עודכן לאחרונה בתאריך פברואר, 2019

ריבית משכנתא

ריבית המשכנתאות שאנו בוחרים היא פרמטר מאד חשוב כאשר אנו מתלבטים בין האפשרויות הרבות שהבנקים מציעים לנו. עם זאת, יש לזכור שהריבית הנמוכה ביותר כיום לא בהכרח תישאר כזאת לאורך זמן. מכיוון שבזמן לקיחת המשכנתא אנו בעצם לוקחים הלוואה לאורך שנים רבות, יש חשיבות רבה לאסטרטגיה ולהבנה של השינויים בנתונים הפיננסיים לאורך השנים – זה מאפשר הסתכלות מקיפה יותר ובחירה אופטימאלית מבין האפשרויות הקיימות של מסלולי המשכנתאות.

אתם שאלתם על ריבית הפריים והגורו ענה

איך מתנהג הפריים?

ריבית הפריים משמשת בין השאר כבסיס לתמחור הלוואות, היא נקבעת על בסיס שיעור הריבית שבנק ישראל קובע בהלוואות שהוא מעניק לבנקים ולגופים פיננסיים אחרים. כאשר בנק ישראל מגלה כי מדד המחירים לצרכן עלה מעל היעד שנקבע הוא מעלה את ריבית הפריים כדי להוריד ביקושים בשוק, כאשר יש מיתון במשק והמחירים לא עולים בהתאם לתחזית שקבע בנק ישראל, הוא מפחית את ריבית הפריים כדי לעודד צריכה וכדי להניע את המשק.

אם יש לי יותר משליש פריים (או ריבית משתנה אחרת), האם אני יכול למחזר אותה שוב לפריים?

אם יש לך יותר משליש פריים או מסלולים בריבית משתנה אחרת, תוכל למחזר את המשכנתא מחדש למסלול פריים, למרות מגבלת השליש של בנק ישראל. אמנם, בנק ישראל החליט לפני מספר שנים על מגבלת השליש שמונעת מאתנו לקחת מסלולי משכנתא בריבית משתנה בתדירות נמוכה מחמש שנים בשיעור גבוה משליש ההלוואה, אך מי שלקח הלוואה לרכישת דירה לפני המגבלה, יכול בעת מחזור המשכנתא לשמור על החלק היחסי של המסלולים בריבית משתנה, ביניהם גם מסלול בריבית פריים.

ריבית פריים לוקחים לזמן קצר או ארוך?

משכנתא במסלול ריבית פריים נחשב לאחד המסלולים הפופולריים ביותר בשנים האחרונות בגלל הריבית הנמוכה במשק, כך למעשה הלווה זוכה לתשלומי החזר נמוכים יותר בתחילת ההלוואה, אך יש לראות את התמונה הכוללת מאחר והריבית הנמצאת בשפל חסר תקדים צפויה לעלות בעתיד. לכן, יש לשקול היטב לכמה זמן לקחת מסלול משכנתא בריבית פריים, מצד אחד מפתה לקחת את המסלול לתקופה ארוכה של 20-25 שנה, אך כדי להגביר את היציבות והביטחון כדאי לקצר את תקופת המסלול בריבית פריים ולבחור מסלולים יציבים יותר שלא ילכו ויגדלו עם הזמן.

כדאי לדעת כי משכנתא בריבית פריים אפשר לפרוע לפני הזמן ללא תשלום עמלת היוון, לכן כדאי לקחת מסלול זה לתקופה של 15-20 שנה, וכאשר ניתן אפשר לפרוע את המסלול הנחשב כיום לאטרקטיבי, אך כאשר הריבית תעלה חזרה תשלומי ההחזר עלולים להתייקר באופן משמעותי.

בחורה שבודקת משכנתא, עובדת בחברה לייעוץ משכנתא

הריבית במשק למשכנתא – כמה ריבית משכנתא היום?          

כדי לדעת מהי ריבית המשכנתא היום, חשוב להסתכל על המשק בכללותו. כיום בישראל אנו נמצאים בסביבה של ריביות נמוכות, מה שמשפיע בצורה ישירה גם על שוק המשכנתאות. לאחר המשבר הכלכלי בשנת 2008, בנק ישראל החל להוריד ריבית במשק בצורה הדרגתית וכיום הריבית עומדת על 0.1% – הנמוכה אי פעם.

לשימושכם תמצאו באתר מחשבון משכנתא מתקדם בעזרתו תוכלו לדעת מה הריבית היום ולתכנן את החזר המשכנתא שלכם

ריבית המשכנתאות היום לעומת תקופות קודמות

המצב הקיצוני למדי כיום גורם לכך שההפרש בין ריביות משכנתא היום של משכנתאות צמודות ולא צמודות הוא נמוך למדי ובעקבות כך המסלולים של ריביות לא צמודות הופכות לפופולאריות יותר. המסלול הלא צמוד הוא מסלול שמאפשר יציבות וביטחון לאורך זמן מכיוון שמדובר בתשלומים קבועים, אך עם זאת מורכב מריבית גבוהה הרבה יותר. כיום, כאמור, המצב שונה וההפרש אינו כה גדול.

ריביות משכנתא היום מאפשרות לך לבחור מבין מסלולי משכנתא רבים שבעבר היו אטרקטיביים פחות בגלל הריבית הגבוהה במשק והאינפלציה הגבוהה. כיום יש לך הזדמנות לבחור מבין אפשרויות רבות, בדומה לבחירת מוצרים בסופרמרקט בתקופה של מבצעים.

אתם שואלים המומחים של גורו עונים – 

מה היא ריבית על המשכנתא?

ההגדרה המילונית לריבית משכנתא היא הפיצוי הכספי ללווה הניתן על ידי המלווה, עבור שימוש בכסף לתקופת זמן מוגדרת. בכלכלה: הביטוי למחיר הכסף, בתקופה נתונה, ובמקרה שלנו הפיצוי הכספי שאנו בתור המלווים נותנים לבנק או לחברה חוץ בנקאית על מתן הכסף הנחוץ לנו לשם קניית נכס – דירה או בית.

מומלץ לקריאה נוספת:

ריבית משכנתא 2019

ריבית פריים

ריבית משכנתא ממוצעת

יועצי המשכנתאות של משכנתא גורו יסייע לך בבחירת מסלול משכנתא נכון בשבילך בהתחשב בריבית משכנתא היום. כל מה שאתה צריך לעשות זה להשאיר את הפרטים שלך כאן ואנו נחזור אליך בהקדם האפשרי.