בנייה להשכרה למגורים

השנים האחרונות אינן מביאות עדיין שום שינוי מבחינת מחירי הנדל"ן ואנו ממשיכים לשמוע בתקשורת על עליות חדות, בלי סימני בלימה. עד עתה, כל הבטחות הפוליטיקאים והתכניות השונות לא צלחו, עד שנראה כי הציבור כבר אינו מאמין שהממשלה מעוניינת בבלימת עליות המחירים.

מפתחות לכסף וכסף שניתן כתשלום להשכרה

אולם, כיום, כשנה לאחר הקמת הממשלה החדשה, ישנם ניסיונות שונים לטפל בנקודות ספציפיות כמו מעבר לפריפריה ותמיכה בשכבות החלשות יותר, שידם אינה משגת דיור כלל. אחת מן התכניות שמופעלות על ידי משרד הכלכלה, באה לתמרץ קבלנים לבנות בניינים עם ייעוד ברור של השכרה.

מהם התנאים לקבלת ההטבה עבור בנייה להשכרה למגורים?

המדינה, באמצעות המשרד לכלכלה, מעוניינת להגדיר בצורה מדויקת כמה שיותר את תנאי הסף לקבלת ההטבה, וזאת כדי למנוע שימוש לרעה ומעשי הונאה מצד קבלנים ספציפיים. היעד העיקרי הוא שעומד במרכז – בניית דירות בהישג יד גם לאנשים שאינם יכולים להרשות בשלב זה לרכוש דירה מסיבות כלכליות.

התנאי הראשון והחשוב ביותר הוא, כמובן, כי הקבלן שמעוניין לקבל את ההטבה, צריך לייעד לפחות חצי מהדירות בבניין עבור השכרה ולא להציע אותן למכירה. דירות אלו צריכות להיות מושכרות לתקופה של חמש שנים לפחות מתוך שבע השנים הראשונות לאחר הקמת הבניין על ידי הקבלן.

שנית, על הקבלן לקבל את ההחלטות לגבי סף השכירות שנקבע בנוהל ההשכרה של המגורים משנת 2013 – ההטבה היא מוגבלת עד לגובה שכירות מקסימאלי. נוהל השכירות הנ"ל, קובע למעשה את שיעור ההטבה עבור כל סכום של דמי שכירות, אשר נגבה על ידי הקבלן.

לפי המצב כרגע, סכום השכירות המקסימאלי שלגביו יש הטבה מקסימאלית נקבע על סך של 6200 ₪ (החישוב כולל את כל הדירות שמושכרות בבניין, גם אלו שלא משתתפות בתכנית ההטבות). במידה וגובה השכירות יהיה בין 6201 ₪ ל-8000 ₪, הרי שההטבה עדיין תתבסס על החישוב של הסכום המקסימאלי לפי נוהל ההשכרה – 6200 ₪. אם השכירות תהיה גבוהה מכך, הרי שהקבלן לא יקבל הטבה כלל. יש לציין, כי כל החישובים והמגבלות אינן רלוונטיות, אם מדובר על אזור פיתוח א', שם ישנן הוראות אחרות של משרד הכלכלה.

קבלנים אשר מעוניינים לבנות מקבצי דיור מסוגים שונים (אכסניות, לדוגמא), לא יהיו זכאים להטבה עבור בנייה להשכרה למגורים, כאשר היוצא מן הכלל היחיד הוא מעונות סטודנטים. במקרה שהיזם מקים מעונות מסוג זה, הרי שהוא חייב גם כן לעמוד בתנאי סף מינימאליים – החדרים יהיו בגודל מינימאלי של 24 מ"ר, בלי שטחים ציבוריים (עד שתי מיטות בחדר), דמי השכירות לא יעלו על סך של 1500 ₪ בחודש והייעוד, כמובן, עבור מגורים של סטודנטים באופן קבע.

לגבי כל המחירים של השכירות, אשר נקבעו במעמד החתימה על ההסכם, בין אם מדובר על נוהל השכרה רגיל או מעונות סטודנטים, תהיה הצמדה למדד הרלוונטי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אשר אותו ניתן למצוא בגישה חופשית דרך רשת האינטרנט – מדד המחירים הממוצעים של שכר דירה חופשי. העדכון של דמי השכירות יתבצע פעם אחת לשנה, כאשר הבסיס הוא במדד של שנת 2014.

