כל מה שצריך לדעת על פטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה

ממשלת ישראל נלחמת בשנים האחרונות ככל יכולתה במחירי הנדל"ן אשר רק הולכים ועולים עם הזמן. אחת לכמה שנים מתחלף שר האוצר, ולכל שר חדש יש תכניות משלו להורדת יוקרה המחיה ולמלחמה במחירי הדיור הגבוהים בארץ.

גבר בונה מאגרות מגדל - מה ההשלכות של לקיחת משכנתא

צוות משכנתא גורו אינו עוסק במשנתם של הפוליטיקאים, ובמיוחד לא בתכניות החדשות של שרי האוצר האחרונים ושר האצור הנוכחי, עם זאת כתבה זו באה לחדד ולשפוך אור על הצעת החוק של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, הצעת החוק העוסקת בפטור ממע"מ בעת רכישת דירה ראשונה למגורים.

יוזמת הצעת החוק מע"מ אפס לרוכשי דירה ראשונה

שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, יזם והוביל את הצעת החוק מע"מ אפס לרכישת דירה ראשונה. ההצעה עברה בהצלחה בוועדת השרים לחקיקה של הממשלה ולאחר מכן הונחה להצבעה בפני חברי הכנסת. בתאריך 22 ביוני 2014 אושרה הצעת החוק של לפיד פה אחד בממשלה. לפי הצעת החוק של לפיד כל מי שרוכש דירה חדשה ראשונה לצרכי מגורים, החל מ- 1 בספטמבר 2014, יזכה להטבה משמעותית של תשלום 0% מע"מ. חשוב להדגיש כי ההצעה של לפיד מיועדת רק למי שרוכש דירה חדשה מקבלן.

שר האוצר לשעבר לפיד נבחר על ידי מעמד הביניים ולכן תכנן לייעד את הצעת החוק עבור ציבור הבוחרים בו. מטרת החוק הייתה להפחית את עלות רכישת הדיוק בעיקר לזוגות צעירים, ולאפשר לזוגות הצעירים להגשים חלום ולרכוש דירה חדשה במחיר שפוי. למעשה, כאשר רוכשים דירה חדשה, נניח בסכום של מיליון ₪, הרי 18% מהסכום מועבר לאוצר בגלל תשלום מע"מ, סכום זה אינו עומד לרשות הקבלן.

לכן, מטרתו של לפיד הייתה להפחית את התגמולים המועברים לקופת האוצר וכך לסייע לזוגות הצעירים להיות מסוגלים לרכוש דירה חדשה למגורים. אמנם, שר האוצר לפיד פוטר בסוף על ידי ראש הממשלה נתניהו, לכן הצעת החוק לא הושלמה, וכעת שר האוצר החדש מקדם את התכנית שלו להפחתת מחירי הדיור, באמצעות תכנית למשתכן.

בכתבה זו נבחן את משמעות הצעת החוק של לפיד וננסה להבין כיצד והאם היה החוק משפיע על רוכשי דירה ראשונה.

תנאי הזכאות לתכנית פטור ממע"מ ברכישת דירה ראשונה

כאמור, חוק פטור ממע"מ לרכישת דירה ראשונה נגנז לאור פיטוריו של השר לפיד, וכעת שר האוצר כחלון מקדם את התכניות שלו. עם זאת, כדאי לדעת כי בהצעת החוק המקורית של לפיד, הצעה שאולי תעלה מחדש לדיון בכנסת בבחירות הבאות, נקבעו תנאי הזכאות הבאים:

  • רוכשי דירה ראשנה בלבד
  • רוכש הדירה הינו הורה לילד אחד לפחות
  • לרוכש או לבן זוגו לא הייתה דירה בבעלותו בעבר
  • לפחות אחד מבני הזוג הוא בעל עבר של שירות צבאי, לאומי או אזרחי
  • מחיר הדירה אינו גבוה מהמחיר הממוצע באזור, ועד למגבלה של 1.6 מיליון ₪
  • התחייבות לא למכור את הדירה במשך חמש שנים לפחות

כיצד החוק היה יכול להשפיע על מחירי הדיור?

