משכנתא לנכים

לקיחת משכנתא לנכים היא דבר קשה עד בלתי אפשרי בגלל הצורך בביטוח חיים, שלא ניתן לכל נכה. אך כיום ישנה זכאות משכנתא לנכים גם בהיעדר ביטוח שכזה, בזכות חוק חדש שאושר אחרי הצעה של חברת הכנסת קארין אלהרר ממפלגת יש עתיד. אתם מוזמנים להכיר את הזכויות וההקלות החדשות והקיימות לנכים, שיאפשרו לכם לרכוש דירה גם אם עד היום האמנתם שלא תוכלו לעשות זאת עקב מצבכם הבריאותי.

משכנתא לנכים תנאים וזכויות

משכנתא לנכים ללא ביטוח חיים

ב-14.5.2018 אישרה ועדת הכספים את החוק שעל פיו הבנקים צריכים לאשר הלוואות משכנתא לנכים שתוחלת חייהם עלולה להיפגע כתוצאה מהנכות שלהם, אפילו אם לא קיבלו ביטוח חיים מטעם חברות הביטוח. בחוק זה מחויבים כל הבנקים בישראל, לרבות הגדולים שביניהם: בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק דיסקונט ובנק מזרחי טפחות.

עם זאת, חוק משכנתא לנכים כולל מספר תנאים:

  • תוחלת חייו של בעל המוגבלות צפויה להגיע ולהיות גבוהה ב- 5 שנים מתוחלת החיים הממוצעת.
  • במידה וחברת הביטוח מסרבת לאשר ביטוח חיים לבעל מוגבלות שעבר בדיקה רפואית אובייקטיבית, עליה להפנות אותו למסלול ביטוח ללא חיתום (ללא הצהרת מצב בריאות).
  • סכום המשכנתא המקסימלי יהיה גבוה פי 2 מסכום הביטוח שקיבל הנכה, כשביכולתו לקבל מחברת הביטוח עד לחצי מיליון שקל, משמע המשכנתא עצמה תהיה בסכום שלא עולה על מיליון שקל.
  • תקופת המשכנתא תעמוד על 15 שנה, אלא אם נעשתה הסכמה אחרת עם הבנק.

דבר נוסף שיש לציין הוא שלביטוח ללא חיתום ישנה תקופת הכשרה, אך זה לא אמור לפגוע במבקש המשכנתא. המדינה תשתתף בתשלום על החזר המשכנתא ותשלם 300 שקל בחודש עד אשר הביטוח ייכנס לתוקף.

אילו זכויות משכנתא לנכים קיימות פרט לכך?

פרט לחוק החדש, יש לנכים זכויות אחרות שביכולתם לממש ואשר עשויות לעזור להם לרכוש נכס, בהתאם למצבם:

סיוע במשכנתא לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים

אם אדם עם מוגבלות שמקצרת את חייו רכש ביטוח חיים וכבר לקח משכנתא שכעת הוא מחזיר, ביכולתו לקבל סיוע כספי מהמדינה שעומד על סך של 300 שקלים לחודש. כדי לקבל הטבת משכנתא לבעלי מוגבלויות דרך משרד השיכון יש לפנות לסניף הקרוב לאזור מגוריכם.

פטור מתשלום אגרות מקרקעין

נכה עבודה יכול להיות פטור מלשלם אגרות שונות בעת רישום עסקאות ופעולות במקרקעין, כל עוד הבקשה שלו לפטור אושרה על ידי האגף לרישום והסדר מקרקעין. כדי לממש את הזכות יש לגשת באופן אישי או להגיש בקשה בכתב ללשכת רישום מקרקעין הקרובה ביותר – שימו לב שאתם מגישים את הבקשה כשבידכם מספר הגוש והחלקה של הנכס.

