מאיזו משכנתא מומלץ להימנע

עבור רבים המהלך של לקיחת משכנתא הוא אחד המשמעותיים והמרכזיים בחיים, צעד חשוב וכבד כלכלית שמשנה את חישוב ההכנסות וההוצאות לעשרים שנים ואף יותר. אך למרות החשיבות הגדולה וסכומי הכסף הענקיים שמועברים בעסקה, ניתן לזהות טעויות רבות שעושים לווים בנושא של לקיחת המשכנתא. חלקן נובעות מחוסר ידע, חלקן מפזיזות, ואחרות מעצות אחיתופל שניתנות על ידי יועצים גרועים. אז מאיזו משכנתא מומלץ להימנע ואיך קובעים את המתאימה לנו ביותר?

אדם שאיבד את רכושו

פיזור סיכונים לחיים ארוכים

בכל דבר בחיים תמיד צריך שיהיו עתודות, חלופות, והימנעות ממצב של הסתמכות על גורם אחד בלבד. דבר זה חשוב במיוחד בנושא המשכנתא, אשר מאופיין בדינאמיות רבה, שינויים תכופים ואי ודאות גדולה. הדבר נכון הן לנושא הריביות והן לנושא ההצמדות.

הרבה מסתנוורים ממצב נתון, נאמר ריבית פריים נמוכה או מדד מחירים יציב, ומשוכנעים שהמצב יישאר כך לעד. אך העובדות מלמדות שריביות משתנות, מדדים עולים ויורדים, ולכן מומלץ לחלק את המשכנתא לכמה מסלולים, כל אחד יהיה בעל תנאים שונים, כך שאם הורעו התנאים במשק, זה ישפיע על מסלול אחד או שניים ולא על כולם.

אין לנוח על זרי הדפנה

עשיתם שמיניות באוויר, בדקתם המון דירות, גייסתם הון עצמי, מצאתם חסכונות, עשיתם סקרי שוק, סגרתם עסקת משכנתא שנראית לכם משתלמת, ועכשיו אתם מתרווחים על הספה בתחושה שזהו זה, אין לכם כוח יותר להתעסק בזה. טעות! כפי שנאמר לעיל תנאי השוק משתנים רבות, וחלומות בהקיץ עלולים לעלות הרבה כסף. ההמלצה היא תמיד להיות מעודכן, לברר עם הבנק אחת לתקופה מה השתנה, האם שווה למחזר את המשכנתא לטובת תנאים משופרים, ולא להירדם.

לקרוא את האותיות הקטנות

תחשבו על כ-20 שנים של תשלומים, אולי אפילו 25 ובמקרים אחדים אף 30. אין לדעת איזו ירושה תיפול עליכם בתקופה הזאת, זכייה בלוטו, מענק שמן מהעבודה או מציאת מזוודה מלאה דולרים ברחוב. סכום כסף כזה יכול לעזור לכם בפירעון חלקי של ההלוואה, ולהפחית את הסכומים החודשיים שתשלמו, כמו גם את משך זמן ההלוואה.

אך במקרים רבים קיים קנס פירעון מוקדם ועמלות יציאה אותן הבנק הוסיף כסעיפים בחוזה ולא ידעתם עליהם, שהופכים את העסק ללא משתלם. מה עושים? בודקים לפני מהם סעיפי היציאה ומה ניתן לעשות איתם.

העצה החשובה מכל

תמיד, אבל תמיד, תצפו את העתיד. כמובן שאין כאן דרישה להפוך למגדת עתידות, אך ישנם גורמים רבים שאפשר לדעת עכשיו ומשפיעים רבות על ההכנסה העתידית. שאלו את עצמכם את השאלות הבאות: האם צפוי לכם קידום בעבודה? האם אתם מתכננים להרחיב את המשפחה? האם תשתחרר לכם מתישהו תוכנית חיסכון? האם הדירה שאתם רוכשים עכשיו עתידה להתחלף בדירה משופרת בעתיד? לכל אלו השפעה גדולה על המשכנתא, על התנאים שלה, והסתכלות נוכחית בלבד היא טעות!