כאשר בוחנים את ההשפעות העתידיות שהיו יכולות להיות לחוק מע"מ אפס לרכישת דירה ראשונה יש לחלק זאת לשתי תקופות- טווח קצר וארוך. בטווח הקצר ניתן היה לראות כי רוכשים רבים ישבו על הגדר והמתינו לראות האם לפיד יצליח להעביר את החוק, ולמעשה ההמתנה הארוכה גרמה להאטה בשוק הנדל"ן בארץ. קבלנים ניסו לפתות את ציבור הרוכשים לקנות ולא להמתין, אך רוב הזוגות הצעירים העדיפו לחכות, וחלקם פספסו הזדמנויות קורצות ולמעשה יצא שכרם בהפסדם מאחר ומצבם הורע לבסוף.

בטווח הארוך יתכן כי החוק היה מוביל להאטה בקצב עליית מחירי הדיור בארץ, אך יש גורמים רבים המשפיעים בנושא, לכן קשה לאמוד את התכנית ולא ניתן לנבא האם היא הייתה מצליחה או לא. חשוב לזכור כי אם החוק היה עובר בכנסת ומיושם, הרי היצע הדירות הקטן והביקוש הגבוה היו גורמים לעלייה במחירי הדירות.

מגבלות ובעיות של חוק מע"מ אפס ברכישת דירה חדשה

מרגע שהעלה לפיד, שר האוצר לשעבר, את תכניתו למע"מ אפס, קמו להצעת החוק מתנגדים רבים, אך גם היו לה תומכים. מתנגדי התוכנית טענו כי התכנית לא תסייע למגזרים רבים במשק, כמו חרדים, ערבים, משפחות חד הוריות ורווקים, מאחר ואלה לא עומדים בתנאי הזכאות. בנוסף, על פי המתכונת של הצעת החוק מי שיזכו להנחה משמעותית במחיר הדירה יהיו רק זוגות צעירים הרוכשים דירות במרכז, בגלל המחיר הגבוה יותר של שירות באזור המרכז.

כדאי לדעת כי בין מתנגדי התכנית היו פקידי אוצר רבים מאחר ואם ההצעה הייתה עוברת ומאושרת בכנסת הרי היה חל פיחות בהכנסות הממשלה, והיה צורך לשנות את התקציב כדי למצוא פתרונות מהיכן לגייס כספים במקום המע"מ שהיה יכול להתקבל ממכירת דירות חדשות. כמו כן, אחת הבעיות העיקריות של הצעת החוק הוא נושא ההיצע, מאחר וקיים מחסור בדירות חדש, לכן גם אם חלה הפוגה קלה בביקושים, הרי סביר להניח כי אם הצעת החוק הייתה מאושרת הרי כל הזוגות הצעירים היו רצים למשרדי המכירות ובגלל הביקוש הרב מחירי הדיור היו מזנקים מעלה.

לסיכום, קשה לאמוד מה הייתה יכולה להיות מידת ההצלחה של הצעת החוק מע"מ אפס ברכישת דירה חדשה על ידי חסרי דיור, אך עדיין חשוב להכיר את הצעת החוק ולבדוק האם היא הייתה מסוגלת לסייע לזוגות הצעירים בארץ להגשים חלום ולרכוש דירה בישראל. כיום, שר האוצר החדש כחלון מקדם את התכניות שלו, וימים יבואו ויגידו איזה תכנית עדיפה יותר.

לפרטים נוספים ולייעוץ בנושאי משכנתאות, השאירו פרטים באתר. צוות המומחים של משכנתא גורו עומד לרשותכם, נשמח לסייע לכם בכל שאלה ובקשה, ולעזור לכם לבחור משכנתא טובה וזולה, וזאת ללא כל התחייבות או עלות מצדכם.