סיוע ברכישת דירה למשפחות עולים שבראשן הורה עצמאי (חד-הוריות) 

בין גלי העלייה לישראל בשנים האחרונות ניתן למצוא גם משפחות עולים שבראשן הורה עצמאי, כלומר משפחות חד הוריות. מאחר ושוק הדיור בארץ מאופיין במחירים גבוהים שרק הולכים ומאמירים הרי החלום לרכוש דירה ראשונה הולך ומתרחק מעולם חדשים רבים. לפיכך, מציע משרד הבינוי והשיכון נקודות זכות המסייעות לעולים לרכוש דירה או לבנות בית.

אדם מצביע על דגם של בית שעשוי ממטבעות ושטרות

כדאי לדעת כי מחודש מרץ 2012 נקבע כי מעמד עולה לצורך קבלת משכנתא יינתן למשפחות עולים חד הוריות, כמו ליתר העולים, למשך 15 שנה. שיטת הניקוד של משרד הבינוי והשיכון מאפשרת לעולים לקבל סיוע ותוספות למשכנתא. לכן, לפני שממהרים להתחייב חוזית חשוב לבדוק את הזכאות, ניתן לעשות זאת באמצעות יועץ משכנתאות פרטי או של הבנק, וישירות מול משרד הבינוי והשיכון.

מי זכאי לסיוע?

משפחות עולים שבראשן הורה עצמאי יכולות לצבור ניקוד על פי שיטת החישוב של משרד הבינוי והשיכון, הניקוד מורכב ממספר השנים המלאות מיום קבלת מעמד עולה חדש בארץ וממספר הילדים שיש להורה. מעבר לכך, המשפחה מקבלת תוספת קבועה של 730 נקודות, בנוסף לניקוד המצטבר, וניתן לקבל תוספות נוספות למשכנתא עליהן נרחיב בהמשך.

על פי שיטת הניקוד למשפחות עולים חד הוריות ניתן לקבל 250 נקודות עבור שנת ותק אחת בישראל, 300 נקודות עבור שנתיים ותק, ועבור כל שנה נוספת מקבלים 50 נקודות נוספות. בנוסף, מקבלים נקודות זכות על פי מספר הילדים במשפחה החד הורית, לדוגמה, עבור ילד אחד זכאים ל-250 נקודות, שני ילדים 500 נקודות, שלושה ילדים 650 נקודות. לחצו על הקישור כדי לבדוק כמה נקודת מגיעות לכם לפי מספר הילדים.

תוספות ניקוד לזכאי נכה

משפחת עולים חד הורית העומדת בהגדרות נכים על פי משרד הבינוי והשיכון זכאית לניקוד בגובה 200 נקודות בגין הנכות, קיים סף ניקוד מינימלי של 1,900 נקודות לנכה בשיעור של 75% או יותר, וסף בגובה 2,200 נקודות לנכה מרותק לכיסא גלגלים עם 75% נכות.

תוספות ניקוד בגין שירות צבאי, לאומי או אזרחי

משפחת עולים חד הורית זכאית לתוספת למשכנתא הבסיסית בגין שירות צבאי, לאומי או אזרחי. על פי החוק, בגין שירות צבאי או לאומי זכאי העולה לתוספת ניקוד בגובה 1% לכל חודש שירות, כך גם בגין שירות אזרחי, למעט מגבלה של לא יותר מ-12 חודשים.

בגין שירות מילואים העולה יקבל תוספת של 0.5% אם שירת במילואים במשך שש שנים לפחות, לפחות עשרה ימי מילואים בכל שנה, קיימת תקרה בגובה 10% ליחיד ובמצטבר עם תוספות בגין שירות צבאי לאומי או אזרחי עד 65%.

תוספת משכנתא למשפחת עולים חד הורית על פי ותק

כדאי לדעת כי משפחות עולים שבראשן הורה עצמאי עם ותק של יותר מ- 5 שנים בארץ זכאיות לתוספת למשכנתא, התוספת מוענקת כהלוואה בתנאים של 3% ריבית למשך 28 שנים. סכום התוספת למשכנתא למשפחת עולים חד הורית הנו 43,630 ₪ לוותק של שמונה שנים ומעלה, לוותק של 5-6 שנים המשפחה תקבל תוספת של 19,630 ₪.

תוספות על פי יישוב המגורים

המשפחה החד הורית יכולה לקבל תוספת נגב למשכנתא במידה ותחליט לרכוש דירה או לבנות בית באחד מיישובי הנגב, הסכום משתנה בהתאם ליישוב ונע בין 48,000 – 84,000 ₪. במידה וקיימות דרישות מיגון מיוחדת על פי הנחיית פיקוד העורף ניתן לקבל מענק ביטחוני.

מעבר לכך, המשפחה יכולה לקבל תוספת משכנתא בגין רכישת דירה באזורי עדיפות לאומית א' או ב', התוספת לרכישת דירה או לבניית בית באזור עדיפות לאומית א' היא 97,000 ₪ בתנאי הלוואה לפי ריבית בגובה 4.5% לתקופת החזר של 20 שנה

משפחות עולים שבראשן הורה עצמאי יכולות לבחור האם לקחת משכנתא בסיוע משרד הבינוי והשיכון, לא תמיד העניין משתלם. לייעוץ ומידע נוסף צרו קשר עם המומחים של משכנתא גורו, ותוכלו לקבל הצעה למשכנתא אטרקטיבית. השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.