ערבים למשכנתא ובטחונות

כשאתם ניגשים לבקש מהבנק משכנתא, זכרו שמדובר בהלוואה גדולה מאד. הבנק שרוצה להבטיח לעצמו את הכסף שהלווה לכם, ידרוש ערבים למשכנתא.

מה הן בדיוק בטחונות אלו ומה חשוב לדעת?

דגם של בית, מחשבון ומסמכים לקבלת משכנתא

סוגי בטחונות למשכנתא

קניית דירה היא ההשקעה הגדולה ביותר שמבצע אדם בימי חייו. מדובר בסכומי כסף לא מבוטלים שברוב המקרים אין לו אותם, או את חלקם, וכדי להצליח במשימת רכישת הנכס, הוא יפנה לבנק בבקשת הלוואה, הקרויה משכנתא.

בטחונות וערבויות למשכנתא הם בעצם שעבודים אותם דורש הבנק, זאת כדי להבטיח לעצמו כיסוי כספי במקרים בהם לא תוכלו לעמוד בהחזרי ההלוואה. הם מגולמים באמצעות מסמכים משפטיים שמחייבים אתכם בתנאים שהציב הבנק ואם לא תסכימו להם, לא תינתן לכם הלוואה.

ישנם מספר מסלולי בטחונות וערבויות, ביניהם:

  • שטר משכנתא- שטר זה מופק על ידי הבנק שגם גובה עליו אגרה. הוא מעיד שהנכס שקניתם יהיה משועבד לבנק עד שתפרעו את ההלוואה במלואה. על שטר זה יש לחתום בנוכחות רשם המקרקעין או בנוכחות עו"ד ולרשום אותו בלשכת המקרקעין.
  • הודעת משכון- מסמך זה דומה למדי לשטר משכנתא. הוא מונפק ע"י הבנק ורשום בו כי עד לנטילת המשכנתא, הזכויות על הנכס הן של הבנק. מסמך זה מהווה למעשה שעבוד של חוזה הקנייה של הנכס ויש לרשום אותו אצל רשם המשכונות, כולל תשלום אגרה למשרד המשפטים.
  • מסמך התחייבות לרישום משכנתא- מסמך זה מחייב אתכם, במידה ונטלתם משכנתא אולם בסופו של דבר לא רכשתם את הנכס, לשלם את סך כל ההלוואה שלקחתם. מסמך זה ייחתם בנוכחות עו"ד.
  • רישום אזהרה לטובת הבנק- זוהי הערת אזהרה שנרשמת כדי לחייב את המוכר לשעבד את הנכס שהוא מוכר לטובת הבנק, זאת במועד רישום הדירה על שמכם. משמעות הדבר היא שהבעלות על הנכס היא של הבנק עד לפירעון ההלוואה וביום העברת הבעלות מהמוכר אליכם, הרוכשים, המשכנתא שתירשם היא לטובת הבנק. מסמך זה מונפק ע"י הבנק והוא כרוך בתשלום אגרה.
  • דו"ח שעבודים- חובת האחריות להוכיח שהנכס שאתם מתכוונים לקנות אינו משועבד חלה עליכם. אתם צריכים לקבל אישור מרשם המשכונות שהנכס אינו משועבד, כך שבמקרה ואינכם עומדים בתשלומי המשכנתא, יש לבנק את האפשרות לבצע פעולות בנכס כמו למשל למכור אותו לצד שלישי.
  • הערכת שמאי- הבנק ידרוש מכם לשכור את שירותיו של שמאי מטעמם, שיגיע להעריך את שווי הנכס ולקבוע אם הוא מהווה בטחון או ערובה מספקת לבנק כנגד ההלוואה. יהיה עליכם לשלם את שכר טרחת השמאי, סכום של כמה מאות שקלים.
  • ערבים למשכנתא – סוג ערבות זה הולך ופוחת אולם ישנם מקרים בהם הבנק דורש להעמיד ערב למשכנתא כמו הורים או אחים עם נכסים או ממון. משמעות הדבר היא שאם לא תעמדו בתנאי ההלוואה יידרשו הערבים לשלם אותה במקומכם.

הבנק הוא זה שקובע איזו מן הערבויות ידרוש מכן, את חלקן או את כולן. רק לאחר שתציגו בפניו את כל המסמכים והאישורים הרלוונטיים לתנאים שהציב, תוכלו לקבל את המשכנתא.

מי ערב למשכנתא שלכם? קראו על בטחונות למשכנתא

ככל שתהיו ערוכים יותר לקראת המשכנתא, כך התהליך יהיה מהיר וממוקד יותר. וודאו מראש אם אתם יכולים לעמוד בכל התנאים שיציב הבנק, מאחר והוא רשאי לעמיד, כאמור, חלק מהדרישות לבטחונות וערבויות למשכנתא או את כולן.

מומלץ לקבל ייעוץ מקדים מיועץ משכנתאות ולהגיע מוכנים למעמד בקשת המשכנתא.

אם אינכם יודעים לאיזה בנק לפנות ואיזו משכנתא תהיה הטובה ביותר עבורכם ובהתאם לתקציבכם, תוכלו להיעזר בפורטל משכנתא גורו, שיאתר עבורכם את ההצעות הטובות ביותר והמתאימות לכם ביותר, כולל השוואות והסברים.

לקבלת השירות, ללא התחייבות, מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר וקבלו את כל המידע בנוגע למשכנתאות בכלל ולבטחונות וערבויות למשכנתא בפרט.