מסלולי הלווואות משכנתא של בנק מרכנתיל דיסקונט

מרכנתיל דיסקונט הוא הבנק השישי בגודלו בישראל ונמצא החל משנות ה-90 בבעלות מלאה של קבוצת דיסקונט. השילוב בין היותו בנק קטן יותר מצד אחד וחבירה לגוף פיננסי גדול מצד שני, מאפשר לו להיות גמיש כלפי הלקוחות וליהנות מגב פיננסי איתן בו זמנית. כיום מרכנתיל עוסק במגוון של שירותים פיננסים לציבור, כמו פיקדונות, אשראי, משכנתאות, שוק ההון, מט"ח ועוד.

לוגו של בנק דיסקונט משכנתאות

מסלולי הלוואות משכנתא של בנק מרכנתיל דיסקונט

בנק מרכנתיל דיסקונט מציע ללקוחות מגוון של מסלולי משכנתא, אשר חלקם אף ייחודי ואינו קיים בבנקים אחרים. העלויות התפעוליות הנמוכות יותר של מרכנתיל מביאות לעיתים לתנאים אטרקטיביים יותר עבור לווי המשכנתאות הפוטנציאליים. נסקור חלק מאפיקי המשכנתא הקיימים בכתבה זו.

  • אפיק הלוואת משכנתא צמודה למט"ח וריבית ליבור – במקרה זה, החזרי המשכנתא החודשיים והחוב הכולל של הלווים לבנק תלוי ישירות בשער החליפין של השקל מול מטבע זר ספציפי (דולר, אירו, ליש"ט ועוד). לדוגמא, במידה והשקל נחלש מול הדולר האמריקאי באחוז אחד בעקבות נתונים אופטימיים של תעסוקה בארה"ב, חוב המשכנתא הכולל בשקלים יגדל באותו השיעור בדיוק.
    מכיוון ששינויים חדים בשערי החליפין הם אינם נדירים בשוק המט"ח, לא קשה לראות כי המסלול הוא מסוכן מאד עבור לווים שהכנסתם העיקרית היא בשקלים. כל תזוזה משמעותית לרעת נוטל המשכנתא יכולה להוביל להתייקרות משמעותית בעלויות ואף פשיטת רגל. לווים אשר מקבלים את ההכנסה שלהם במטבע זר, לעומת זאת, אינם תלויים כלל בשער החליפין ולכן יכולים למצוא את המסלול הזה כאטרקטיבי למדי.הריבית על ההלוואה באפיק משכנתא זה צמודה לריבית הליבור הבין בנקאית, כאשר העדכון בבנק מרכנתיל נעשה בנקודות ספציפיות עם מרווח של שלושה חודשים עד חמש שנים (בהתאם להעדפות הלקוח והסיכום מול הבנק). כל נקודת עדכון היא הזדמנות מבחינת הלווה לפרוע את ההלוואה בצורה מוקדמת או לבצע מחזור משכנתא ללא תשלום קנס יציאה.

    נקודה נוספת שיש לציין, היא כי המסלול נכלל בתוך ההגבלה של בנק ישראל לגבי הלוואות עם ריבית משתנה. לפיכך, הסכום המקסימאלי שבו ניתן ליטול הלוואה הוא שליש מגובה המשכנתא בלבד.

  • אפיק הלוואת משכנתא בריבית חצי קבועה לא צמודה אפיק זה מאפשר ללווים לקבל הצמדה לריבית הפריים בעת נקודות עדכון ארוכות במיוחד (חמש או עשר שנים), כאשר בכל נקודת זמן כזו ניתן לפרוע את המשכנתא ללא קנס יציאה. זוהי למעשה אופציה ייחודית של בנק מרכנתיל והיא מתאימה במיוחד לאנשים שרוצים יציבות בהחזרי התשלומים אך גם עלויות ריבית נמוכות יותר. יש לציין, כי נוטל המשכנתאות יכול לבחור את העוגן שלפיו מתבצעת ההצמדה של ריבית ההלוואה – פריים, מלווה קצר מועד, אג"ח ועוד.
  • אפיק הלוואת משכנתא בריבית קבועה לא צמודה – לווים שונאי סיכון, אשר מחפשים את מרב היציבות והביטחון מבחינת ניהול התקציב המשפחתי שלהם, ימצאו את המענה המתאים במסלול זה. אפיק המשכנתא בריבית קבועה מאפשר לנוטלי הלוואות הדיור לשלם תשלומים זהים לכל אורך חיי המשכנתא ועל ידי כך לתכנן את עתידם הפיננסי בצורה יעילה.

היציבות בתשלומים וחוסר התלות בפרמטרים כמו מדד המחירים לצרכן וריבית הפריים במשק באה במחיר מסוים, שכן הריבית ההתחלתית באפיק משכנתא זה היא גבוהה יותר ממסלולים אחרים. ברם, ייתכן ודווקא בעת הנוכחית, כאשר אנו נמצאים בסביבת ריבית אפסית, משתלם יותר לבחור באופציה זו ולקבע את עלויות הריבית בשיעור נמוך למדי.

חיסרון בולט של הלוואה בריבית קבועה לא צמודה מעבר לעלויות הגבוהות יותר, הוא החשיפה של הלווים לקנס יציאה במקרה של פירעון מוקדם – זאת בגלל הפרשי ריבית פוטנציאליים לרעת הבנק. לפי הוראת בנק ישראל, הסכום המקסימאלי של משכנתא שניתן לקבל במסלולים עם ריבית קבועה הוא שני שליש מהלוואת הדיור כולה.

אנו בפורטל משכנתא גורו מעוניינים לקשר בין לווי משכנתא פוטנציאליים לבין בנקים וגופים פיננסיים אחרים שמציעים את המסלולים האטרקטיביים ביותר ללקוחות. מכיוון שהלוואת דיור ממוצעת דורשת התחייבות כספית משמעותית מהלקוח ואף ניטלת לתקופה ארוכה במיוחד, ישנה חשיבות להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום.

במידה ואתה מתכוון לרכוש נכס נדל"ן בתקופה הקרובה, אנו יכולים להפנות אותך למומחים בתחום ללא שום עלות או התחייבות. השאר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו מבטיחים ליצור קשר טלפוני בהקדם האפשרי.