הסדר התשלומים מחיר למשתכן

בתחילת הדרך של תוכנית מחיר למשתכן לא נקבעו הסדרי התשלום לקבלן, וכך נוצר מצב בו כל קבלן שזכה במכרזי מחיר למשתכן הציע לוח תשלומים שונה. לאור תלונות רבות מצד הזוכים בהגרלות שנדרשו לחתום על חוזה מכר מול הקבלן עם תנאי תשלום שאינם מטיבים עמם, החליט משרד הבינוי והשיכון לעשות סדר בנושא הסדר התשלומים מחיר למשתכן, וכעת יש הסדר תשלומים אחיד עבור כולם.

אדם חותם על טפסים למחיר למשתכן

לוח תשלומים במחיר למשתכן

לאחר השינוי בתנאי המכרזים של מחיר למשתכן נקבעו הסדרי תשלומים אחידים לכלל הזוכים. חשוב לדעת כי הזוכים בהגרלות השונות של תכנית מחיר למשתכן מקבלים הודעה על זכייתם, ולאחר מכן עליהם להמתין לזימון מהקבלן. הזימון מהקבלן לבחירת דירה ולהשתתפות בכנס חגיגי עשוי להיות תוך זמן קצר לאחר הזכייה בהגרלה, אך לעיתים יש להמתין חודשים ארוכים, בהתאם להיתרי הבנייה בפרויקט.

במעמד בחירת הדירה בכנס של הקבלן, יש לחתום על חוזה מכר, בדיוק כפי שחותמים בעל עסקת מקרקעין בשוק החופשי. יחד עם זאת, כדאי לדעת כי בעת חתימה על חוזה מכר מול הקבלן, יש להעביר תשלום בסך 7% משווי הדירה החדשה, ותוך 45 יום יש להשלים תשלום ל-27% משווי הנכס.

אופן תשלומים מחיר למשתכן:

  • 7% משווי הדירה במעמד החתימה על חוזה המכר מול הקבלן.
  • עד 45 יום להעברת תשלום נוסף עד להשלמת 27% משווי הדירה.
  • תשלומים שווים במשך תקופת הבנייה, עד להשלמת 90% מעבודות הבנייה.
  • תשלום 10% נוספים ואחרונים במעמד מסירת הדירה וקבלת המפתח.

חשוב לזכור כי במעמד החתימה על חוזה המכר נדרשים כיום הלווים לשלם 10% משווי הדירה, כפי שנהוג גם בעת רכישת דירה חדשה מקבלן בשוק החופשי. למעשה, התשלום של 10% משווי הדירה מבוסס על ההון העצמי של הקונים, וגם הבנקים המלווים את הזכאים של תכנית מחיר למשתכן דורשים מהלווים לשלם לקבלן מההון העצמי לפני קבלת המשכנתא.

תשלומים צמודים למדד תשומות הבנייה

במקרים מסוימים רוכשי דירות חדשות בתכנית מחיר למשתכן מעוניינים להקדים את התשלום לקבלן כדי לחסוך את ההצמדה למדד תשומות הבנייה. ישנם קבלנים המאפשרים לזכאי התכנית להקדים תשלומים, אך יש גם קבלנים שאינם מאפשרים זאת. חשוב לבדוק את חוזה המכר שהקבלן מציג בפניכם כדי לבדוק האם ניתן להקדים תשלומים לקבלן, ובמידה וכן יש לוודא כי הקבלן מוכן לוותר על ההצמדה למדד תשומות הבנייה. ישנם קבלנים המציינים בחוזה המכר גם ניתן להקדים את התשלומים, אך הם אינם מוכנים לוותר על ההצמדה.

ריבית המשכנתא במגמת עלייה

הריבית במשק נמצאת בשפל חסר תקדים ועומדת כיום על 0.1% בלבד, זו הסיבה שמסלולי משכנתא בריבית משתנה, ובמיוחד מסלול בריבית פריים, נחשבים לפופולריים ואטרקטיביים. עם זאת, הריבית במשק צפויה לעלות, ובמקביל חלה עלייה בריבית המשכנתא בשנתיים האחרונות.

חשוב לזכור כי רבים מרוכשי הדירה במחיר למשתכן זקוקים למשכנתא בשיעור מימון גבוה, לעיתים של 90%. ככל שסכום המשכנתא גבוה יותר ובעיקר ככל ששיעור המימון גבוה יותר, כך הריביות מתייקרות.

על פי נתוני בנק ישראל הריבית הממוצעת על משכנתאות צמודות למדד המחירים לצרכן היא 3.35%. מי שלוקח משכנתא לתקופה קצרה של 5-10 שנים זוכה לריבית זולה ואטרקטיבית של 2.58%, בעוד שלווה הלוקח משכנתא צמודה למדד לתקופה של 15-20 שנה ייאלץ לשלם ריבית ממוצעת של 3.54%, ומעל 25 שנה ייאלץ לשלם ריבית יקרה יותר של 3.83%.

למידע נוסף בנושא הסדר תשלומים מחיר למשתכן ולייעוץ משכנתא לזוכים במחיר למשתכן השאירו פרטים באתר. המומחים של משכנתא גורו יחזרו אליכם בהקדם ויסייעו לכם לקחת משכנתא בתנאים מועדפים.