משכנתא וגירושין

משכנתא למתגרשים

המדריך למתגרש – כל מה שצריך לדעת על המשכנתא

גירושין זה תהליך לא נעים שכל אחד היה רוצה להימנע ממנו, אך לעיתים זה לא מתאפשר ואף נראה כפתרון היחידי לבעיות שקיימות בנישואים. לא רק שמתלווים לגירושין רגשות עזים בנוגע לחלום המשפחתי שמתפרק, אלא גם שכעת יש לעשות החלטות ולהגיע להסכמות בנוגע לנושאים שלאו דווקא הייתם רוצים לריב או אפילו לדון עליהם. אחד מאותם נושאים הוא משכנתא לגרושים – אותה הלוואה שהתחייבתם לשלם במשך שנים רבות וטובות, אך כעת נראה שאין סיבה או רצון לעשות זאת יחדיו.

לרוב, עורך דין לגירושין יוכל לעזור לכם להבין מה הפתרונות האפשריים שלכם בנושא זה, אך תמיד מומלץ להיעזר גם ביועץ משכנתא לגרוש. צוות היועצים שלנו במשכנתא גורו כבר עזר למאות זוגות להבין בדיוק מול מה הם עומדים בתהליך הגירושין בנושא המשכנתא, וערכנו בשבילכם מדריך קצרצר שיראה לכם מה האפשרויות והזכויות שלכם כשאתם מחליטים להתגרש.

 

מה קורה למשכנתא כשמתגרשים?

כאשר אחד מבני הזוג כבר לא מתגורר בבית עקב גירושין, זה לא אומר באופן מידי שאין עליו לשלם את חלקו במשכנתא שלה התחייב. הדבר מצריך הכרעה משפטית או הסכם גירושין, ועד שאחד כזה מתקבל, על בני הזוג להמשיך לשלם את ההחזרים החודשיים לבנק על המשכנתא שלקחו (על פי הקביעה בהליך תמ"ש נצרת 22859-06-12 א.ק. נ' ר.א.ק.)

עם זאת, לא כל גירושין הם תהליך שעובר חלק, ופעמים רבות בני הזוג לא מצליחים להגיע להסכמות בנוגע לדירה. במקרה שכזה יש להם אפשרות למכור אותה לצד שלישי כדי לפרוע את המשכנתא, ואם נשאר כסף נוסף מהמכירה, הוא יתחלק בין בני הזוג. לשם כך אחד מבני הזוג צריך להגיש תביעה לפירוק שיתוף בדירה, זאת בהתאם לסעיף 37 לחוק המקרקעין תשכ"ט-1969, אשר מאפשר לכל אחד מהצדדים ליצור בקשה לפירוק שיתוף במקרקעין בכל רגע נתון.

התהליך הזה נהיה מסובך יותר כשמעורבים בו ילדים. הרי שבית המשפט לא דואג למגורים אחרים לבני הזוג, אך הוא צריך לוודא שהילדים שלהם יישארו עם קורת גג מעל הראש. לכן בית המשפט יכול לעכב את מכירת הדירה עד שישנה הוכחה למציאת דיור אחר לילדים, וזאת על פי:

  • סעיף 8א לחוק בית המשפט לענייני משפחה התשנ"ה 1995
  • סעיף 40א לחוק המקרקעין
  • סעיף 6 לחוק יחסי ממון בין בני זוג התשל"ג 1973

דרך שלישית ואחרונה לפתור את סוגיית משכנתא בהליך גירושין היא שאחד מבני הזוג יעביר את החלק שלו בדירה לבן הזוג שני, לרוב לאחר קיזוז מחיר הרכישה שלה מהחלק היחסי של הגרוש ומשאר הרכוש והכספים המשותפים של הזוג. אם למשל הגבר יוצא מהדירה, עוברת ההתחייבות על תשלומי משכנתא לגרושה, לאחר שקיבלה מהגרוש שלה סכום שיאפשר לה לעשות זאת לבד.

 

כעת צריך לא רק עורך דין, אלא גם יועץ משכנתאות

עורך הדין יכול לעזור לכם להגיע להסכמים בנוגע לדירה, אך במידה והיא נשארת אצלכם ויהיה עליכם להמשיך לשלם את המשכנתא, אתם עשויים לעשות החלטות שלאו דווקא יועילו לכם בהמשך. שאלות רבות עולות בראשם של מתגרשים, כמו האם כדאי למחזר את המשכנתא? האם בן הזוג שכעת נדרש לשלם את חלקו היחסי בדירה יכול לקחת משכנתא נוספת? ומה הם בכלל תנאי משכנתא לגרושים שמעוניינים לרכוש דירה? היועצים של משכנתא גורו יוכלו לענות לכם על אותן שאלות ולתת לכם את כל המידע שנדרש לכם ושיכול לחסוך לכם כסף רב בהמשך החיים. הייעוץ הראשוני הוא בחינם וללא התחייבות, ואתם רק מרוויחים מכך שאתם צוברים ידע רב ונמנעים מטעויות שאחרים שילמו עליהם את המחיר בנושא משכנתא וגירושין.