משכנתא לנכים

לקיחת משכנתא לנכים היא דבר קשה עד בלתי אפשרי בגלל הצורך בביטוח חיים, שלא ניתן לכל נכה. אך כיום ישנה זכאות משכנתא לנכים גם בהיעדר ביטוח שכזה, בזכות חוק חדש שאושר אחרי הצעה של חברת הכנסת קארין אלהרר ממפלגת יש עתיד. אתם מוזמנים להכיר את הזכויות וההקלות החדשות והקיימות לנכים, שיאפשרו לכם לרכוש דירה גם אם עד היום האמנתם שלא תוכלו לעשות זאת עקב מצבכם הבריאותי.

משכנתא לנכים תנאים וזכויות

משכנתא לנכים ללא ביטוח חיים

ב-14.5.2018 אישרה ועדת הכספים את החוק שעל פיו הבנקים צריכים לאשר הלוואות משכנתא לנכים שתוחלת חייהם עלולה להיפגע כתוצאה מהנחות שלהם, אפילו אם לא קיבלו ביטוח חיים מטעם חברות הביטוח. בחוק זה מחויבים כל הבנקים בישראל, לרבות הגדולים שביניהם: בנק הפועלים, בנק לאומי, בנק דיסקונט ובנק מזרחי טפחות.

עם זאת, חוק משכנתא לנכים כולל כמה תנאים שבהם צריך לעמוד מבקש המשכנתא:

  • תוחלת חייו העתידית צריכה להיות צפויה למעל 5 שנים מיום בקשת המשכנתא.
  • על הנכה לעבור בדיקה אובייקטיבית בחברת ביטוח, ואם תסרב להעניק לו ביטוח חיים, היא תצטרך להיות זו שתפנה אותו למסלול לביטוח ללא הצהרת מצב בריאות.
  • סכום המשכנתא המקסימלי יהיה גבוה פי 2 מסכום הביטוח שקיבל הנכה, כשביכולתו לקבל מחברת הביטוח עד לחצי מיליון שקל, משמע המשכנתא עצמה תהיה בסכום שלא עולה על מיליון שקל.
  • כל עוד לא נעשתה הסכמה אחרת עם הבנק, המשכנתא תהיה לתקופה של 15 שנים בלבד.

דבר נוסף שיש לציין הוא שלביטוח ללא חיתום ישנה תקופת הכשרה, אך זה לא אמור לפגוע במבקש המשכנתא. המדינה תשתתף בתשלום על החזר המשכנתא ותשלם 300 שקל בחודש עד אשר הביטוח יכנס לתוקף.

אילו זכויות משכנתא לנכים קיימות פרט לכך?

פרט לחוק החדש, יש לנכים זכויות אחרות שביכולתם לממש ואשר עשויות לעזור להם לרכוש נכס, בהתאם למצבם:

סיוע במשכנתא לאדם עם מוגבלות מקצרת חיים

אם אדם עם מוגבלות שמקצרת את חייו הצליח לרכוש ביטוח חיים וכבר לקח משכנתא שכעת הוא מחזיר, ביכולתו לקבל סיוע כספי מהמדינה שעומד על סך של 300 שקלים לחודש. כדי לקבל הטבת משכנתא לבעלי מוגבלויות דרך משרד השיכון יש לפנות לסניף הקרוב לאזור מגוריכם.

פטור מתשלום אגרות מקרקעין

נכה עבודה יכול להיות פטור מלשלם אגרות שונות בעת רישום עסקאות ופעולות במקרקעין, כל עוד הבקשה שלו לפטור אושרה על ידי האגף לרישום והסדר מקרקעין. כדי לממש את הזכות יש לגשת באופן אישי או להגיש בקשה בכתב ללשכת רישום מקרקעין הקרובה ביותר – שימו לב שאתם מגישים את הבקשה כשבידכם מספר הגוש והחלקה של הנכס.

הטבה זו ניתן לממש גם בלקיחת משכנתא לנכי צהל, כל עוד דרגת הנכות היא מעל 20%, או מעל 10% והאדם מוכר כנכה עוד לפני שנת 1996.

