מענק לרכישת דירה לנכים

כמה מענק מקבלים נכים לרכישת דירה, מה התנאים לקבלת המענק ובאילו מקרים אפשר בכלל לקבל אותו? נענה לכם על כל השאלות האלה כבר עכשיו.

מענק לרכישת דירה לנכה

מענק לרכישת דירה לנכים – כך תקבלו את מה שמגיע לכם

לאדם שצמוד לכיסא גלגלים או שיש לו קושי להתנייד בשל נכות כזו או אחרת יש דרישות מיוחדות למגורים, והמדינה מנסה ככל יכולתה לספק את הדרישות האלה כך שיוכל לחיות בכבוד. היא עושה זאת בעזרת מענקים שמגיעים לנכים והטבות משכנתא לנכים שתוכלו לקרוא בהרחבה כאן, אך לא כל אחד יודע מה בדיוק מגיע לו ואיך לקבל את זה. בשביל זה בדיוק אנחנו כאן היום, כדי לעזור לכם להבין אילו מענקים מגיעים לכם לרכישת דירה ואיך לקבל אותם.

מענק לרכישת דירה ראשונה לנכים נפגעי פעולות איבה

בהתאם לדרגת הנכות שלכם, ביטוח לאומי מספק סכום אחר של מענק לרכישת דירה בקומה נמוכה בבניין ללא מעלית או עד קומה שנייה בבניין עם מעלית:

למי שסובל מפגיעה ברגליים בדרגת 35-49% נכות, ניתן מענק בגובה 25,700 שקלים, ואילו בדרגת 50% ומעלה, גובה המענק מזנק ל-51,400 שקלים.

למי שסובל מכל סוג אחר של פגיעה בדרגת 50-89% נכות, ניתן מענק בגובה 77,100 שקלים, ואילו בדרגת 90% ומעלה, גובה המענק עולה ל-94,500 שקלים.

מה גובה מענק לנכים לרכישת דירה להחלפה?

אם בבעלותכם כבר דירה אחת בקומה גבוהה, ולאחר רכישתה נפגעתם ונקבעה לכם נכות בדרגת 35% או יותר ברגליים, 60% או יותר בלב או בריאות או 90% או יותר בכל סוג אחר של פגיעה, מגיע גם לכם מענק להחלפתה. כל עוד תעברו לדירה בקומה נמוכה בבניין שאין בו מעלית או בבניין עם מעלית אך בדירה שעד קומה ב', ביטוח לאומי ייתן לכם מענק בגובה 51,400 שקלים.

מענק לנכים לרכישת דירה בשיכון הציבורי

"דירה ציבורית" היא דירה שמוגדרת בחוק ככזו שבבעלות, בחכירה לדורות או בניהול של חברה לדיור ציבורי, כמו עמידר או עמיגור. את הדירות האלה משכירים לציבור, אולם אם אתם גרים באחת שכזו, ביכולתכם לרכוש אותה ומחירה יופחת מסכום המענק שהמדינה תיתן לכם. אם אתם סובלים מדרגת נכות רפואית לצמיתות של 100% ונזקקים לכיסא גלגלים, תוכלו לקבל מענק בגובה של עד 90% ממחיר הדירה – עד לגובה מחיר דירה של 870,000 שקלים.

חישוב המענק יעשה כך:

על כל שנה מתוך 10 השנים הראשונות שבהן התגוררתם בדירה הציבורית, תקבלו מענק בגובה 5% ממחיר הדירה.

על כל שנה בין 11-20 שנה שבהן התגוררתם בדירה הציבורית, תקבלו מענק בגובה 4% ממחיר הדירה.

על כל שנה נוספת שבה התגוררתם בדירה הציבורית, תקבלו מענק בגובה 3% ממחיר הדירה.

כך יוצא למשל שאדם שחי בדיור ציבורי במשך 13 שנה, יקבל מענק של 62% מגובה מחיר הדירה אם הייתה עומדת למכירה כמו כל דירה אחרת.

איך מקבלים את המענק בפועל?

כדי לקבל סיוע ברכישת דירה לנכים ביטוח לאומי דורש מכם קודם כל לברר את זכאותכם במחלקת השיקום, וזאת עוד לפני שעשיתם התחייבות לרכישת הדירה. על מנת לקבל מענק לרכישת דירה בשיכון ציבורי, עליכם לפנות לחברה המשכנת (עמדידר, עמיגור וכדומה) ולקבל ממנה הוראות באופן פרטני.

שימו לב – יתכן שמגיעה לכם גם תוספת ניקוד

הסיוע שתקבלו בצורת מענק לרכישת דירה לנכים הוא לא הדבר היחידי שיוכל לעזור לכם לרכוש דירה. תוכלו לקבל גם תוספת של 200 נקודות על ידי משרד הבינוי והשיכון, ואת ההטבה הזו מקבלים לא רק נפגעי פעולות איבה, אלא כל מי שמוגדר כנכה ועומד בתנאים לקבלת הסיוע, ביניהם:

אנשים שסובלים מנכות לצמיתות של 75% או יותר.

אנשים שסובלים מנכות שגורמת לריתוק לכיסא גלגלים.

עולים חדשים או אזרחים ותיקים שסובלים מדרגת נכות א' או ב'.

צריכים עזרה? אנחנו כאן בשבילכם

בצער רב, הגופים הרלוונטיים לאו דווקא מקלים עליכם לקבל את מה שמגיע לכם, אך יש מי שידאג לזכויות שלכם. אנחנו בפורטל משכנתא גורו נשמח לקבוע לכם כבר עכשיו פגישת ייעוץ ראשונית בחינם עם יועץ משכנתא מומלץ מטעמנו, כדי שתדעו מה מגיע לכם, איך לקבל את זה ומה האפשרויות הנוספות שקיימות ואשר יכולות להקל עליכם ברכישת דירה.