במידה ותעלה הריבית בארה"ב – מה המשמעות לגבי הריבית בארץ?

במהלך השנים האחרונות, אנו רואים מגמה הולכת וגוברת של הורדות ריבית בכל רחבי העולם, כולל ישראל, בה הריבית עומדת על 0.05%. ישראל למעשה, כמדינה קטנה ותלויה בכלכלה העולמית, מחויבת להוריד את הריבית כדי לא להוות מקלט לספקולנטים במטבע חוץ שמעוניינים לנצל את ריביות גבוהות, לעומת שאר העולם ולהרוויח על ההפרש.

מחשבון לחישוב גובה הריבית על המשכנתא

למעשה, מדינות רבות, כמו שוויץ, יפן, שבדיה ודנמרק אף הורידו את הריבית לרמות שליליות, מה שאומר כי הלקוחות שמפקידים כסף יצטרכו לשלם כסף לבנק – מצב אבסורדי שלא היה כמותו לעולם. גם בארה"ב לא הייתה עליית ריבית במשך תקופה ארוכה למדי, במשך כשבע שנים. בשנים האחרונות אף הופעלו מספר תכניות של הרחבות כמותיות שמהוות תוספת נלווית לריבית הנמוכה.

עם זאת, בחודש דצמבר, ראינו עלייה ראשונה של ריבית מרמה של 0-0.25% לרמה של 0.25%-0.5%. יתרה מכך, הבנק המרכזי האמריקאי רמז שהעליות תמשכנה גם בשנת 2016.

מדוע רמת הריבית בעולם היא כה נמוכה?

המשבר הכלכלי בשנת 2008, שנגרם בגלל משכנתאות הסאב פריים, היה הקשה ביותר מאז שנת 1929 והכלכלה העולמית עדיין אינה מסוגלת לצאת ממנו. כחלק מהתמודדות עם המשבר, הבנקים המרכזיים בכל העולם החלו לנקוט בצעדים מונטאריים שונים, שכוללים בין השאר הורדות ריבית הדרגתיות ותכניות של הרחבות כמותיות. הכול כדי לתמרץ את הכלכלה, לגרום לאנשים לחסוך פחות, לצרוך יותר וכך להגדיל את התוצר הלאומי גולמי.

גם בארה"ב כאמור, שררה ריבית אפסית במשך שנים, אך בשנה האחרונה הנתונים החלו להשתפר. תכנית ההרחבה הכמותית האחרונה הופסקה ונתוני התעסוקה, בעיקר, החלו להראות סימנים מעודדים מאד – האבטלה למעשה קוצצה בחצי לאחר התקופה הקשה ביותר שעברה על המשק האמריקאי. אמנם האינפלציה עדיין נמצאת הרבה מתחת ליעד, אבל זה גרם לבכירי הפד (הבנק המרכזי) לעלות את הריבית בחודש דצמבר.

למעשה, האנליסטים צפו עליות ריבית כבר כחצי שנה, אך הדבר התעכב כל הזמן מסיבות שונות – בין אם זה נתונים חלשים מידי בארה"ב עצמה, טלטלות בשוק הסיני ועוד. אבל בסופו של דבר, הבנק המרכזי בארה"ב עמד בהתחייבות שלו לגבי עליית ריבית אחת לפחות בשנת 2015.

מה יקרה לרמת הריבית בארה"ב בשנת 2016?

בהודעה שהוציא הפד לאחר עליית הריבית בדצמבר, הכוונה הייתה לעלות את הריבית ארבע פעמים נוספות בשנת 2016. הדבר לא נראה ריאלי כבר עכשיו וזאת בגלל הטלטלות הגדולות שעוברות על השווקים מתחילת השנה.

הירידה החדה במחירי הנפט אל מתחת לשלושים דולר גרמה לאי יציבות גדולה וגם המצב הכלכלי בסין ממשיך להוות מקור לדאגה עבור המשקיעים. כל זאת נאמר גם בהודעות שמוציא הפד לאחר הפגישות המתוכננות שלו. כלומר, העליות יהיו קטנות מהצפוי.

ההשפעה של הריבית בארה"ב על הריבית בארץ

אם נשפוט לפי נתוני העבר, הרי שבישראל נוהגים לחקות את ארה"ב בכל מה שקשור לריבית ולשאוף שהריבית בארץ תהיה גבוהה יותר. כלומר, העלייה בסוף 2015 והתחזית האופטימית של הפד הייתה אמורה לגרום לנו לחשוב, כי עליית ריבית קרובה גם בישראל. אולם, כמו שאמרנו, טלטלות השווקים מאז תחילת שנת 2016 די טרפו את הקלפים וכעת נראה שבנק ישראל ישמור על הריבית הנמוכה עד התייצבותם.

אנו באתר משכנתא גורו מעוניינים לתת את המידע המפורט ביותר לגולשים שלנו וזאת כדי שיקבלו את ההחלטה הנכונה בבואם ליטול משכנתא. עם זאת, אנו תמיד עומדים לשירותך ומוכנים להפנות אותך לאנשי מקצוע בתחום המשכנתאות. במידה ויש לך שאלות נוספות בנוגע להשפעות השונות של הריבית בארה"ב על הריבית בישראל, אל תהסס לפנות אלינו. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר אתך הפרטים האישיים שלך באתר ואנו נחזור אליך בהקדם האפשרי.