המדריך לרכישת דירה

רכישת דירה בישראל היא עסק מאוד מסובך ולכן הדרך האופטימאלית להתמודד אתו היא לחלק את התהליך לכמה שלבים. כאשר אנו פועלים כך, אנו ניגשים לכל שלב ושלב בנפרד וכל התהליך הופך להיות פשוט יותר. באמצעות המדריך לקניית דירה ננסה לתת לכם מספר טיפים לרכישת דירה וכך אולי להקל עליכם את התהליך.

בית מול חסכון

קודם כל, כאשר מחליטים שנכנסים לתהליך של רכישת דירה, עדיף להתייעץ עם אנשי מקצוע, במיוחד אם אף פעם לא עשיתם עסקאות נדל"ן בעבר. בשוק הנדל"ן פועלים מאות עסקים שנמצאים בתחום במשך שנים ומוכנים לספק מגוון רחב של שירותים להיערכות וביצוע עסקאות עם דיור. עם זאת, לשים את כל נטל העסקה שלכם וכל הכרוך בה, על כתפיו של מתווך גם כן לא סביר. אחרי הכול, אפילו המומחה המקצועי ביותר לא יכול לעשות הכול בעצמו. בנוסף, בוודאי שלא הייתם רוצים להיות מחוץ לעניינים לגמרי בנושא כה חשוב כמו רכישת דירה.

קניית בית – תכנון התקציב

לקבוע את התקציב שלנו לרכישת דירה נשמע ממבט ראשון מאד פשוט – הרי כולם יודעים כמה כסף יש להם בבנק. אם אין לך מספיק כדי לקנות דירה שאתה מעוניין בה, באפשרותך לקחת הלוואות או משכנתא. למרות שהתנאים ללקיחת משכנתא הולכים ומתקשחים כל הזמן בגלל הניסיון להתמודד עם עליות המחירים בנדל"ן, עדיין ישנן הזדמנויות ואפשרויות רבות להשיג את המשכנתא שאתם זקוקים לה. נכון שרוב הבנקים מציעים היום סכום צנוע יותר וריבית גבוהה יותר בלקיחת משכנתא, אבל במשא ומתן נכון ניתן להגיע לתנאים טובים יותר.

שוק המשכנתאות בישראל הוא שוק בעל אפשרויות רבות ומגוונות מאד. אם וכאשר אתם מחליטים שאתם מעוניינים לקחת משכנתא לצורך רכישת דירה, מומלץ מאד להתייעץ עם אנשי מקצוע אובייקטיביים שיעזרו לכם להגדיר את הסכומים והתנאים של המשכנתא לפי הצרכים הייחודיים שלכם. תשאלו שאלות ותתייעצו כמה שיותר אנשים – ככל שתדעו יותר על שוק המשכנתאות, כך זה יעזור לכם לקבל החלטה נכונה יותר בעת לקיחת המשכנתא.

כקונים פוטנציאליים של דירה, אתם צריכים גם לזכור שחלק מהכסף שאתם מגייסים לקניית בית, יוקדש להוצאות נלוות ואולי אף לשיפוצים, אם לא מדובר על דירה חדשה. ייתכן גם כי המוכר של הדירה פתאום יחליט להעלות את המחיר אם יקבל הצעות טובות יותר. כמובן, שדברים כאלה לא מאד שכיחים, אבל צריך לקחת גם את האפשרות הזאת בחשבון. לפיכך, הדרך הטובה ביותר לתכנן את התקציב היא לא לפי הסכום המינימאלי האפשרי, אלא להשאיר תמיד אחוז מסוים של התקציב שלכם למקרים של נסיבות בלתי צפויות.

חיפוש דירה חדשה

די ברור שאתם תחפשו רק דירות שמתאימות לתקציב שלכם ולא תתחילו לסרוק את כל השוק לאורכו ולרוחבו. עם זאת, מרחב תמרון כלשהו קיים תמיד. בנוסף, גם כאן אנו ממליצים לכם להיעזר במומחים בתחום – המתווכים שעוסקים בשוק הנדל"ן ויודעים להעריך את הדירות בצורה המקצועית ביותר. אמנם יש צורך לשלם להם עמלות נוספות, וזה מתווסף להוצאות הרגילות, אבל בדרך כלל המתווכים מכירים את השוק ויוכלו להתאים לכם דירה לפי הצרכים הייחודיים שלכם.

טיפים לרכישת דירה

הרצון לחסוך כסף הוא הגיוני ומובן, ואם אתם חדשים בשוק הנדל"ן, סביר להניח שבחיפושים שלכם תתמקדו במחירים המינימאליים. אבל האם באמת נכון לפעול כך כאשר אתם רוצים לקנות דירה? צריך לזכור שהתמקדות במחירים הנמוכים ביותר לא תיתן לכם אפשרויות גדולות מידי בבחירת אזורי מגורים. אם אתם רוצים לרכוש דירה בתל אביב, לדוגמא, ואתם מחפשים את הדירות הזולות ביותר, אז סביר להניח שהאזור שתגורו בו יהיה בדרומה של העיר.

