משכנתא לחברי קיבוץ

בשנים האחרונות החלו זוגות צעירים ומשפחות רבות לחפש פתרונות למגורים מחוץ לערים הגדולות, ובעיקר הרחק מהמרכז הסואן והעמוס. לאור הביקוש הרב למגורים בקיבוצים בכל הארץ החלו פרויקטים גדולים של הרחבות בנייה בעשרות קיבוצים, בצפון, בדרום, בשפלה ובאזורים נוספים, במטרה לקלוט את חברי הקיבוץ החדשים.

אדם שומר על דגם של בית בידיו

עם זאת, עד לפני מספר שנים לא הייתה אפשרות לחברי קיבוץ לקבל משכנתא מאחר והקרקעות ברוב הקיבוצים בארץ שייכות לאגודות שיתופיות והן אינן מוכרות כקרקע פרטית. לכן, התנועה הקיבוצית יזמה מהלך יחד עם הבנקים, בתחילה עם בנק מזרחי טפחות, כד לאפשר מתן הלוואות לחברי קיבוץ למימון רכישה או בנייה ופיתוח. חברי קיבוץ יכולים כעת לקבל הלוואה עד 70% מעלות הבנייה והפיתוח, אך קיימת מגבלת סכום של 700,000 ₪.

פתרון יצירתי באמצעות קרן קמ"ע  

על פי ההסכם שנחתם בין הבנקים לתנועה הקיבוצית נקבע כי קרן קמ"ע (קרן הערבויות של התנועה הקיבוצית) תעניק לחברי הקיבוץ ערבות עד 50% מסכום ההלוואה, כלומר 350,000 ש"ח. כדי לקדם את המהלך נולד פתרון הנקרא שיוך דירות, כלומר חברי הקיבוץ מקבלים זכויות קנייניות בדירת המגורים שלהם באמצעות חתימה על חוזה מול מינהל מקרקעי ישראל.

מינהל מקרקעי ישראל הסדיר את נושא השיוך בתקנות 751 ו- 979, וכך גם חברי קיבוץ יכולים להגיש בקשה למשכנתא מאחר ויש להם זכות קניינית במקרקעין.

ראוי לציין כי הבנקים גילו את הפוטנציאל במתן משכנתא לחברי קיבוץ לכן בשנים האחרונות ניתן למצוא מסלולי מימון ייעודיים לחברי קיבוץ, בנוסף למסלול המיוחד באמצעות ערבות מקרן קמ"ע. למעשה, הבנקים בודקים היטב כל מקרה לגופו וקובעים את תנאי הריבית והמשכנתא לחבר הקיבוץ בהתאם ליכולת ההחזר שלו, הכנסה פנויה ופרמטרים נוספים.

צוות יועצי המשכנתא של משכנתא גורו מסייע לחברי קיבוץ לקבל משכנתא בתנאים אטרקטיביים לאחר סקר שוק בין כל הבנקים והשוואה בין הצעות המחיר של בנקים וחברות מימון חוץ בנקאיות. השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם על מנת לסייע לכם לקבל משכנתא טובה בהתאמה אישית למאפיינים האישיים וליכולת ההחזר שלכם.