מדריך משכנתא – חלק 1: מהי משכנתא? סקירה כללית

חישוב הריבית צמודה למדד

משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח, עד 30 שנה, לרכישת דיור. רגע לפני שצוללים לעולם המושגים הרחב ומתעמקים בנושאים ובשאלות מהותיות כמו כיצד לבחור תמהיל משכנתא ואיזה מסלול הוא המשתלם ביותר, יש להבין מהי משכנתא.

מדריך משכנתא – מהי משכנתא לרכישת דיור?

כאמור, משכנתא היא הלוואה לשנים ארוכות לצרכי רכישת דיור. חשוב להדגיש כי יש מספר סוגי משכנתאות אך במדריך זה נתייחס רק למשכנתא לצרכי רכישת דירה למגורים. כדי לרכוש דירה בארץ, במיוחד לנוכח העלייה המתמדת במחירי הנדל"ן, יש לפנות לבנק המציע הלוואה תמורת העמדת הנכס כביטחון ותשלום חודשי הכולל ריביות שונות.

הבנק לוקח סיכון רב, לכן עליו לשעבד את הנכס כערובה להשבת כספו, ובהתאם למסלולי המשכנתא הנבחרים על הלווה לשלם את קרן ההלוואה והריבית, הריבית מהווה את הרווח של הבנק מהעסקה.

הבנק רושם שיעבוד על הדירה בטאבו, במינהל מקרקעי ישראל או אצל רשם המשכונות, כדי להבטיח את השבת כספו ולמזער סיכונים. מרגע רישום משכון על הדירה הלווה אינו מורשה לבצע שינוי משמעותי בנכס או למכור את הדירה ללא אישור מהבנק ממנו לקח משכנתא.

כדי להסביר באופן מפורט וברור יותר מהי משכנתא, לפניכם דוגמה פשוטה להבנה – משפחת ישראלי מעוניינת לקנות דירה בחדרה שעלותה 1.2 מיליון ₪. למשפחת ישראלי הון עצמי בסך 600,000 ₪, לכן היא פונה לבנק בבקשה לקבל משכנתא בסכום של 600,000 ₪. הבנק מבצע בדיקות שונות, ובמידה ומאשר את הבקשה מחתים את משפחת ישראלי על חוזה משכנתא בגובה 600,000 ₪. החוזה מפרט את מסלולי ההלוואה, הריביות הצמודות ותנאים נוספים. מרגע החתימה על החוזה מתחייבת משפחת ישראלי להחזיר את ההלוואה בכפוף לתנאי חוזה המשכנתא.

הדירה בשווי 1.2 מיליון ₪ מהווה ביטחון לבנק להשבת כספו, לכן הוא מבצע רישום השעבוד בלשכת רישום מקרקעין.

לאחר הבנת הדוגמה והמענה לשאלה מהי משכנתא, ניתן לקרוא מדריך משכנתא מקיף באתר. אנו עומדים לשירותך ונשמח לענות על כל שאלה נוספת בנושא מהי משכנתא וכיצד לבחור הלוואה לדיור. השאר פרטים באתר ונחזור אליך בהקדם.  

למעבר למדריכי משכנת נוספים:

 

אתה כאן ← חלק 1 – מהי משכנתא סקירה כללית

    חלק 2 – כל השלבים עד לקבלת הכסף

    חלק 3 – התכנון הפיננסי של המשכנתא

    חלק 4 – קבלת אישור עקרוני מהבנק

    חלק 5 -מסלולי המשכנתא סקירה כללית

    חלק 6 – בניית תמהיל למשכנתא שלך

    חלק 7 –  משא ומתן מול הבנק וסגירת העסקה