משכנתא לבנייה עצמית

משכנתא לבנייה עצמית שונה מאוד בכל ההתייחסות אליה, ביחס למשכנתא רגילה שנלקחת על בית או על נכס קיים. הבנק רוצה לקבל ערבונות על משהו שכביכול עוד לא בנוי, וזה מסבך את כל העסק. לכן מומלץ בחום להתייעץ עם מומחים.

חישוב פרעון מוקדם של משכנתא

החלטתם להגשים את החלום ולבנות בית על פי התכנון שלכם, האזור בו אתם מעוניינים לגור וכל הרעיונות לדירה המושלמת שעולים לכם לראש. הבעיה היא שאין לכם הון עצמי מספיק לצורך הבנייה, ואתם זקוקים למשכנתא לבנייה עצמית מהבנק. בשלב זה חשוב לציין כי קיים שוני מהותי בין הלוואת דיור רגילה לצורך רכישת בית שריר וקיים, לבין משכנתא לבנייה עצמית או משכנתא על מגרש שעליו תבנו את בית חלומותיכם.

משכנתא לבניית עצמית – מה משמעות העניין?

יש לכך הסבר פשוט – הבנק בנותנו את הכסף מבקש לקבל עירבון להחזרתו. במצב האידיאלי הלווה יחזיר בכל חודש את התשלום שנקבע, הכולל את הריבית וההצמדה בנוסף לתשלומי הקרן. אך הבנק כמובן שלא יכול לסמוך על זה, בטח כשמדובר על הלוואה גדולה מאוד שנפרסת על פני שנים.

לכן ברוב המקרים הנכס הנרכש בעזרת המשכנתא הוא השיעבוד של הבנק. אם הלווה יגיע לחדלות פירעון, יוכל הבנק למכור את הנכס וכך לממן את הפסדיו. אך בבנייה עצמית אין כל נכס בנוי. לכן עולה השאלה איזה עירבון מקבל הבנק ועל סמך מה הוא יעניק את המשכנתא.

אין מקלים ראש בנושא סבוך ורב ביורוקרטיה

הדבר הופך את הנושא של קבלת משכנתא לבניית בית למורכב הרבה יותר. בתור התחלה הבנק יכול לקחת את המגרש עליו ייבנה הבית כחלק מהעירבון, אך זה רק קצה הקרחון. יש לבנות תכנון מלא של הבנייה בצוותא עם הקבלן ומהנדס, להציג שלבי עבודה והתקדמות, שווי מוערך של הנכס על ידי שמאי, היתרי בנייה תקפים ועוד.

תהליך הקבלה של משכנתא זהה בין בנייה עצמית לרכישת בית, אך ההבדל נעוץ בקבלת הכסף. בעוד שברכישת בית קיים נקבל את מלוא הסכום ישירות לאחר האישור על הבקשה, את המשכנתא על בית שעתיד להיבנות נקבל בחלקים לפי דוחות השמאים על שווי הנכס בכל שלב בהתקדמות בניית הבית.

לעשות את הדברים בקלות כשיש כתף תומכת

נראה אפוא כי מדובר על תהליך מסובך, ארוך וממש לא פשוט כמו משכנתא קלאסית שנלקחת. לכן בכל בקשה מהסוג הזה, בין אם בניה עצמית ואפילו משכנתא על מגרש, טוב מאוד תעשו אם תיוועצו במומחים של פורטל המשכנתאות משכנתא גורו, ותצאו נשכרים מכל הכיוונים. משכנתא גורו הינו פורטל מעולה שתפקידו לסייע למבקשי משכנתא ולמצוא עבורם את המסלול הקל והמשתלם ביותר.

שאלות רבות עולות בהקשר של הלוואה על בית, כמו מה המשמעות של משכנתא תמ"א 38 ועוד. לכן חובה לקבל את היעוץ המקצועי שמציעים מומחי הפיננסים של פורטל משכנתא גורו, להם הניסיון המעשי רב השנים והקשר לבנקים ולחברות הפרטיות המובילות בשוק. כך אתם זוכים בידע ובקיאות בתחום, וביכולת למצוא את מסלול המשכנתא האטרקטיבי ביותר.