תשלום משכנתא בהליך פשיטת רגל

אף אדם אינו חסין מאפשרות של היקלעות לקשיים כספיים במהלך חייו, ולעיתים מסוימות, גם פשיטת רגל. למעשה, גם אנשים בעלי ממון רב שמחזיקים בעסקים מצליחים, לעיתים קרובות חוו משברים כלכליים משמעותיים, נאלצו להחזיר חובות לגורמים שונים ולחיות בדוחק למשך שנים. חלקם חזרו לעבוד והגיעו להצלחה פיננסית פעם נוספת, לאחר שהתמודדו מול הסיטואציה ובנו את עצמם בחדש.

טפסים למחזור משכנתא

הסיבות שמובילות למצב של קושי פיננסי יכולות להיות רבות, לדוגמא, עסק רווחי שקורס באופן פתאומי, הפסדים גדולים בעקבות ירידות בבורסה, פיטורים מהעבודה, תאונה שגורמת לחוסר יכולת לעבוד ועוד. פשיטת רגל יכולה להיות אפשרות משפטית לצאת מהמצב, אך בעלי דירות (ובעיקר, פושטי רגל שנותר להם חוב משכנתא לבנק) לעיתים חוששים מכך, בגלל הפחד לאבד את נכס הנדל"ן שברשותם.

עם זאת, לא תמיד פשיטת רגל מובילה בהכרח לאובדן הדירה מצד החייב. נבדוק תחילה, כיצד מתבצע תשלום המשכנתא של אדם הנמצא בקשיים כלכליים משמעותיים.

קשיים בהחזר תשלומי המשכנתא החודשיים – מה עושים?

לפני שאדם מוצא את עצמו במצב של פשיטת רגל טוטאלית, סביר להניח כי ישנו שלב ביניים, בו הוא מתקשה להחזיר את התשלומים החודשיים עבור המשכנתא שהוא נטל מהבנק. בסיטואציה כזו, הדבר המומלץ לעשות, הוא לפנות לבנק ולחפש פתרון באופן משותף – לא להזניח את החוב ולקוות שהבעיה תיפתר מאליה.

חלק מהפתרונות שהבנק יכול להציע, הוא פריסה של תשלומי המשכנתא מחדש (כך שיקטינו את ההחזר החודשי), הקפאת משכנתא שתאפשר ללווה לסדר את המצב הפיננסי שלו וגם החזר החוב בתשלומים. בכל מקרה, אם הלווה אינו ניגש לבנק ומיידע אותו לגבי הסיבות של עיכוב בתשלומים, סביר להניח שהבנק יתחיל בהליכים משפטיים של מימוש נכס הנדל"ן.

מימוש ביטחונות וכינוס נכסים

ככלל, הבנק למשכנתאות אינו מעוניין, כמובן, להגיע למצב של מימוש הביטחונות והעברת הדירה לבעלותו – לראייה, המאמצים הרבים שהוא עושה כדי להימנע מנתינת משכנתא ללווים בעלי סיכון אשראי גבוה. עם זאת, ברגע שישנה הפסקת תשלומים חודשיים של המשכנתא ללא סיבה נראית לעין, הבנק יוציא מכתבי התראה עם דרישה לפרוע את המשכנתא באופן מיידי.

השלב הבא יכולה להיות פנייה למוסד ההוצאה לפועל, במטרה להוציא את החייב מהדירה. הבנק מעוניין לסיים את ההליך של העברת הדירה לרשותו כמה שיותר מהר, כדי לצמצם את ההפסדים מאי תשלום משכנתא. השלב הבא יהיה מינוי כונס נכסים, עיקול על הדירה וצו פינוי של הלווה מהבית. עם זאת, בכל אחד מהשלבים הללו עדיין ישנה אפשרות לטפל בחוב ולמנוע את אובדן הדירה.

תשלום משכנתא בהליך פשיטת רגל

כאשר בעל דירה שעדיין מחזיק בחוב משכנתא מגיע לסיטואציה של פשיטת רגל בגלל חובות לגורמים אחרים, העובדה שהדירה היא ממושכנת דווקא מהווה יתרון עבור החייב. הסיבה לכך היא, כי ישנו קושי משפטי למכור את הדירה שיש עליה שעבוד בנקאי. בנוסף לכך, לבנק יש זכות ראשונים לקבל את החובות מהלווה ואילו הנושים האחרים ייאלצו להסתפק בסכומים מועטים. לפיכך, בית המשפט יכול להורות, כי החייב ימשיך להתגורר בדירה ויגיע להסדר עם הנושים.

אנו בפורטל משכנתא גורו נמצאים כאן עבורך ויכולים להציע לך את האופציות המשתלמות ביותר של ייעוץ משכנתא במגוון של נושאים. השאר את הפרטים האישיים שלך בעמוד זה ואנו נחזור אליך במהירות האפשרית.