כמה ריבית משלמים על משכנתא?

שאלה שאנו נתקלים בה לעיתים קרובות היא כמה ריבית אשלם על משכנתא? ואיך בדיוק נקבע שיעור זה ולא אחר. חשוב לדעת כי יש הרבה מאוד גורמים שקובעים את הריבית, חלקם קשורים להלוואה, חלקם ללקוח, וכולם מסתכמים בבנק המלווה.

שק של כסף

כאשר לוקחים הלוואת דיור, מתחייבים למספר שנים שעשוי להגיע לעשרים שנה ומעלה, המבוטא בהחזרים חודשיים. הסכום אותו מחזירים לא כולל רק את התשובה לשאלה כמה ריבית משלמים על המשכנתא, אלא תלוי גם בסכום שלווים, במסלול שקיבלתם מהבנק למשכנתאות איתו קשרתם את עתידכם, בכמות התקופות לתשלום ובסוג ההצמדה. במאמר הבא תמצאו כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול אודות מהי ריבית המשכנתא, מי קובע אותה, את שיעורה וכיוצא בזה.

האם ריבית משכנתא שנתית חשובה בכלל?

כדי להפנים את חשיבותה של הריבית אותה משלמים על המשכנתא, צריך לדעת מה היא בכלל אומרת ומהי ריבית שנתית משכנתא. נניח שלקחתם הלוואה בסכום של 700 אלף ₪. התחייבתם ל-20 שנים וקיבלתם ריבית שנתית בגובה 3.5%. הסכום החודשי שתידרשו לשלם הינו 4,060 ₪. לעומת זאת, אם הבנק נתן לכם שיעור ריבית של 5%, הסכום החודשי שתשלמו יהיה 4,620 – פער של 560 ₪ לכל חודש ו-135,000 ₪ לכל תקופת התשלומים! ראינו אפוא כי ריבית משכנתא שנתית היא משמעותית ביותר מכייון שהיא פקטור רציני שמשפיע על כמה מחזירים על משכנתא.

כמה ריבית על משכנתא? התנאים הכי טובים איתנו – בהתחייבות!
לקחתם הצעה למשכנתא? לפני שחותמים מוזמנים לדבר איתנו

מתחייבים לחסוך לכם כסף!
לייעוץ ללא התחייבות חייגו: 053-9378266

אחוזי ריבית משכנתא – מי אחראי על קביעתם?

בהגיעכם לבנק אתם מתיישבים מול יועץ המשכנתאות ומבקשים את ההלוואה הרצויה. בהתאם למשתנים אותם נציג בהמשך הוא אומר לכם את הריבית שהבנק מציע לכם, ומציג בפניכם כמה מסלולים התואמים את הרכב המשכנתא שאתם מעוניינים בה. מכך נובע שהבנק הוא זה שבעצם מכתיב לכם את הריבית שתשלמו, אך כאן חשוב לדעת כי מאחורי הקלעים ליועץ יש טווח שנע בין שני אחוזים מסוימים, לדוגמה בין 3.5% ל-5%, כאשר לוגית הוא מעדיף להתחיל מהסכום הגבוה.

לטבלת ריביות משכנתא מעודכנת לחצו כאן

מה האינטרס של היועץ בנקיבת ריביות משכנתא גבוהות

ניתן לזהות שתי סיבות לכך שהיועץ בתור התחלה יאמר לכם את הגבול העליון של הריבית:
1. ריבית היא בסופו של דבר מקור ההכנסה של הבנק. ככל שהיועץ יסגור משכנתאות בריבית גבוהה יותר, ההערכה אליו תגדל בהתאם. הבנק כמו כל גוף מסחרי מעוניין למקסם רווחיו.
2. הוא לוקח בחשבון שרוב הלקוחות יטענו כי הריבית גבוהה להם, כך שהוא משאיר לעצמו את יכולת המיקוח, וכביכול מראה ללקוח שהוא בא לקראתו ומוריד את הריבית עבורו.

כיצד הבנק מתייחס לכסף שהוא מלווה?