תוספת ניקוד לסיוע בלקיחת משכנתא לבעלי מוגבלויות

נכים חסרי דירה זכאים לתוספת של 200 נקודות בסיוע ללקיחת משכנתא על ידי משרד הבינוי והשיכון, וביניהם כלולים גם אלו שסובלים מלקות ראייה או עיוורון. שימו לב שישנם גם מסלולי משכנתא מיוחדים לנכים עם סף ניקוד מינימלי, כל עוד הם עומדים בהגדרות הבאות:

התנאי לקבלת הסיוע סף ניקוד מינימלי משכנתא בסיסית בריבית לזכאים
נכות צמיתה של 75% או יותר 1,600 96,190 ₪
זוג נכים שלכל אחד נכות של 75% ומעלה 2,200 161,665 ₪
נכה המרותק לכיסא גלגלים 2,200 161,665 ₪
נכה ותיק יחיד או עולה נכה יחיד בדרגת נכות א' 1,500 85,250 ₪
נכה ותיק יחיד או עולה נכה יחיד בדרגת נכות ב' 2,000 139,825 ₪
משפחת עולים נכים בדגת נכות א' 1,900 128,930 ₪
משפחת עולים נכים בדגת נכות ב' 2,200 161,665 ₪

 

יש לציין שאף על פי שמציע משרד השיכון משכנתא לנכים, הסכומים האלה לא מחליפים את ההון העצמי שעליכם לממן בעצמכם, ומומלץ להתייעץ עם יועץ משכנתאות לפני שמחליטים לממש את הזכויות האלה. אם למשל אתם תהיו מעוניינים במשכנתא במסלול שלא צמוד למדד, מומלץ לוותר על הזכאות.

סיוע מטעם ביטוח לאומי לנכים

בבקשת משכנתא לנכה ביטוח לאומי יכול לסייע על ידי הענקת סכום מסוים לרכישת דירה ראשונה, שמשתנה בהתאם לסוג ורמת הנכות. המענק ניתן אך ורק לרכישת דירה בקומה נמוכה ללא מעלית או בקומה ב' בבניין עם מעלית, והוא חד פעמי.

דרגת וסוג הנכות סכום המענק
35-49% בעקבות פגיעה ברגליים 25,700 ₪
50% או יותר בעקבות פגיעה ברגליים 51,400 ₪
50-89% בעקבות כל סוג של פגיעה 77,100 ₪
90-100% בעקבות כל סוג של פגיעה 94,500 ₪

 

סיוע נוסף שמעניק הביטוח הלאומי לנכים הוא מענק להחלפת דירה, כל עוד הם נפגעו לאחר רכישת דירתם הראשונה בקומה גבוהה ועוברים להתגורר בדירה בקומה נמוכה. גובה המענק הוא 51,400 ₪, והוא ניתן לעומדים בתנאים הבאים:

  • דרגת נכות של 35% או יותר עקב פגיעה בגפיים התחתונות.
  • דרגת נכות של 60% או יותר בעקבות פגיעה בלב או בריאות.
  • דרגת נכות של 90 או יותר בעקבות כל סוג של פגיעה.

ביטוח לאומי מספק גם:

  • פטור מאגרת רישום משכנתא לנכים בעלי דרגת נכות של 20% או יותר לצמיתות, או מי שסובל מדרגת נכות 10% ומקבל גימלה.
  • הנחה של 95% על מס רכישה של דירה או קרקע לבנייה – לנכים בדרגת נכות של 19% ומעלה לצמיתות.
  • פטור מהצורך לשלם דמי הסכמה על העברת מקרקעין לנכים שמחזיקים בדירה בתנאי חכירה, בעלי נכות של 50% או יותר ואשר מתגוררים בה באופן קבוע.

המומחים שלנו יעזרו לכם לנצל את כל הזכויות שלכם

כשמדובר במשכנתאות לנכים, אנחנו במשכנתא גורו נייעץ לכם לא רק איך לקבל את ההצעה המשתלמת ביותר למשכנתא, אלא גם איך לקבל את כל הזכויות שמגיעות לכם, מ-א' ועד ת'. בעזרת הייעוץ וההכוונה שלנו תוכלו לוודא שהרכישה המשמעותית ביותר של חייכם תיעשה בראש חכם וללא טעויות שיכולתם להימנע מהן מראש.