מגבלות אחוז מימון המשכנתא על ידי בנק ישראל

בשנת 2013 החליט בנק ישראל על הפחתת הריבית, בשורה טובה לכל לוקחי המשכנתאות. באותה נשימה הוסיף הבנק מגבלה חדשה על אחוז מימון המשכנתא ללווים המעוניינים לרכוש דירה. כיום, סביבת הריבית הנמוכה קורצת לכל מי שמעוניין לרכוש דירה למגורים או לצרכי השקעה, ראוי לציין כי הריבית הנמוכה נמצאת כעת בשפל חסר תקדים. בנק ישראל קבע ריבית נמוכה כפי שנהוג גם במדינות אחרות ברחבי העולם, לרבות ארה”ב ומדינות אירופה, וזאת כדי לשמור על יציבות המשק בתקופה של האטה כלכלית.

דוחף דולר - הרחבה והגבלה של אחוזי המימון של המשכנתא

בנוסף, בנק ישראל מעוניין להימנע ממשבר בענף הנדל”ן ובשוק המשכנתאות, לכן הטיל מגבלה חדשה על אחוז מימון המשכנתא. למעשה, הבנק העלה את אחוז מימון המשכנתא עבור רוכשי דירה ראשונה לשיעור של 75%, בעוד משפרי דיור יוכלו לקבל עד 70% מימון. בנוסף, בנק ישראל החליט להקשות על המשקיעים ולכן קבע רק 50% מימון משכנתא עבורם, כך שאלה נאלצים לגייס הון עצמי גבוה. כך, בנק ישראל מנסה לסייע למאמצי הממשלה לטיפול במצוקת הדיור, כדי לצמצם את פעילות המשקיעים בענף הנדל”ן ולשחרר יותר דירות לזוגות צעירים ולמשפרי דיור.

ההגבלות החדשות של בנק ישראל על אחוז מימון המשכנתא

גולשים רבים שואלות אותנו שאלות כגון “כמה אחוז משכנתא ניתן לקבל” או “כמה אחוז הון עצמי צריך למשכנתא”. כאמור, בנק ישראל החליט על מגבלת אחוז מימון המשכנתא כדי לסייע לחסרי דירה לרכוש נכס, ומצד שני הבנק מעוניין להוציא את המשקיעים מחוץ לענף הנדל”ן. באמצעות העלאת אחוז מימון המשכנתא ל- 75% עבור חסרי דירה, הבנק מאפשר ליותר זוגות צעירים ולחסרי דירה להגשים חלום ולרכוש לעצמם נכס. אחת הבעיות בענף הנדל”ן היא כניסתם של המשקיעים לתחום, פעילות המשקיעים גורמת לעליית הביקוש לנכסים ומכאן הדרך קצרה לעליית מחירי הנדל”ן בארץ.

לכן, בנק ישראל משנה את אחוז מימון המשכנתא לפי חלוקה לשלוש קבוצות עיקריות:

  • חסרי דיור- העלאת אחוז מימון המשכנתא ל- 75%, במקום 70% כפי שהיה נהוג עד כה, נועדה לאפשר לחסרי דיור ולזוגות הצעירים לגייס רק 25% הון עצמי, במקום 30% כפי שנדרש מהם לפני השינוי. לדוגמה, חסרי דיור המעוניינים לרכוש דירה בשווי 1.2 מיליון ₪ נאלצו לפני השינוי להביא מהבית הון עצמי של 360,000 ₪ וכעת עליהם לגייס רק 300,000 ₪.
  • משפרי דיור- בנק ישראל החליט לא לשנות את אחוז מימון המשכנתא למשפרי דיור. משפרי דיור הם בעלי דירות המעוניינים לרכוש דירה גדולה ומרווחת יותר כדי לשפר את איכות חייהם, וכדי לרכוש דירה חדשה עליהם למכור את הדירה הקיימת.
  • משקיעים- שינוי אחוז מימון המשכנתא ל- 50% בלבד עבור המשקיעים, במקום 70% לפני השינוי, מקשה על המשקיעים. בנק ישראל החליט על הקטנת אחוז מימון המשכנתא למשקיעים כדי לנסות ולהוציא אותם מהשוק ומהמשחק, כך יוותרו יותר דירות עבור חסרי דיור, זוגות צעירים ומשפרי דיור.

ראוי לציין כי המגבלות החדשות של בנק ישראל נועדו גם להשפיע על לקיחת משכנתא במימון גבוה עד 90% דרך EMI. אם בעבר יכלו לוקחי המשכנתאות מכל הקבוצות לקבל משכנתא במימון גבוה עד 90%, כעת אפשרות זו מבוטלת. למעשה, בנק ישראל מטיל מגבלה גם על הבנקים ומעודד אותם שלא לתת משכנתאות גבוהות מ- 60% משווי הנכס, וזאת כדי להקטין את הסיכון למשק ולבנקים עצמם.

לסיכום, בנק ישראל פועל באמצעות הכלים העומדים לרשותו כדי להשפיע על שוק הדיור והמשכנתאות בארץ. המגבלות החדשות על אחוז מימון המשכנתא נועדו בעיקר להוציא את המשקיעים החוצה, ולאפשר לרוכשי דירה ראשונה להגשים חלום. עם זאת, בנק ישראל מעוניין לשמור על יציבות המשק, במיוחד עכשיו כאשר הריבית נמוכה ונמצא בשפל. לכן, הבנק הטיל מגבלות נוספות כמו בניית תמהיל משכנתא עם עד שליש מסלולים בריבית משתנה ועוד.

זקוקים למידע נוסף בנושא מגבלות אחוז מימון למשכנתא? השאירו עכשיו פרטים באתר. צוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם בהקדם, ותוכלו לקבל ללא עלות או התחייבות ייעוץ מקצועי והצעה אטרקטיבית למשכנתא משתלמת.