סיוע ברכישת דירה ליחידים ותיקים

אם גם אתה רואה כיצד החלום לרכוש דירה ראשונה הולך ומתרחק בגלל המחירים הגבוהים,כדאי שתדע כי משרד הבינוי והשיכון מציע סיוע לרכישת דירה חדשה ליחידים ותיקים. הסיוע ניתן לכל יחיד ותיק העומד בתנאי הזכאות הקבועים בחוק, לכן אין למהר ולהתחייב חוזית לרכישת דירה או למשכנתא טרם בדיקת הזכאות לסיוע ממשרד הבינוי והשיכון.

דגם של בית מוחזק בתוך שתי ידיים

חשוב לציין כי חישוב הזכאות האישית מורכב מנקודות הנצברות לפי פרמטרים כמו גיל הזכאי, מספר אחים ואחיות, נכות, שירות צבאי, לאומי או אזרחי, שירות מילואים, ועל פי יישוב המגורים. כדי לבדוק את הזכאות לסיוע מומלץ לגלוש לאתר של משרד הבינוי והשיכון או לקבל ייעוץ מקצועי על ידי יועצי משכנתאות.

מי זכאי לסיוע?

כדי לקבל סיוע לרכישת דירה עבור יחיד ותיק עליך לעמוד בתנאי הזכאות על פי משרד הבינוי והשיכון. כל יועץ משכנתאות יוכל לסייע לך לברר את הניקוד לו אתה זכאי, וניתן להיעזר במחשבון המופיע באתר של משרד הבינוי והשיכון. לפירוט מלא של חישוב הזכאות האישית ליחידים ותיקים לחץ כאן.

סיוע לרכישת דירה חדשה עבור יחיד ותיק

כאמור, הסיוע של משרד הבינוי והשיכון ניתן ליחידים ותיקים, בהתאם לקבוע בחוק. ניתן לקבל את הסיוע החל מגיל 21, כאשר מגיל 21 ועד לגיל 30 ניתן לקבל נקודות זיכוי עבור רכישת דירה ראשונה באזורי עדיפות לאומית א' ו- ב', החל מגיל 30 תוכל לקבל נקודות זיכוי גם ליישובים במרכז הארץ.

מגיל 21 עד לגיל 30 הנך זכאי ל- 30 נקודות, מגיל 31 כולל תוכל לקבל 250 נקודות, ועד לגיל 45 תזכה ל- 50 נקודות נוספות בעבור כל שנה, כלומר אם גילך 35 תקבל 350 נקודות, ובמידה וגילך 40 תקבל 700 נקודות. יחיד ותיק בגיל 45 זכאי לקבל תוספת של 200 נקודות מעבר לחישוב הניקוד המצטבר, מענק זה חד פעמי. יודגש, כי הניקוד המרבי ליחיד ותיק הוא 1,690 נקודות.

גם מספר האחים והאחיות שלך משפיע על גובה הניקוד, כל עוד הם תושבי המדינה ואזרחי ישראל. עבור אח אחד או אחות אחת תקבל 50 נקודות, עבור 2 אחים ואחיות תקבל 100 נקודות, עבור 6 אחים ואחיות תזכה ל- 650 נקודות, ובמידה ויש לך אחים נוספים תקבל עבור כל אחד תוספת של 50 נקודות.

תוספות ניקוד לזכאי נכה

יחיד ותיק העומד בתנאי הזכאות ועונה גם להגדרות הנכים במשרד הבינוי והשיכון, זכאי לתוספת של 200 נקודות. הניקוד לבעלי נכות של 75% ויותר הוא 1,500- 1,890 נקודות, ובמידה ואתה מרותק לכיסא גלגלים תזכה ל- 2,000 נקודות. ראוי להדגיש כי נכים יחידים ותיקים זכאים לקבל את הסיוע החל מגיל 21, לרכישת דירה בכל אזורי הארץ.

תוספות ניקוד בגין שירות צבאי או לאומי

בגין שירות צבאי או לאומי יכול יחיד ותיק לקבל תוספת של 1% למשכנתא הבסיסית עבור כל חודש שירות מלא. גם בגין שירות אזרחי ניתן לקבל תוספת, עד ל- 12 חודשים, בשיעור של 1% לכל חודש.

מעבר לכך, בגין שירות מילואים פעיל זכאי יחיד ותיק לתוספת למשכנתא בגין שירות לפחות 10 ימים בשנה, 6 שנים לפחות. התוספת המינימלית היא 2% ותקרת התוספת למשכנתא הבסיסית עד 10%.

תוספות על פי יישוב המגורים

יחיד ותיק זכאי לקבל תוספת משכנתא לרכישת או לבניית בית במגוון יישובים בנגב, על פי חוק הלוואות לדיור, התשנ"ב-1992. הסכום משתנה על פי היישוב ונע בטווח שבין 48,000- 84,000 ₪. אם צברת פחות מ- 1,000 נקודות זיכוי תוכל לקבל משכנתא בריבית ממוצעת הנקבעת לפי פרסומי בנק ישראל, אך לא יותר מ- 3%.

אם תרכוש דירה באזור עדיפות לאומית א' תוכל לקבל תוספת בסך 97,000 ₪, באזור עדיפות לאומית ב' התוספת תוענק רק למי שרוכש דירה חדשה בפרויקט בנייה רוויה או מיד שנייה, שיעור התוספת 67,200 ₪ עבור הלוואה עם ריבית בגובה 4.5% ל- 20 שנה. אם בכוונתך לרכוש דירה באחד מיישובי קו העימות בצפון תוכל לקבל תוספת נוספת למשכנתא.

אם אינך עומד בתנאי הסיוע על פי משרד הבינוי והשיכון או במידה והמשכנתא שהוצעה לך אינה מספיקה ומתאימה לך, צור עמנו קשר, וצוות המומחים של פורטל משכנתא גורו ישמח לסייע לך.