שיעור ההטבה ואופן הגשת הבקשה לקבלתה

ההטבה עבור הקבלנים שמבצעים בנייה להשכרה למגורים, מתחלקת לסעיפים הבאים:

  • הטבה עבור סעיף של פחת משמעותי בגובה של 20% לשנה, וזאת בגלל האופי השונה של שימוש בדירה לצורך שכירות.
  • חבות המס כלפי הקבלן מהכנסה חייבת או שבח ריאלי כתוצאה ממכירה או השכרה לעסק תהיה 11% בלבד.
  • חבות המס כלפי הקבלן מהכנסה חייבת או שבח ריאלי כתוצאה ממכירה או השכרה לשוכר יחיד תהיה 20% בלבד.
  • חבות המס כלפי הקבלן מהכנסה חייבת או שבח ריאלי בתוצאה ממכירה או השכרה למשקיעים זרים תהיה 18% או שמא לפי האחוזים הקבועים בפקודת המיסים – לפי השיעור הנמוך מבין השניים.

קבלן אשר מעוניין להצטרף לתכנית ההטבות של בנייה להשכרה למגורים, צריך בשלב הראשון להגיש בקשה למרכז ההשקעות, אשר נמצא תחת המטרייה של משרד הכלכלה. לאחר מכן, נקלטת הבקשה במחלקת הלקוחות ומועברת למחלקה לבחינת תכניות.

בשלב זה, הבדיקות שמבוצעות על ידי מרכז ההשקעות הן מדוקדקות יותר, כאשר נבחנת כל האינפורמציה שהועברה על ידי מגיש הבקשה בטפסים המיועדים לכך. כאשר כל המידע החשוב ביותר נבדק ומתויק באופן יסודי, נערך דיון בישיבת המנהלה ובו בעצם מתבצעת ההחלטה הסופית, האם לאשר לקבלן להצטרף לתכנית. במידה וההחלטה היא חיובית, הרי שמוצא כתב אישור שנשלח למגיש הבקשה. אם, לעומת זאת, התשובה תהיה שלילית, הרי שמגיש הבקשה יקבל מכתב שלילי באמצעות הדואר.

אנו בפורטל משכנתא גורו עושים את מרב המאמצים כדי לספק לגולשים את המידע החשוב, האקטואלי והרלוונטי ביותר שקשור לנושאים של נדל"ן, משכנתאות ותכניות הממשלה השונות שעומדות לצאת לדרך בחודשים הקרובים. לטעמינו, ככל שרוכש או שוכר דירה פוטנציאלי יקבל מידע רב יותר על האפשרויות שעומדות לרשותו בשוק הנדל"ן, כך ההחלטה שהוא יעשה בסופו של דבר תהיה מושכלת ונכונה יותר עבורו.

אסור לשכוח, כי ההחלטה על רכישת דירה ולקיחת משכנתא, היא כנראה ההחלטה הכלכלית החשובה ביותר בחייהם של רוב האנשים, וזאת בגלל הסכומים העצומים שאליהם מתחייבים הלווים (משכנתא ממוצעת בישראל כיום היא 650 אלף ₪) ותקופת ההחזר הארוכה שיכולה להגיע גם לשלושים שנה. ישנה חשיבות גדולה לספוג כמה שיותר אינפורמציה על הנושא ואף להשתמש בשירותים של מומחים ואנשי מקצוע שיכולים להביא לחיסכון של עשרות אלפי שקלים לאורך תקופת ההחזר.

במידה ויש לך שאלות נוספות, בין אם אתה שוכר או קבלן המתעתד לבצע בנייה להשכרה, או על נושאי משכנתא נוספים לדוגמת קבלת משכנתא חוץ בנקאית או מחזור משכנתא, אנו נשמח להפנות אותך למומחים בתחום ללא שום עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו נדאג ליצור אתך קשר בהקדם האפשרי.