צריך גם להיות מודעים לכך שככל שהדירה שאתם מחפשים היא זולה יותר, כך יותר סביר שבבניין הדירות לא היה שום תיקון מאז הבנייה שלו. לכן לרכישת דירה בבית ישן יש צורך להוסיף את עלויות נוספות של החלפת צנרת, חלונות, רצפות, ועוד. ככל הנראה דירה כזאת גם לא תהיה מרווחת יותר מידי, עם סגנון בנייה ישן יותר, תקרות נמוכות ומטבח קטן. אנו מציינים את הדברים הללו כדי שתדעו שהזול ביותר בהתחלה יכול להפוך לעתים ליקר מאד אחר כך וגם לגרום לכם למגורים בתנאים לא נוחים.

אז איך מחליטים אם לקנות דירה או לא?

כאשר אתם בודקים דירה בצורה רצינית יותר, תדאגו שאתם מבקרים בדירה מספר פעמים בשעות שונות של היום. תבקרו שם ביום, בערב ובסוף שבוע ואף תיקחו אתכם אדם נוסף שאתם יכולים להיעזר בו. תיקחו את הזמן שלכם ותבדקו את המצב הפנימי של הדירה לעומק – תבדקו סדקים בקירות, נזילות, מצב התריסים, ברזים, אינסטלציה ומיזוג אוויר. כל בעיה שנראית הכי מינורית כרגע עלולה להפוך לבעיה רצינית מאד ברגע שתיתקלו בה בצורה יומיומית.

העניין החשוב ביותר שמשפיע על שווי הדירה הוא המיקום שלה. תסתובבו בשכונה ותבדקו מה מצב הדרכים שלה ואיזו תחבורה ציבורית קיימת באזור. האם ישנם בשכונה בתי ספר או גנים, סניפים של קופת חולים, דואר או בנקים. כל אינפורמציה יכולה לתרום לגיבוש החלטה נכונה יותר.

אם מדובר בדירה חדשה, צריך לעשות מחקר מקדים על הקבלן, המוניטין שיש לו בשוק הנדל"ן, הפרויקטים האחרים שהוא ביצע והאם אין סכנה של פשיטת רגל פתאומית שתשאיר אתכם במצב לא נעים.

ההיבטים המשפטיים של רכישת דירה

לאחר שמצאתם דירה מתאימה, השלב הבא יהיה לבדוק שאין שום מכשולים משפטיים שיכולים למנוע מכם את רכישת הדירה מהמוכר. מה זה אומר? יש צורך לבדוק שהבעלות על הדירה אינה מעוקלת או משועבדת בצורה כלשהי וכי בעתיד לא תהיה לאף אחד עילה לערער על חוקיותה של העסקה שעשיתם. את מידת הכשירות המשפטית הזו לעסקה ניתן לקבוע רק אחרי ניתוח מעמיק של המסמכים שקיבלתם מהבעלים בפועל של הדירה. בנוסף, יש צורך לעשות לימוד מעמיק של כל ה"היסטוריה" של הדירה, החל מהדייר הראשון ועד האחרון.

גם כאן, בגלל הקושי שיש לאדם ממוצע להיכנס לכל הפרטים הסבוכים והניואנסים המשפטיים השונים, אנו ממליצים להיעזר בעורך דין שמתמחה בתחום הנדל"ן. איש מקצוע כזה יוכל לחסוך לכם זמן וכסף בסוגיות מסים, לנסח בצורה נכונה את חוזה הרכישה ולעשות את הבדיקות הנדרשות מול רשויות המדינה. יש לציין כי עדיף לא להשתמש בשירותיו של עורך הדין מצד המוכר, אפילו שאפשרות כזאת מוצעת, כי עליכם להיות בטוחים בכך שהוא דואג אך ורק לאינטרסים שלכם ולא לאלו של הצד הנגדי בעסקה.

לסיכום, כפי שמסתמן מהמדריך לרכישת דירה זה, רכישת דירה היא עסק רציני מאד שכרוך בהשקעה של מאות אלפי שקלים מצדך. לפני שתיקחו את ההחלטה הסופית על רכישת דירה, עדיף שתקבלו את המידע הרב ביותר שקיים עבורכם ותיעזרו במומחים וגופים מקצועיים. גם אם פנייה למתווכים או עורכי דין כרוכה בהוצאות גדולות יותר, עליכם לדעת שזה עשוי לחסוך לכם המון זמן וכסף בהמשך. אתר משכנתא גורו ילווה אתכם לכל אורך הדרך שלכם ברכישת דירה. אנו נציע לכם את העזרה המקצועית ביותר בתנאים הטובים ביותר. השאירו את הפרטים שלכם מטה ונחזור אליכם בהקדם.