משכנתא לרכישת דירה בקיבוצים ומושבים

חולמים על בית בכפר? קחו בחשבון שיש עוד רבים כמוכם שחולמים על נוף פסטורלי ובית טובל בירק, כזה שאפשר למצוא רק בקיבוצים ובמושבים. וכשיש ביקוש עולה גם המחיר ואם אין לכם הון עצמי בהיקף גדול, אין מנוס מהגשת בקשה למשכנתא לרכישת דירה בקיבוצים ובמושבים.

יד שאוחזת מחזיק מפתחות עם בית עליו

מה משמעות משכנתא לקיבוצים ומושבים?

עד לשנת 2009, המשמעות העיקרית, וגם הבעייתית מכולן היתה כי כל הדירות בקיבוצים רשומות על שם הקיבוץ לא על שם הדיירים המתגוררים בדירות, גם אם רכשו אותן בעצמם.

הבעיה  התחילה בשלב הבקשה למשכנתא מהבנק, זאת מאחר והבנק משעבד את הדירה שנרכשה עד לסיום פירעון ההלוואה, על מנת להבטיח לעצמו את ההחזר הכספי. מאחר והדירות בקיבוצים היו רשומות על שם הקיבוץ ולא על שם הרוכשים, הבנקים סירבו להעניק משכנתא למבקשים.

החל משנת 2009 ועם ההבנה שהגבלות אלו לא יאפשרו קנייה של דירות בקיבוצים, הושג הסכם בין התנועה הקיבוצית, מנהל מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, ובו מוסכם כי חברי קיבוץ שחברותם אושרה משנת 2006 ואילך, זכאים לקבל משכנתא ואף לרשום את הדירות על שמם.

לא רק זאת, כיום מעניק משרד הבינוי והשיכון תנאים מועדפים למבקשי משכנתא לדיור בקיבוצים, במידה והם נמצאים באזורי עדיפות ארצית.

משכנתא לקיבוצים ומושבים ניתנת כמו משכנתא לכל דירה במקום אחר בארץ. לאוכלוסיות מסוימות הזכאות היא מיוחדת ובתנאים מועדפים, כמו למשל לעולים חדשים. באופן כללי נקבעת הזכאות לפי נתונים אישיים של מבקשי המשכנתא, כמו מספר שנות הנישואים, תקופת השירות הצבאי או הלאומי, מספר אחים ואחיות וכדומה.

דירה הנרכשת בקיבוצים ובמושבים הנמצאים על קו התפר או באזורי עימות, תזכה את הלווים במענק מיוחד בגובה של כמאה אלף ₪. יצוין כי נושא המענקים משתנה מדי פעם ולא תמיד הוא תקף.

מסלולי משכנתא

כדי לקחת משכנתא באופן שיהיה אפשרי גם להחזיר אותה, עומדים לרשות הלווים מספר מסלולים מהם ניתן לבנות תמהיל משכנתא ולהפחית סיכונים.

ניתן לחלק את ההלוואה למספר אפיקים, כמו מסלול צמוד מדד, מסלול בריבית קבועה, מסלול בריבית משתנה וכדומה. באופן זה, גם אם חלים שינויים דרמטיים באחד המסלולים, לא כל ההלוואה מושפעת מהם.

כמו כל בקשה למשכנתא, גם בקשה לצורך רכישת דירה במושבים ובקיבוצים, נבדקת על ידי הבנק באספקטים של יכולת החזר, עבר נקי ומסודר בחשבון הבנק ופרמטרים אחרים, כמו ההון העצמי של הלווים, יציבות בעבודה וכדומה.1717

הדרך היעילה ביותר לתכנון נכון של המשכנתא היא ביצוע השוואת מחירים בין הבנקים השונים למשכנתאות וגופים פיננסיים אחרים, חישוב מדויק של גובה ההחזר החודשי ובדיקת היכולת לעמוד בו.

ניתן ואף רצוי להיוועץ ביועץ למשכנתאות שיסייע לבצע את החישוב המדויק ולהגיע למשכנתא האולטימטיבית.

פורטל משכנתא גורו מסייע באיתור משכנתאות מהמוסדות הפיננסיים המובילים בארץ, תוך מתן יעוץ והשוואת מחירים ביניהן.

כדי לחסוך זמן רב ובעיקר כסף רב, מלאו את פרטיכם באתר עכשיו וקבלו הצעות אטרקטיביות למשכנתא שתקדם אתכם עוד צעד לדירה המיוחלת בקיבוץ או במושב.