מחיר למשתכן במתכונת החדשה

מחירי הנדל"ן בישראל ממשיכים לטפס בקצב מהיר מאד, ככל הנראה המהיר ביותר בעולם המערבי בשנים האחרונות. מגוון התכניות והפרויקטים לא הצליחו להאט את עליות המחירים, שכן ישנם גורמים רבים, התורמים למצב – ריבית נמוכה במיוחד שהופכת את ההשקעה בנדל"ן למשתלמת במיוחד, שנים של הזנחה בבנייה שגרמו לחוסר גדול בהיצע וגם תשתיות לא מספיק מפותחות, שמושכות את קוני הדירות החדשים לאזור המרכז ולא אל עבר הפריפריה הזולה יותר.

זוג צעיר בפגישה עם יועץ משכנתא

 

כיום, שנה לאחר הקמת הממשלה החדשה, יוצאים המשרדים הרלוונטיים ביישום תכניות נוספות, בתקווה שאלו יביאו לבלימה במחירי הדיור ויהפכו את חלום הדירה לנגיש יותר עבור אנשים צעירים, הנאלצים להתגורר בשכירות או להישאר אצל הוריהם עד גיל מאוחר.

מהי תכנית מחיר למשתכן במתכונת החדשה?

פרויקט זה, הוא ניסיון נוסף במסגרת הצעדים לעזור לאנשים חסרי דירה לרכוש נכס נדל"ן בתנאים משתלמים יותר. בבסיס התכנית עומד מכרז, שנערך בין יזמים שונים, המקבלים הנחה גדולה על מחיר הקרקע שמוצעת על ידי משרד הבינוי והשיכון. בצורה כזו, למעשה, מביאה המדינה להורדת מחירי הדיור – היזם שמביא את ההצעה הזולה ביותר עבור מ"ר של דירה, הוא הזוכה במכרז.

לאחר עריכת המכרז ליזמים, כאשר הזוכה שהגיש את ההצעה הזולה ביותר מתברר, משרד הבינוי והשיכון מקיים תהליך של אישור שטחי הדירות שהולכות להיבנות במסגרת הפרויקט הספציפי שעליו מדובר וכמו כן, נקבעים המחירים של הדירות.

בשלב הבא, מפורסמים באמצעי התקשורת התאריכים שבהם יכולים הרוכשים הפוטנציאליים להירשם לפרויקט במטרה להגיש הצעה, ולאחריו נפתחת ההרשמה לפרק זמן מוקצב של 28 ימים בלבד. לאחר שהזמן הקבוע חולף, נערכת הגרלה בין כל הנרשמים, שכן הביקוש לדיור מוזל הוא כמובן תמיד יהיה גבוה יותר ממספר הדירות שמשווקות בפרויקט. בשלב האחרון, נבדקות התוצאות של ההגרלה ונשלחות הודעות לזוכים, שיכולים להתחיל את תהליך המימון ולהיפגש עם הקבלנים במטרה לסגור דברים באופן סופי.

למי מיועדת תכנית מחיר למשתכן במתכונת החדשה?

כאמור, הקריטריון העיקרי הוא, אנשים חסרי דירה שידם אינה משגת לרכוש דירה בדרכים אחרות. הכוונה היא לאנשים שלא הייתה ברשותם דירה בשש השנים האחרונות, רוכשים שלא שכרו דירה בדיור מוגן בשש השנים האחרונות, אנשים שאין ברשותם חלקות חקלאיות ואלו שאין להם זכויות בהתחלות בנייה שונות. יש לציין, כי במידה ונותרו דירות פנויות לאחר שנה של מכרזים, הרי שגם משפרי דיור יוכלו להיכנס לתכנית במסגרת התנאים.

מבחינה ספציפית יותר, קהל היעד של התכנית הוא זוגות נשואים, יחידים מעל גיל 35 ואנשים חד הוריים עם בעלות חלקית על דירה ועם ילדים שגילם אינו עולה על 21 (בתנאי שהם נמצאים בחזקתם בכל עת). בנוסף לכך, גם נכים מעל גיל 21 יוכלו להשתתף בתכנית מחיר למשתכן (נכות מעל ל-75%).

מאפיינים נוספים של תכנית מחיר למשתכן במתכונת החדשה

מכיוון שהמטרה של תכנית זו היא בסופו של דבר להביא לבלימת העליות במחירי הדיור, המדינה אוסרת על מכירת הדירה הנרכשת במסגרת הפרויקט לתקופה של חמש שנים, וזאת על מנת למנוע מספקולנטים ומשקיעים לנצל את הפרויקט לרעה. יש לציין גם, כי מכיוון שהגובה המרבי של המשכנתא ייקבע על פי שווי השוק של הדירה ולא על פי מחיר הרכישה, באפשרותו של הקונה לקבל משכנתא גבוהה יותר מה-75% המקסימאליים כיום.

בנוסף לכך, קוני דירות באזורי הפריפריה יקבלו מענקים בסכומים שנעים בין ארבעים לשישים אלף ₪, כאשר גובה המענק נקבע לפי שווי הקרקע – אם ערך הקרקע הוא עד 50 אלף ₪, הרי שהמענק יהיה שישים אלף. אם ערך הקרקע הוא גבוה יותר, הרי שהמענק יהיה ארבעים אלף ₪ בלבד.

אנו בפורטל משכנתא גורו שמנו לנו למטרה להביא מידע רלוונטי וחשוב על תחום הנדל"ן והמשכנתאות בישראל. הסכומים הגבוהים שמוציאים משקי הבית על משכנתא מידי חודש ופריסת התשלומים הארוכה, שיכולה להגיע עד לשלושים שנה, הופכים את ההחלטה על רכישת דירה ונטילת הלוואת דיור לאחת ההחלטות הכלכליות החשובות ביותר בחייו של כל אדם. זאת בדיוק הסיבה שחשוב לקבל את מרב האינפורמציה ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום.

אם יש לך שאלות נוספות שקשורות לתכנית מחיר למשתכן, נשמח להפנות אותך למומחים בתחום ללא שום עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות, זה להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו מבטיחים שהנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך במהירות האפשרית.