצפויות בעתיד הקרוב והרחוק, וכיצד השינויים ישפיעו על רמת המחירים בישראל. לכן, ניתן לצפות כי גם התחזיות של הבנק לגבי מדד המחירים לצרכן לא יתממשו, לכן, עליכם לנסות ולהעריך מה יהיה גובה המדד בתקופה של המשכנתא שלכם. בהתאם לכך, תוכלו לקבל החלטה לגבי תמהיל המשכנתא הנכון ביותר עבורכם, וכדי לערוך תכנון פיננסי מדויק יותר הנוגע לתשלומים העתידיים של  החזר המשכנתא.

איזה מסלול משכנתא הכי בטוח?

כדי לענות על השאלה איזה מסלול הכי בטוח חשוב להבין שככל ככל שהחלק של הריבית הקבועה גדול יותר, כך ההחזר ההתחלתי גדול יותר. אבל ככל שהמרכיב המשתנה והצמוד גדול יותר כך גם קצב עליית ההחזרים החודשיים גדול יותר, לעומת זאת שהחלק המשתנה גדול יותר וככל שהחלק הצמוד גדול יותר, כך ההחזרים היום נמוכים יותר. וכפי שאתם יכולים להבין התשובה מורכבת, ותלויה בעיקרה ביכולת ההחזר שלכם היום ובעתיד, רוב המסלולים יכולים להיות בטוחים בשלב הראשוני או המתקדם של המשכנתא אבל מה שהופך אותם לבטוחים באמת, היא העבודה שתוכלו לעמוד בהם, ואיך תדעו שתוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא? פשוט מתכננים – מקווים לטוב ביותר אבל מצפים לרע מכל, או במילים אחרות מקצינים את רמת השוק, את הריבית או המדד (בהתאם למסלול שלכם) ומוודאים שתוכלו לעמוד בהחזרי המשכנתא לכל אורך התקופה

הערכת גובה מדד המחירים לצרכן בעתיד

כדי להעריך את גובה מדד המחירים לצרכן בשנים הקרובות עומדים לרשותכם שני כלים עיקריים המאפשרים לכם לנבא מה יהיה גובה המדד העתידי. הכלי הראשון קשור ליעד האינפלציה הנקבע על ידי בנק ישראל. שיטה זו נחשבת ליעילה ולרוב גם מדויקת אך יש לה גם חסרונות. אם יעד האינפלציה של בנק ישראל מוגדר לטווח של 1% עד 3%, ניתן לנבא כי המדד יעלה לפי ממוצע טווח יעד האינפלציה, כלומר בסביבות 2%. עם זאת, ראוי להדגיש כי הערכות אלה טובות בעיקר לשנים הנחשבות ליציבות מבחינה כלכלית, אך ההערכה אינה מתאימה לשנים בהן יש משברים כלכליים, ואלה קורים אחת לכמה שנים.

בנוסף, הדרך השנייה כדי לנבא ולנסות להעריך את מדד המחירים לצרכן היא באמצעות ניתוח הציפיות הקיימות בשווקים הפיננסיים, כלומר הערכות על פי תחזיות של משקיעים מנוסים בשוק ההון שעוסקים בנושא על בסיס יומיומי ומעריכים בכל יום מחדש את השינויים הצפויים במדד ואת ההשלכות של השינויים על המשק וכתוצאה מכך גם על נוטלי המשכנתאות.

כדי לבדוק מהן הציפיות של המשקיעים בקשר למדד המחירים לצרכן לא צריכים ללמוד כלכלה או חשבונאות, מאחר וניתן לעקוב אחרי אגרות חוב המונפקות על ידי המדינה שחלקן מביאות תשואה צמודה למדד וחלקן אינן צמודות. באמצעות השוואה בין שני סוגי אגרות החוב ניתן לצפות מה יהיה גובה המדד בעתיד.

אחרי שביצעתם הערכה של שינויים בגובה מדד המחירים לצרכן תוכלו להיעזר במחשבון משכנתא כדי לחשב איזה מבין שני המסלולים יהיה זול יותר ומשתלם יותר עבורכם.

כיצד לעשות את ההחלטה הנכונה לגבי המסלול הכדאי ביותר עם ריבית משתנה ל-5 שנים?

  • חשוב לזכור, שאין לאף אחד יכולת להעריך במדויק את השינויים בגובה מדד המחירים לצרכן בעתיד, מאחר והדבר כרוך בניסיון לצפות ולחזות באופן מדויק לגבי התפתחויות ושינויים בכלכלה ובפוליטיקה הישראלית והעולמית. לכן, כדאי לכם לקבוע מהו המדד המאפשר לכם לעמוד בתשלומי ההחזר החודשיים ולהשוות אותו לציפיות הקיימות.
  • במידה וישנו מרווח מספק שיאפשר לנו להסתדר עם התשלומים גם אם המדד יסטה במידת מה לרעה מהכיוון הרצוי, אז ייתכן ואנו יכולים לבחור במסלול צמוד מדד. אם, לעומת זאת, אנו רואים שאנו לא נעמוד בתשלומים במקרה והמדד יסטה מן הציפיות אפילו במעט, כנראה שהמסלול הלא צמוד הוא המתאים יותר בשבילנו.
  • בנוסף, חשוב לשקלל בחישובים השונים את תקופת המשכנתא. לגובה המדד ישנה השפעה הולכת וגדלה ככל שתקופת המשכנתא מתארכת. אם מתכוונים לפרוע את המשכנתא בנקודת היציאה הראשונה אחרי 5 שנים, במקרים מסוימים כדאי לקחת את המשכנתא הצמודה למדד מאחר והריבית במסלול זה נמוכה יותר באופן משמעותי, אך גם מהסיבה שהמדד אינו צפוי להיות גבוה בשנים הקרובות.

במידה ואתם מתכננים לקחת משכנתא לתקופה ארוכה, המסלול הלא צמוד למדד נחשב לעדיף עבורכם משום שהוא פחות מסוכן וימנע מכם חשיפה גבוהה לקפיצות גדולות בגובה התשלומים החודשיים של המשכנתא.

לפרטים נוספים ולשאלות בנושא בחירת מסלולי משכנתא, השאירו פרטים בטופס שבאתר. צוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם במהרה, ותוכלו גם לקבל הצעה אטרקטיבית למשכנתא, ללא עלות או התחייבות מצדכם.