ההבדלים בין הלוואת בוליט לגרייס

מעוניינים במשכנתא ולא מצליחים להבין את ההבדלים בין המסלולים וסוגי ההלוואות? משכנתא גורו יעשו לכם סדר בעניינים ויסייעו לכם להבין את המונחים החשובים, למשל, מהם ההבדלים בין הלוואות בוליט לגרייס.

גבר מחשב את עלות המשכנתא

סוגי הלוואות

בישראל קיימות כמה שיטות לחישוב הלוואות למשכנתא. הרוב הגדול של מבקשי המשכנתאות יעשו זאת בשיטת שפיצר אחרים יבחרו בשיטות תשלום קרן באופן שווה ואילו מעטים יבחרו בהלוואה המבוססת על שיטה הקרויה בוליט.

טעות רווחת בקרב רבים היא להשוות את שיטת הלוואה זו, בוליט, לשיטה שונה שיש לה מספר מאפיינים דומים, הלא היא הלוואת גרייס. יחד עם זאת קיימים הבדלים בין השתיים, ואפילו מהותיים.

מה היא הלוואת בוליט?

הלוואה זו מוכרת יותר בשם הלוואת בלון או הלוואת גישור. לרוב היא תהיה הלוואה לטווח קצר. במהלך הלוואה זו משלם הלווה מדי חודש את הריבית על ההלוואה ובסיום התקופה שנקבעה, משולמת הקרן בלבד, ובבת אחת. לאחר התשלום מסתיימת ההלוואה.

כלומר, אם נלקחה הלוואה בסך מאתיים אלף ₪ לתקופה של שנתיים, תשולם מדי חודש הריבית שנקבעה על הסכום הזה, ובתום התקופה ישולמו מאתיים אלף ₪ שהם הקרן.

הלוואה כזו מתאימה לאנשים שיודעים שבתוך תקופה קצרה אמור להשתחרר להם סכום כספי גדול, הם אמורים למכור נכס מסוים וכדומה, אולם זקוקים לכסף עכשיו.

מה היא הלוואת גרייס?

הלוואה זו מבוססת על עקרונות דומים לבוליט אולם לא לגמרי. בהלוואה זו, כמו בהלוואת בוליט, משלם הלווה את הריבית בלבד למשך תקופה שהוגדרה מראש, אולם לאחר תקופה זו הוא מתחיל לשלם את הריבית בתוספת הקרן.

משמעות המילה גרייס באנגלית היא "חסד". וזוהי באמת תקופת חסד שהבנק מעניק ללווה כדי שלא יצטרך להתחיל להחזיר סכומים גבוהים מייד עם נטילת ההלוואה. הלוואות אלו אינן קצרות טווח כמו בוליט וכמו הלוואות משכנתא רבות, הן נפרסות לאורך שנים.

למשל, הלווה נטל הלוואת גרייס בשווי חמש מאות אלף ₪ לתקופה של עשרים שנים. תקופת הגרייס שנקבעה היא שנתיים. במשך שנתיים אלו ישלם רק את הריבית על ההלוואה. בתום השנתיים ימשיך לשלם, למשך עוד שמונה עשרה שנים,עד תום תקופת ההלוואה, את הריבית ואת הקרן, כמו שנהוג לעשות במרבית ההלוואות.

הלוואה זו מתאימה למי שזקוק להלוואה מיידית אולם מתקשה לשלם את ההחזרים החודשיים במלואם וניתנת לו תקופת "חסד", להסדיר את ענייניו הפיננסיים, ורק אז להתחיל לשלם החזרים חודשיים המורכבים מקרן וריבית. באופן זה הסכום החודשי שישולם בתקופת הגרייס, עלות הריבית בלבד, הוא נמוך למדי.

מה כדאי לקחת הלוואת גרייס ובוליט?

משכנתא היא הלוואה מחייבת שאין להקל בה ראש. הלוואת בוליט לצורכי משכנתא אינה שכיחה, אלא אם כן ידוע מראש ובוודאות כי עומד להשתחרר סכום כספי מסוים בתוך מספר שנים, שיאפשר התחייבות לתשלום כל סכום הקרן בבת אחת.

משכנתא במסלול גרייס מתאימה למי שנוטל משכנתא היום ומסיבות שונות אינו יכול להתחיל לשלם את ההחזרים החודשים באופן מיידי ומבקש דחייה של התשלומים לתקופה מסוימת, עם תשלום הריבית בלבד, למשל אם אתם משלמים משכנתא נוספת ועדיין לא מכרתם את הדירה הקודמת שבבעלותכם, או מתקשים לשלם שכר דירה ומשכנתא ביחד וכדומה.

תקופת הגרייס מאפשרת לכם להיערך לתשלומים החודשיים באופן מסודר יותר.

לפני שבוחרים במסלול המשכנתא המתאים והרצוי לכם, חשוב מאד להבין את המשמעות של כל סוג הלוואה, ואם אפשר להתייעץ עם יועץ משכנתאות שיכול להציג לכם את התמונה המלאה במספרים.

לאחר מכן חשוב גם לדעת ממי כדאי לקחת את ההלוואה, ואיזה בנק מציע את התנאים האטרקטיביים ביותר. לשם כך עומד לרשותכם פורטל משכנתא גורו, שמאתר עבורכם הלוואות מהגופים הפיננסיים הטובים ביותר ומציג בפניכם הצעות למשכנתא, כולל הסברים וייעוץ, שיחסכו לכם זמן חיפוש יקר ובעיקר כסף.

לקבלת מידע נוסף והצעות להלוואות מהגופים המובילים בישראל, מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר ונציגי משכנתא גורו ישמחו לעמוד לרשותכם בכל עת.