ריבית על משכנתאות היא התמורה שהבנק מקבל על מכירת הכסף ללקוחות. בנתינת הלוואה הבנק כמובן מסתכן שכן הוא מעניק את כל הסכום עכשיו ומיד ומקבל אותו טיפין טיפין לאורך זמן. לכן הבטחון שלו זה למעשה שיעבוד הנכס הנרכש. הלוגיקה היא שאם לקוח מגיע לחדלות פירעון, הבנק יכול למכור את הנכס ולהחזיר לעצמו את ההלוואה שנתן. ברור שהבנק ממש לא מעוניין להגיע למצב הזה, כאשר האידיאל מבחינתו הוא שהלקוח ימשיך לשלם את ההחזרים החודשיים ללא בעיה.

אז איך הוא יודע איזה ריבית על משכנתא לתת לכל לקוח?

הבנק מבצע בדיקה של הנתונים הרלוונטיים מבחינה פיננסית הקשורים אליכם הלקוחות, ובונה פרופיל לקוח לכל אחד, עם קביעת ציון זה או אחר שמבטא את רמת הבטחון שהבנק חש כלפי ההחזר שלכם. אם הוא משוכנע שיהיה לכם קשה לעמוד בהחזרים, תיחשבו בעיניו למסוכנים בעלי סיכוי גבוה לחדלות פירעון. הסיבות לכך מגוונות ביותר, כמו עבודה לא יציבה, שיקים ששילמתם וחזרו, יש לכם הגבלות מבחינת הבנק, ועוד המון אפשרויות, שבסופן נקבעת הריבית על המשכנתא שתשלמו.

אז איך מורידים את אחוזי ריבית על המשכנתא ומקבלים מסלול משתלם?

פשוט מאוד! עולם המשכנתאות עמוס באופציות, נתונים והגדרות, ואתם ממש לא רוצים לפעול לבד ללא עזרה מקצועית. כל מה שאתם צריכים הוא לפנות לפורטל המשכנתאות המוביל, הלא הוא פורטל משכנתא גורו. האתר שהוקם בהשקעה רבה מכיל יועצי משכנתא ותיקים ומנוסים, אשר מייעצים ומכוונים בכל הנושא של קבלת הלוואות מהבנקים או מחברות פרטיות מוכרות ואמינות, ודואגים להתאים לכל לקוח את המסלול המשתלם ביותר וחותרים לקבלת ריבית שנתית משכנתא נמוכה.

כמה ריבית משלמים על משכנתא? אתם שואלים והגורו עונה

האם ריבית של 4.25% היא ריבית טובה למשכנתא?

ריבית של 4.25% נחשבת לריבית ממוצעת ויחסית טובה למסלולים כמו משכנתא בריבית משתנה כל חמש שנים, לתקופה של עד 20 שנה, ולמסלול ריבית קבועה צמודה למדד המחירים לצרכן לתקופה של 10-15 שנה. אם בכוונתכם לבחור מסלול משכנתא בריבית פריים הרי ריבית של 4.25% היא גבוהה והטווח המומלץ של הריביות הוא 1.25-2%.

חשוב להבין כי הריבית משתנה בהתאם למסלולים הנבחרים, סכום ההלוואה ותקופת המשכנתא, ישנם פרמטרים נוספים המשפיעים על הריבית שהבנק יקבע עבורך. לכן, חשוב לפנות ליועץ משכנתאות מנוסה כדי לבנות תמהיל הלוואה בהתאמה אישית ליכולת ההחזר ולאחר תכנון פיננסי, כך ניתן לערוך מכרז בין הבנקים השונים כדי לקבל ריבית טובה יותר.

מומלץ לקריאה נוספת:

מסלולי משכנתא מומלצים

ריבית הפריים

מדריך לקיחת משכנתא

קדימה לעבודה

משכנתא גורו הוא הכתובת שלכם אם אתם מעוניינים לקחת משכנתא, לבדוק מה הריבית על משכנתא, לבדוק את הזכאות שלכם לגבי סכום זה או אחר, להתייעץ בנוגע לשיעורי ריבית, הצמדות ותקופות לתשלום, ופשוט להיות הרבה יותר חכמים לפני התחייבות כה ארוכה ויקרה. השאירו את פרטיכם באתר על מנת לאתר עבורכם את ההצעות המשתלמות והאטרקטיביות ביותר למשכנתא, הניתנות לכם מהמוסדות המובילים. משכנתא גורו דואג שתקבלו ריביות משכנתא נמוכות לחיים הרבה יותר קלים.