תוספת ניקוד לסיוע בלקיחת משכנתא לבעלי מוגבלויות

נכים חסרי דירה זכאים לתוספת של 200 נקודות בסיוע ללקיחת משכנתא על ידי משרד הבינוי והשיכון, וביניהם כלולים גם אלו שסובלים מלקות ראייה או עיוורון. שימו לב שישנם גם מסלולי משכנתא מיוחדים לנכים עם סף ניקוד מינימלי, כל עוד הם עומדים בהגדרות הבאות:

התנאי לקבלת הסיוע סף ניקוד מינימלי משכנתא בסיסית בריבית לזכאים
נכות צמיתה של 75% או יותר 1,600 96,190 ₪
זוג נכים שלכל אחד נכות של 75% ומעלה 2,200 161,665 ₪
נכה המרותק לכיסא גלגלים 2,200 161,665 ₪
נכה ותיק יחיד או עולה נכה יחיד בדרגת נכות א' 1,500 85,250 ₪
נכה ותיק יחיד או עולה נכה יחיד בדרגת נכות ב' 2,000 139,825 ₪
משפחת עולים נכים בדרגת נכות א' 1,900 128,930 ₪
משפחת עולים נכים בדרגת נכות ב' 2,200 161,665 ₪

יש לציין שאף על פי שמציע משרד השיכון משכנתא לנכים, הסכומים האלה לא מחליפים את ההון העצמי שעליכם לממן בעצמכם, ומומלץ להתייעץ עם יועץ משכנתאות לפני שמחליטים לממש את הזכויות האלה. אם למשל אתם תהיו מעוניינים במשכנתא במסלול שלא צמוד למדד, מומלץ לוותר על הזכאות.

סיוע בדיור מטעם ביטוח לאומי לנכים נפגעי פעולות האיבה

בבקשת משכנתא לנכה, ביטוח לאומי יכול לסייע לנפגעי פעולות האיבה בלבד על ידי הענקת סכום מסוים לרכישת דירה ראשונה, שמשתנה בהתאם לסוג ודרגת הנכות. המענק ניתן אך ורק לרכישת דירה בקומה נמוכה ללא מעלית או בדירה עד קומה ב' בבניין עם מעלית, והוא חד פעמי.

דרגת וסוג הנכות סכום המענק
35-49% בעקבות פגיעה ברגליים 25,700 ₪
50% או יותר בעקבות פגיעה בגפיים התחתונות 51,400 ₪
50-89% בעקבות כל סוג של פגיעה 77,100 ₪
90-100% בעקבות כל סוג של פגיעה 94,500 ₪

סיוע נוסף שמעניק הביטוח הלאומי הוא מענק להחלפת דירה, כל עוד הם נפגעו לאחר רכישת דירתם הראשונה בקומה גבוהה ולאור המגבלות נדרשים לעבור להתגורר בדירה בקומה נמוכה. גובה המענק הוא 51,400 ₪, והוא ניתן לעומדים בתנאים הבאים:

  • דרגת נכות של 35% ויותר עקב פגיעה ברגליים.
  • דרגת נכות של 60% ויותר בעקבות פגיעה בלב או בריאות.
  • דרגת נכות של 90%-100% בעקבות כל סוג של פגיעה.

נפגעי פעולות האיבה יכולים להסתייע בביטוח לאומי גם ב:

  • פטור מאגרת רישום משכנתא לנכים בדרגת נכות של 20% ויותר לצמיתות, או בעלי דרגת נכות 10% המקבלים גימלה.
  • הנחה בגובה 95% בתשלום מס רכישה על דירה למגורים או על קרקע לבנייתה – לנכים בדרגת נכות של 19% ומעלה לצמיתות.
  • פטור מתשלום דמי הסכמה על העברת מקרקעין לנכים בדרגת נכות 50% ויותר, שמחזיקים בדירה בתנאי חכירה ומתגוררים בה באופן קבוע.

המומחים שלנו יעזרו לכם לנצל את כל הזכויות שלכם

כשמדובר במשכנתאות לנכים, אנחנו במשכנתא גורו נייעץ לכם לא רק איך לקבל את ההצעה המשתלמת ביותר למשכנתא, אלא גם איך לקבל את כל הזכויות שמגיעות לכם, מ-א' ועד ת'. בעזרת הייעוץ וההכוונה שלנו תוכלו לוודא שהרכישה המשמעותית ביותר של חייכם תיעשה בראש חכם וללא טעויות שיכולתם להימנע מהן מראש.