סיוע ברכישת דירה לעולים יחידים 

במסגרת הסיוע הניתן לזכאי משרד הבינוי והשיכון נקבע כי גם עולים יחידים רשאים לקבל סכומי סיוע ותוספות שונות על פי שיטת הניקוד הקבועה בחוק. כדאי לדעת כי החל ממרץ 2012 החליטה הממשלה כי מעמד עולה לצורך קבלת הלוואה לדיור יינתן לתקופה של 15 שנים מיום העלייה. כמו כן, עולה יחיד, עד גיל 45, זכאי לתוספת של 600 נקודות בעוד עולה יחיד מעל גיל 45 זכאי לתוספת קבועה של 400 נקודות.

אדם שומר על דגם של בית בידיו

שיטת החישוב לנקודות הזכאות כוללת התחשבות בפרמטרים כמו מספר שנות ותק בארץ, שירות צבאי, לאומי או אזרחי, נכות, וכן לתוספות הניתנות ליישובים שונים באזורי עדיפות לאומית, ביישובי קו העימות ובנגב.

מי זכאי לסיוע?

שיטת הניקוד לרכישת דירה לעולה יחיד קובעת כי העולה זכאי לניקוד לפי מספר שנות ותק בארץ, ובנוסף עולה יחיד בטווח הגילאים 21-45 יקבל תוספת קבועה של 600 נקודות, ומעל גיל 45 ל- 400 נקודות. מעבר לכך, עולה יחיד שגילו למעלה מ-45 ונמצא בארץ לפחות שמונה שנים יקבל תוספת ייחודית למשכנתא בסך 10,895 ₪ ב-3% ריבית למשך 28 שנה.

יחיד עולה יכול לצבור נקודות זכאות עד לתקרה גובה 1,690 נקודות. למעשה, עולה יחיד יכול לקבל סיוע לרכישת דירה כמו ותיקים, לכן כללי המסגרת של הסיוע הניתן לוותיקים זההים לגביו.

תוספות ניקוד לזכאי נכה

כל עולה יחיד נכה יקבל תוספת קבועה של 200 נקודות, כאשר נכה בשיעור של 75% או יותר יקבל מינימום של 1,500 נקודות עד לתקרה בגובה 1,890 נקודות, במידה והוא גם מרותק לכיסא גלגלים יוכל לקבל עד 2,000 נקודות.

תוספות ניקוד בגין שירות צבאי, לאומי או אזרחי

עולה יחיד אשר שירת בצבא או בשירות לאומי זכאי לתוספת ניקוד כקבוע בחוק, בשיעור של 1% למשכנתא בסיסית בגין כל חודש שירות מלא. עולה יחיד הממציא אישור ממינהלת השירות האזרחי- לאומי יוכל לקבל תוספת למשכנתא בגין חודשי השירות בשיעור 1% לכל חודש, לא יותר מ-12 חודשים סה"כ.

כדאי לדעת כי עולה יחיד זכאי לתוספת משכנתא גם בגין שירות מילואים, כל עוד שירת למשך 6 שנים לפחות, בכל שנה לפחות עשרה ימי מילואים. התוספת היא 0.5% לכל 15 ימי מילואים מלאים, ישנה תקרה בגובה 10% ליחיד.

תוספת משכנתא ליחיד עולה על פי ותק

חשוב לציין כי עולה ותיק עם ותק של יותר מחמש שנים בארץ זכאי לתוספת משכנתא, לחץ כאן כדי לצפות בטבלה המעודכנת המופיעה באתר משרד הבינוי והשיכון.

עולה יחיד עם ותק של 5-6 שנים בארץ, החישוב מתחיל מרגע קבלת מעמד עולה, זכאי לתוספת בגובה 19,630 ₪, בעוד עולה יחיד עם ותק של 8 שנים ויותר זכאי לתוספת בגובה 43,630 ₪.

תוספות על פי יישוב המגורים

עולה יחיד המעוניין לרכוש דירה או לבנות בית ביישובי הנגב זכאי לתוספת משכנתא כאמור בחוק הלוואות לדיור, בהתאם ליישוב סכום המשכנתא ינוע בין 48,000 – 84,000 ₪. במידה והעולה צבר פחות מאלף נקודות, הוא יוכל לקבל משכנתא ל-28 שנה בריבית ממוצעת, לכל היותר בגובה 3%.

עולה יחיד זכאי לתוספת משכנתא בגין רכישת דירה באזורי עדיפות לאומית או באחד מיישובי קו התפר, כפי שמצוין טבלאות החישוב והזכאות של משרד הבינוי והשיכון.

צירוף זכאויות

יודגש כי עולה יחיד יכול לצרף את הזכאות שלו לרכישת דירה יחד עם הורה, אח, סבא או דוד, הזכאים אף הם להטבות בתוכנית זו, ניתן לממש עד שלוש זכאויות לרכישת דירה אחת.

אם אינך זכאי לסיוע ברכישת דירה לעולים יחידים, ובמידה והמשכנתא אינה מספיקה לך, צור עמנו קשר עוד היום, וצוות המומחים של משכנתא גורו יעמוד לשירותך ויעניק לך ייעוץ מקצועי והמלצות לקבלת משכנתא בתנאים נוחים.