איך להזיז את חיוב המשכנתא?

לא קל לעמוד בהחזרים השוטפים הקבועים של הלוואות משכנתא. לעתים מועד החיוב שנקבע הופך לבלתי אפשרי עבור הלווים, בין אם משכורת שלא נכנסה בזמן ובין אם מסיבות אחרות.

בשל קושי זה, עומדת בפני מקבלי המשכנתאות האפשרות להזיז את חיוב המשכנתא למועד שקל יותר יהיה לעמוד בתשלום.

חישוב הריבית על משכנתא לקניית דירה

הצעת החוק לשינוי מועד פירעון המשכנתא

ועדת הכלכלה אישרה בינואר 2004 את הצעת החוק לשינוי מועד פירעון המשכנתא. לפי הצעת החוק החדש, לווה שקיבל הלוואה למטרת רכישת דירה, כלומר משכנתא, יכול לשנות את מועד פירעונה לאחד מהמועדים על פי בחירתו העדפתו: 1, 10 בחודש או 15 בחודש.

עד למועד זה האפשרות הזו ניתנה רק לווים שנטלו משכנתא החל משנת 2002 ורק במועד קבלת המשכנתא. אולם לאחר הצעת החוק, גם לווים ותיקים יותר יכולים לבחור במועד חיוב חודשי חדש, כאמור, אחד מבין שלושה מועדים.

חשוב לציין ששינוי מועד התשלום כרוך בתשלום עמלה חד פעמית הקרויה "עמלה תפעולית" ועוד עמלה על הריבית על האשראי.

בעוד שהעמלה התפעולית עומדת על סכום של כמאה עשרים וחמישה ₪ לבעלי משכנתא אחת, הרי שעמלת הריבית על דחיית פירעון ההלוואה מחושבת על פי הזזת האשראי במספר הימים שבחרתם.

כיצד מתבצע החישוב של עמלת הריבית על דחיית הפירעון?

החישוב מתבצע לפי ריבית פריים פחות 0.25 אחוז. כלומר, ככל שיתרת המשכנתא שלכם היא גבוהה יותר והזזתם את מועד החיוב במספר ימים רב יותר, תשלמו ריבית גבוהה יותר.

במידה והקדמתם את מועד החיוב, לא תדרשו כמובן תשלום הריבית אולם עדיין תדרשו לשלם את העמלה התפעולית.

לדוגמה, אם הזזתם את מועד החיוב מהאחד בחודש לעשרה בחודש תשלמו ריבית עבור תשעה ימים, כמאה ושלושים ₪ עבור כל מאה אלף ₪ ביתרת המשכנתא. אם תזיזו מהאחד בחודש לחמישה עשר בחודש, הריבית שתשלמו תחושב לפי ארבעה עשר ימים כיוצ"ב.

את התשלום יהיה עליכם לשלם במעמד שינוי מועד תשלום ההלוואה, באופן מיידי.

מעוניינים ללמוד עוד איך להזיז את חיוב המשכנתא? בפורטל משכנתא גורו תמצאו את המידע וגם את הסיוע וההכוונה מטעמם של אנשי מקצוע מומחים בתחום.

כל שעליכם הוא למלא עכשיו את פרטיכם באתר, ללא כל התחייבות, ואנו נשמח לסייע לכם.