מהי משכנתא משלימה ומי זכאי לה?

רוב רוכשי הדירות בישראל יעשו זאת באמצעות סיוע כספי המוכר בשם הלוואת משכנתא. אולם בעצם אותה הלוואה קרויה בעגה המקצועית משכנתא בנקאית משלימה. משמעות הדבר היא כי לווים רבים שזכאים לקבלת הלוואה מהמדינה, מוצאים כי הסכום הניתן להם מהמדינה אינו מספיק לרכישת דירה. כדי להשלים את הסכום החסר להם, הם ייגשו לבנק מסחרי שם יבקשו הלוואה משלימה לזכאות שכבר קיבלו ומכאן השם, משכנתא משלימה.

דגם של בית על מחשבון וערימה של שטרות כסף

זכאות למשכנתא

ההליך הנכון והמקובל ברכישת דירה הוא קודם לבדוק על כמה עומד ההון העצמי שלכם, בהמשך לבדוק את הזכאות שלכם לסיוע מטעם המדינה ורק לבסוף לפנות לבנקים ולהגיש בקשה להלוואת משכנתא שתשלים את הסכם החסר.

סיוע לזכאים למשכנתא ניתן על ידי המדינה, באמצעות משרד השיכון. באופן זה מסייעת המדינה לזוגות צעירים ואוכלוסיות נוספות לרכוש דירה ובתנאים מועדפים.

תנאים אלו כוללים הטבות מיוחדות כמו הלוואה בריבית שנתית נמוכה במיוחד והטבות נוספות. הזכאות אינה מוענקת באופן שווה לכולם ונשענת על מספר פרמטרים, כמו רקע משפחתי, עולים חדשים, גיל, מיקום הדירה הרלוונטית לקנייה, שירות צבאי ועוד. חישוב הזכאות מתבצע באמצעות נקודות זיכוי שמשפיעות על היקף ההלוואה.

את הבקשה מגישים למשרד השיכון שבוחן את כל הפרמטרים וקובע את נקודות הזיכוי. לאחר שנקבעו, ניתנת תעודת זכאות ובה פירוט שיעור הזכאות, אותה יש להגיש לבנקים מסחריים אשר מספקים את ההלוואה.

משכנתא משלימה

לאחר שהלכתם לבנק עם תעודת הזכאות, ובהנחה שההון העצמי שלכם אינו רב, תגלו שעדיין דרוש לכם סכום כספי לכיסוי הוצאות רכישת הנכס בו אתם מעוניינים.

זה השלב בו תבקשו מהבנק תוספת להלוואה שכבר נתן לכם משרד השיכון, או בעצם נתנה לכם המדינה, הלוואה שנקראת משכנתא משלימה.

כלומר, המשכנתא המוכרת לכולנו, זו הנלקחת מאחד מהבנקים למשכנתאות בארץ ומציעה מגוון רחב של מסלולים, היא הלוואה משלימה.

הזכאות להלוואה משלימה ניתנת לכל מי שפונה לבנק בבקשה להלוואה ונמצא עומד בקריטריונים שמעמיד הבנק, למשל יכולת החזר של ההלוואה,חשבון בנק שאינו בעייתי במיוחד וכדומה.

יצוין כי גם מי שלא נמצא כזכאי להלוואת משכנתא מהמדינה ופונה לבנק, אם יעמוד בקריטריונים שמציב הבנק, יהיה זכאי לקבל משכנתא ממנו, בכפוף לתנאי הבנק.

חשוב להבין שאם אתם זכאים להלוואת משכנתא מהמדינה, באמצעות משרד השיכון וביקשתם גם הלוואה משלימה לדירה מאחד הבנקים, פירוש הדבר הוא כי נטלתם שתי הלוואות נפרדות, בתנאים שעשויים להיות שונים ועם תקופת החזר שונה.

היתרון הוא פיזור הסיכונים. ככל שישנם מסלולים רבים יותר, למשל ללא הצמדה, עם הצמדה, בריבית משתנה או קבועה וכדומה, כך הסיכון להיפגע משינויים במשק הוא נמוך יותר, כל זאת לצד התנאים המיוחדים שמציעה הלוואת הזכאות מטעם המדינה.

פורטל משכנתא גורו מסייע באיתור הלוואות משכנתא בתנאים נוחים ובהתאם ליכולת ההחזר שלכם. באופן זה תוכלו לבצע השוואת משכנתאות בין ההצעות השונות במקום לפנות לכל בנק ולערוך את החישובים בעצמכם.

זקוקים למידע נוסף על משכנתא משלימה וכיצד להשיג אותה בתנאים מצוינים? מלאו את פרטיכם בטופס שבאתר ותקבלו את כל המידע והסיוע הנדרש בדרך אל בית החלומות שלכם.